Экономические науки / 10. Экономика предприятия

 

К.е.н. Молодецька О.М.

Криворізький національний університет

Необхідність оцінювання внутрішніх заборгованостей підприємства

 

В умовах ринкової економіки підприємство виступає як самостійний суб’єкт господарювання. В процесі своєї діяльності у підприємства виникають взаємовідносини з різноманітними контрагентами.

В результаті встановлення господарських відносин між сторонами виникають певні права та зобов’язання. Оскільки дуже рідко моменти виконання зустрічних зобов’язань співпадають, тому виникають кредиторська або дебіторська заборгованості, які прямо та опосередковано пливають на фінансовий результат діяльності підприємства.

Перш ніж проаналізувати вплив заборгованостей підприємства на фінансовий результат, потрібно переглянути їх види.

Окрім існуючих класифікацій кредиторської та дебіторської заборгованостей, нами пропонується виділити 2 групи заборгованостей: зовнішня та внутрішня.

Під зовнішньою кредиторською заборгованістю необхідно розуміти зобов’язання перед зовнішніми кредиторами, а саме: постачальниками, підрядниками, покупцями, які перерахували аванси, банками тощо.

Під внутрішньою кредиторською заборгованістю (ВКЗ) необхідно розуміти зобов’язання підприємства перед самим собою, при недофінансуванні його обов’язкових програм (зобов’язання з виплати заробітної плати працівникам, дивідендів акціонерам, з проведення планово-попереджувальних ремонтів тощо).

Сутність внутрішньої кредиторської заборгованості має двоїсту та суперечливу природу: з одного боку - це борги підприємства, які необхідно погасити найближчим часом, з іншого - додаткові фінансові ресурси, якими підприємство розпоряджається на свій розсуд, при недофінансуванні обов’язкових програм.

Існує ще один випадок виникнення внутрішньої кредиторської заборгованості при фінансування інвестиційних проектів підприємства за рахунок власного капіталу.

Оскільки існує внутрішня кредиторська заборгованість, то безумовно має місце і внутрішня дебіторська заборгованість.

Внутрішня дебіторська заборгованість (ВДЗ) – це завчасно, або в більшому обсязі виконані обов’язкові внутрішні програми підприємства.

Виконання або не виконання однієї і тієї ж самої внутрішньої обов’язкової програми може призвести до появи, як внутрішньої дебіторської, так і внутрішньої кредиторської заборгованість.

Існує два критерії визначення ВКЗ та ВДЗ:

1.     Дата фінансування внутрішньої  програми підприємства.

2.     Обсяг фінансування програми.

Внутрішня дебіторська заборгованість виникає у випадку:

1)                                внутрішні програми підприємств профінансовані раніше встановленого терміну;

2)                                внутрішні програми профінансовані в більшому обсязі.

Виникнення внутрішньої кредиторської заборгованості спричинене:

1)     внутрішня програма підприємства не профінансована в установлений термін;

2)     внутрішні програми профінансовані в недостатньому обсязі.

Для більшої наочності зобразимо вищесказане за допомогою схеми на рис.1

 

Рис. 1 Алгоритм визначення внутрішньої дебіторської та кредиторської заборгованостей

 

Після того, як визначено загальні суми внутрішньої дебіторської та кредиторської заборгованостей, пропонується їх „згорнути” і отримати кінцеве сальдо, яке враховувати при оцінці фінансового результату діяльності підприємства.

Кінцевим сальдо буде виступати чиста внутрішня дебіторська або кредиторська заборгованості.

Для розрахунку чистої внутрішньої заборгованості необхідно, по-перше порівняти між собою внутрішню дебіторську та кредиторська заборгованості.

У тому випадку, коли внутрішня дебіторська заборгованість перевищує внутрішню кредиторську заборгованість, то результатом є чиста внутрішня дебіторська заборгованість, яка розраховується за формулою (1)

ЧВДЗ = ВДЗ – ВКЗ                                              (1),

де ВДЗ – внутрішня дебіторська заборгованість;

ВКЗ - внутрішня кредиторська заборгованість.

Якщо, навпаки, внутрішня кредиторська заборгованість перевищує внутрішню дебіторську, тоді має місце чиста внутрішня кредиторська заборгованість, що розраховується за формулою (2):

ЧВКЗ = ВКЗ – ВДЗ                                              (2),

Окрім прямого впливу внутрішніх заборгованостей підприємства на фінансовий результат його діяльності, обов’язково необхідно брати до уваги і прихований ефект, отриманий підприємством в результаті утворення цих внутрішніх заборгованостей.