Перевозник Альона

Харківський торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Науковий керівник: к.е.н., доц. Буднік М.М.

 

Логістичний менеджмент підприємства готельного господарства

 

Новизна логістичного підходу в управлінні туристичним продуктом полягає в зміні пріоритетів господарської діяльності. Головну роль відіграє не продукт, а процес у формі потоку (матеріального, інформаційного, фінансового, тощо). Управління потоковими процесами, їх перетворення та інтеграція є новою формою управління, що перевершує традиційні, як за рівнем творчого потенціалу, так і за ефективністю кінцевих результатів. Оптимізація потокових процесів в економіці стала можливою лише завдяки переорієнтації з кількісних критеріїв оцінки господарської діяльності на якісні.

Серед складових компонентної структури логістики туризму одне з чільних місць займає логістика готельних послуг. Потоки послуг, які є головним видом потоків в логістиці готельних послуг і для яких власне створені та функціонують готелі різноманітних типів, видів та розмірів, в готельному бізнесі відображуються у вигляді їх інформаційної та фінансової проекції, тобто інформаційних та фінансових потоків. В цьому полягає характерна особливість логістики готельних послуг та її відмінність від логістики туризму [1].

Логістика туризму, як новітній науково-практичний напрямок логістики, характеризується компонентною, регіональною та функціональною структурою. Серед складових компонентної структури логістики туризму одне з чільних місць займає логістика готельних послуг.

Метою дослідження є розкриття сутності логістики готельних послуг у туризмі, зокрема особливостей формування логістичних потоків та вузлів у готельному господарстві, а також логістичної системи управління готелем.

Логістика може забезпечити будь-який рівень обслуговування, за який споживач готовий заплатити. Проте ідеального результату можна досягти, емпірично вибираючи такий рівень і таку міру відповідальності перед споживачем, які сприяють отриманню максимального прибутку. Для цього слід уникати нераціонального логістичного обслуговування. Не завжди збільшення швидкості і складу послуг, що надаються, економічно доцільне і відповідає попиту. Тому одне з головних завдань логістики – знаходження та утримання максимально наближеного до бажаного рівня логістичного обслуговування, тобто оптимального рівня обслуговування.

Оптимальний рівень обслуговування споживачів – це такий рівень, за якого підприємство задовольняє потреби споживачів з максимальною економічною ефективністю.

Для надання оптимального рівня логістичного обслуговування підприємство повинно виявити, що важливіше для клієнта: швидке виконання замовлення за вищу ціну або за меншою ціною, але через певний проміжок часу.

Розрахунок рівня логістичного обслуговування споживачів виконується шляхом визначення інтегрального критерію обслуговування, для оцінки рівня логістичного обслуговування вибирають найбільш важливі види послуг, тобто послуги, надання яких супроводжується значними витратами, а ненадання – істотними втратами на ринку. Одиницями виміру рівня логістичного обслуговування можуть бути відсотки (від 0 до 100%) або відносна величина (від 0 до 1) [2].

Існує ще один метод виявлення оптимального рівня логістичного обслуговування – визначення співвідношення прибуток/витрати. У рамках цієї процедури порівнюють розмір очікуваного прибутку зі специфічними витратами, що забезпечать певний рівень логістичного обслуговування. Необхідно, щоб потрібний рівень обслуговування був виправданий граничним значенням рентабельності логістики [3].

Таким чином, щоб надати оптимальний рівень логістичного обслуговування, керівництву установи необхідно визначити аспекти, що є найбільш привабливими для їх клієнтів. Необхідно чітко розрахувати рівень логістичного обслуговування, завдяки наданим формулам, щоб підприємство ефективно працювало та мало достатні прибутки. Також доцільним для виявлення рівня логістичного обслуговування готельного підприємства є використання методу визначення співвідношення прибуток/витрати. Оцінку рівня логістичного обслуговування необхідно проводити вибираючи найважливіші із запропонованих підприємством видів послуг.

 Звичайно підвищення цього рівня потребує певного збільшення витрат, що пов'язані з організацією логістичного обслуговування. Проте одночасно із збільшенням витрат поліпшення обслуговування призведе до збільшення продажів через приваблювання клієнтів новим рівнем якості надання послуг та відповідно до зростання грошових надходжень, тобто призведе до збільшення доходів готельного підприємства.

Та не менш необхідним є визначення ризиків підприємства, тому що підвищення рівня логістичного обслуговування виправдане тільки у тому випадку, якщо це дійсно призведе до збільшення доходу готельного підприємства.

 

Література:

1.                 Зубар Н. М. Логістика в ресторанному господарстві: Навч. пос. / Н. М. Зубар, М. Ю. Григорак. – К.: Центр учбової літератури, 2010. – 312 с.

2.                 Кислий В. М. Логістика: Теорія та практика: Навч. посіб. /
В. М. Кислий, О. А. Біловодська, О. М. Олефірченко, О. М. Смоляник. – К.: Центр учбової літератури, 2010. – 360с.

3.                 Коніщева Н. Й. Підвищення ефективності організації логістичних потоків, процесів і послуг у туристичній сфері регіону / Н. Й Коніщева, Н. В. Трушкіна // Вісник ДІТБ. – 2010. – № 14. – С. 294-304.