Шляхи підвищення конкуренції в хлібопекарській галузі

Одеська Національна Академія Харчових Технологій

 

К. Гончаренко

 

Постановка проблеми. Сучасний стан економіки України орієнтовано на галузі, що спрямовані на задоволення базових потреб українців, до яких, на мою думку, у першу чергу, відноситься галузь харчової промисловості.

Харчова промисловість складає приблизно 15% всієї продукції виробленої на території України [5, с. 38]. Сьогодні харчову промисловість України представляють більш, як 50 галузей та спеціалізованих виробництв. Серед таких підприємств можна назвати борошномельно-круп’яні, спиртові, цукрові, пивоварні, кондитерські, хлібопекарні, молочні, рибні, крохмальні, макаронні, м’ясні, лікеро-горілчані, виноробні, олійно-жирові, консервні, соляні, овочеві підприємства. Тисячі спеціалізованих підприємств складають інфраструктуру харчової промисловості. Сюди можна віднести підприємства, установи, приватні фірми, котрі займаються продажем, доставкою, упаковкою продукції, маркетингом харчового ринку, дослідницькі лабораторії тощо
[11, с. 5].

Природно, що важливіше місце у харчовій промисловості відводиться хлібопекарській галузі. Тому у стрімкому розвитку економіки, актуальним є аналіз стану хлібопекарської галузі, виявлення проблем у її функціонуванні та визначення шляхів їх вирішення з метою забезпечення подальшого розвитку галузі та підвищення конкурентоспроможності виробництва.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Проблемам діяльності, просунення на ринку, розвитку та підвищення конкурентоспроможності підприємств харчової промисловості, зокрема хлібопекарської галузі присвячено багата кількість наукових публікацій у вітчизняній та зарубіжній літературі. Серед іноземних учених можна відмітити: В.Ю. Бочарова, Є.С. Стоянова, Ю. Брігхема та інших. Українські вчені, які займалися даною проблемою можна виділити Т.В. Майорову, О.О. Терещенко, В.Г. Федоренко, Л. Дейнеко.

Метою роботи є дослідження шляхів підвищення конкуренції в хлібопекарської галузі, визначення пріоритетних напрямів підвищення конкурентоспроможності підприємств вказаної галузі.

Інформаційну базу проведених досліджень становлять матеріали наукових та інформаційно-публіцистичних видань, дані статистичної звітності за 2003–2013 рр. по Україні, дослідження провідних фахівців у даному напрямку. У статті використані дослідно-статистичний та розрахунково-графічні методи дослідження.

Виклад основного матеріалу. Хлібопекарська галузь відіграє значну соціальну і стратегічну роль у житті суспільства. У сумарному обсязі продукції всієї харчової промисловості України вона займає одне із провідних місць, а частка хлібопродуктів у раціоні населення України складає 15%, що підтверджує їхній статус як основного продукту харчування. Традиційно цій галузі приділяється менше уваги, ніж іншим, але будь-які зміни, що відбуваються на ринку хліба і хлібобулочних виробів, моментально впливають на соціально-політичне життя країни [5, с. 38]

Призначенням хлібопекарської галузі є безперебійне забезпечення виробництва хліба, хлібобулочних та інших борошняних виробів у обсягах, які відповідають нормам державної продовольчої безпеки. Норма споживання для пересічного громадянина становить 101 кг хліба і хлібобулочних виробів на рік. Щорічно в Україні виробляється близько 2 млн. тонн хліба та хлібобулочних виробів, понад 70% від загального обсягу випікають великі промислові підприємства, решту – приватні пекарні, мережа торгівлі, великі супермаркети та інші виробники [10, с. 217].

Підвищення економічної ефективності хлібопекарського виробництва потребує:

-     раціоналізації використання виробничих ресурсів: підвищення фондовіддачі основних засобів та оборотності оборотних засобів підприємства;

-     покращення результатів фінансово-господарської діяльності підприємства: збільшення обсягів реалізації продукції, зменшення рівня витрат, підвищення рентабельності виробництва;

-     зміцнення конкурентної позиції підприємства (частка ринку, конкурентоспроможність за ціною) за рахунок впровадження маркетингових стратегій розроблених на основі ринкових досліджень: продуктові інновації, цінова політика, удосконалення збутової системи, створення та управління торговою маркою, реклама;

-     удосконалення асортименту продукції: розширення виробництва поліпшених видів хлібних виробів, збільшення випуску заварних видів житньо-пшеничного хліба, створення і впровадження у виробництво хлібних виробів для оздоровчого, профілактичного і дієтичного харчування;

-     підвищення споживчої цінності хлібних виробів, надання їм властивостей функціонального продукту шляхом використання нетрадиційної сировини і біологічно активних добавок;

-     створення гнучкої системи стратегічного планування, яка забезпечить досягнення довгострокових цілей підприємства в умовах нестабільного зовнішнього середовища бізнесу;

-     формування організаційно-економічних засад перетворення системи управління підприємством з метою підвищення ефективності планової та контролюючої діяльності менеджерів усіх рівнів [3; 7].

Отже, для економіки України та підприємств-виробників дуже гостро стоїть питання підвищення конкурентоспроможності на ринку хлібопекарської галузі.

Для подальшого дослідження наведемо законодавче та наукове визначення ключового поняття: «конкуренція».

Конкуренція (від лат. «concurrentia» – змагання, суперництво) у ринковій економіці – це суперництво, боротьба між виробниками товарів та послуг за кращі, економічно вигідні умови виробництва та реалізації продукту [6].

Закон України «Про захист економічної конкуренції» від 11.01.2001 р. № 2210-III [8] надає наступне визначення: економічна конкуренція (конкуренція) – змагання між суб’єктами господарювання з метою здобуття завдяки власним досягненням переваг над іншими суб'єктами господарювання, внаслідок чого споживачі, суб'єкти господарювання мають можливість вибирати між кількома продавцями, покупцями, а окремий суб’єкт господарювання не може визначати умови обороту товарів на ринку.

Конкурентоздатність на ринку будь-якого підприємства, у тому числі і виробників хлібопекарської продукції залежить від ряду факторів.

Наведемо ці фактори:

-     конкурентоздатність товарів підприємства на зовнішньому і внутрішньому ринках;

-     вид товару та його асортимент;

-     місткість ринку (кількість щорічних продажів);

-     легкість доступу на ринок;

-     однорідність ринку;

-     конкурентні позиції підприємств, що вже працюють на даному ринку;

-     конкурентоздатність галузі;

-     можливість технічних нововведень у галузі [9, с. 112].

Як показує світова практика ринкових відносин, взаємозалежне вирішення цих проблем і використання даних принципів гарантує підвищення конкурентоздатності підприємства [2, с. 258].

Стабільне зниження обсягів споживання хліба, в першу чергу, стало наслідком банального скорочення населення, а вже в другу – зміни переваг споживачів. так в порівнянні з 2005 роком реалізація хліба та хлібобулочних виробів підприємствами торгівлі знизилася в нашій країні на 26%. Слід зазначити, що основне просідання на 16% порівняно з попереднім роком відбулося в 2009 році, коли населення зіткнулося з фінансовими  труднощами і всіма силами оптимізував свої сімейні бюджети. За підсумками 2010 року темпи падіння споживання знизилося, повернувшись на докризовий період, і склали 4% (рис.1)

Рис 1. Динаміка продажу хлібобулочних виробів через підприємства торгівлі, тис.т.

Одночасно зі скороченням попиту скорочується і виробництво хлібобулочних виробів. так згідно з офіційними даними, за підсумками 2010 року виробництво хліба та хлібобулочних виробів в країні скоротилося на 5,5% і склало 1,7 млн ​​т проти 1,8 млн т роком раніше.

За підсумками 9 місяців поточного року падіння об'ма виробництва порівняно з аналогічним періодом 2010 року сочставіло 1%, а в 3-му кварталі - 2%, соответственно.согласно попередніми прогнозами, очікується, що темпи падіння виробництва в 4-му кварталі дещо знизився, і за підсумками року отросоль вийде на показник виробництва 1,7 млн ​​т (рис.2)

 

Рисунок 2. Динамика производства хлебобулочных изделий в Украине в 2010-2011 гг., тыс.т.

Рис. 2 Динаміка виробництва хлібобулочних виробів в Україні 2010-2011рр., тис. т

       Ще одна існуюча проблема на хлібопекарському ринку – підвищені вимоги споживачів до якості та асортименту товару. Низький рівень рентабельності галузі не дає хлібопекарським підприємствам безперебійно працювати, проводити технічне переоснащення, обновляти свій асортимент і піклуватися про якість і безпеку хліба та хлібобулочних виробів. Вирішення цієї проблеми потребує від виробників постійного від слідкування сучасних технологій та інновацій у виробництві.

Основною проблемою оновлення і впровадження нових технологій для виробників залишаються хлібопекарські печі. На підприємствах переважно використовують тупикові печі типу ФТЛ, які не завжди забезпечують високу якість хлібопечення, знижують ефективність роботи з погляду енергозбереження і вимагають заміни [4, с. 88]

Висновки. Дослідження показали, що шляхами підвищення конкуренції в хліборобної галузі, на мою думку, є наступне:

по-перше, з метою скорочення імпорту борошняних виробів слід впроваджувати на вітчизняних підприємствах хлібопекарської галузі комплексно-механізовані лінії з виробництва імпортозамінної продукції (зокрема це стосується кондитерських виробів);

по-друге, для розширення асортименту та якості хлібних виробів, слід закуповувати сировину вищої якості та різних її видів;

по-третє, власникам та управлінцям підприємств галузі слід проводити переоснащення виробництва – встановлення енергетично-економічного та простого в обслуговуванні устаткування, що безумовно відобразитися на покращенні технологій випікання продукції, смакових якостях, розширенню асортименту, зменшенню витрат матеріально-технічних та енергетичних ресурсів на виробництво хлібобулочних виробів, зниження їх собівартості.


 

Список літератури

1.        Виробництво основних сільськогосподарських культур в Україні за 2008-2013 роках [Електронний ресурс]. – Режим доступу : www.ukrstat.gov.ua. – Назва з екрану.

2.        Гандзюк М. П. Основи охорони праці : підруч. [Текст] / М. П. Гандзюк, Є. Н. Желібо, М. О. Халімовський ; за. ред. проф. М. П. Гандзюка. – 2-ге вид. – К. : Каравела, 2004. – 405 с.

3.        Дойль П. Менеджмент : стратегия и тактика [Текст] / П. Дойль. – СПб. : Изд. «Питер», 1999. – 560 с.

4.        Ефективність виробництва хлібобулочної продукції у Рівненській області [Текст] / О. О. Філіна // Продуктивність агропромислового виробництва. економічні науки. – 2013. – № 23. – С. 86-91.

5.        Котляренко В. О. Євроінтеграційна модель харчової промисловості
21 ст. : можливості для України [Текст] / В. О. Котляренко // Формування ринкових відносин в України. – 2004. – № 3. – С. 38-45.

6.        Мамалуй О. О. Основи економічної теорії: підруч. [Текст] / О. О. Мамалуй. – К. : Юрінком Інтер, 2006. – 479 с.

7.        Портер М. Международная конкуренция: конкурентные преимущества стран [Текст] / М. Портер ; пер. с англ. И. В. Квасюка и др. – М. : Международные отношения, 1993. – 896 с.

8.        Про захист економічної конкуренції : закон України від 11 січн.
2001 р.
№ 2210-III // Відом. Верховної Ради України. – 2001. – № 12. – Ст. 64.

9.        Продіус Ю. I. Шляхи підвищення конкурентоспроможності продукції підприємства в умовах ЗЕД (на прикладі ТОВ «Седна С») / Ю. I. Продіус, О. О. Рожок [Текст] // Економіка : реалії часу. –  Інновації. Інвестиції. Конкурентоспроможність. – 2013. – № 1(6). – С. 112-116.

10.   Семченко О. Б. Аналіз розвитку хлібопекарської галузі України /
О. Б. Семченко [Текст]
// Вісник Чернігівського державного технологічного університету; Серія «Економічні науки» : Збірник. – Чернігів : ЧДТУ. – 2011. – № 1 (48). – C. 217-220.

11.   Силантьєва Н. Інноваційна активність підприємств / Н. Силантьєва, Л. Маринченко [Текст] // Харчова та переробна промисловість. – 2007. – № 7. – С. 4-7.