Економічні науки / Зовнішньоекономічна діяльність

Намуйлік Юлія Анатоліївна

Одеський Національний Політехнічний Університет, Україна

Шляхи розвитку зовнішньоекономічної діяльності туристичних підприємств

 

На сьогоднішній день простежується тенденція до розширення політичних, економічних, наукових, соціальних та культурних  зв’язків між країнами та народами світу. Бажання людей ознайомитися з культурою, звичаями та традиціями інших країн призводить до активного розвитку міжнародного туризму.

Міжнародний туризм можна виокремити у окрему галузь виробництва, але вона є тісно пов’язаною з іншими галузями, такими як: будівництво, торгівля, сільське господарство, виробництво товарів, тощо. Міжнародний туризм також впливає на економіку інших країн, зокрема на кількість робочих місць. Отже міжнародний туризм можна назвати однією з пріоритетних галузей зовнішньоекономічної діяльності.

Питання становлення туризму займалися такі вчені, як О. О. Любіцева, В.А.Квартальнов, В.Г.Герасименко, Н. Лейпер, В.Ф. Кифяк та інші.

Туристичний ринок послуг охоплений глобалізаційними процесами на сучасному етапі розвитку міжнародних відносин. Внаслідок цього відбувається активний розвиток туристичної галузі, але у той же час наявна конкурентна боротьба між країнами за розподіл туристичних потоків. Як результат усі підприємства туристичної індустрії вимушені шукати альтернативні шляхи розвитку своєї діяльності, для того, щоб бути конкурентоспроможними на ринку туристичних послуг.

На туристичному ринку існує безліч туристичних підприємств, і у кожного з них є своя стратегія або тактика, щодо того, у якому напрямку необхідно розвиватися. Але можна виокремити фундаментальні аспекти, які впливають на становище туристичного підприємства.

Перед тим, як розглянути шляхи розвитку зовнішньоекономічної діяльності туристичних компаній необхідно мати уяву про фактори, які впливають на розвиток туризму взагалі (рис. 1).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис.1. Фактори, які впливають на розвиток туризму

 

Для туристичного підприємства існує шість ключових аспектів розвитку зовнішньоекономічної діяльності.

1. Якість наданих послуг.

Цей фактор є комплексним. Він складається з аналізу якості, перевірки якості та нагляду за якістю. Фундамент якості закладається на стадії формування туристичного продукту і забезпечується побудовою петлі якості - схематичної моделі взаємопов'язаних видів виробничої діяльності, які впливають на якість туристичного продукту або послуги на різних стадіях - від визначення потреби до оцінки її задоволення.

2.Обслуговування.

Туристичний продукт не є відчутним, тому на перший план у споживачів туристичних послуг виходить якість обслуговування. Ефективність роботи обслуговуючого персоналу залежить від багатьох факторів, наприклад: вік, стать, виховання, голос, поняття про комфорт, звички та навіть самопочуття та емоційний стан у момент прийняття послуги. Тому туристичним підприємствам слід ретельно відноситися до такого аспекту як обслуговування, враховуюче те, що його не можна об’єктивно оцінити.

3.Ціни.

На сьогоднішній день вирішальним фактором для придбання туристичних послуг є ціна. Зазвичай ціни на туристичний продукт формують туристичні оператори, а туристичні агенції є лише посередниками між споживачем та туристичним оператором, за що вони отримують комісійну винагороду. Доцільно рекомендувати туристичним підприємствам виступати туристичними операторами.

4.Стратегія.

Стратегією  можна назвати метод зміни системи підприємства для досягнення більш якісних параметрів вироблених їм товарів і послуг, такими змінами можуть бути: введення автоматизованої системи бронювання номерів; найм додаткового технічного персоналу; навчання менеджерів всіх рівнів у сфері психології та управління; початок роботи з нових напрямків діяльності туристичної фірми; формування управлінців середньої ланки; найм зовнішнього консультанта.

5.Реклама.

Відмітна особливість реклами, як одного з головних засобів маркетингових комунікацій у сфері туризму, визначається специфікою як самої реклами, так і особливостями галузі і її товару - туристського продукту. Для того щоб туристичне підприємство дізналися необхідно заявити про себе.

Для реклами туристичного підприємства доречно використовувати інформативну рекламу. У цій рекламі розповідається про новинку або про нові можливі застосування вже існуючого товару чи послуги. Крім цього міститься інформація про зміну ціни, про нові послуги, що надаються, розсіювання сумнівів і побоювань споживача, формування образу фірми. Другим видом реклами є увідомлююча реклама, вона формує перевагу до марки, прагне переключити з марки конкурентів на свою. І третій вид - нагадувальна реклама. Нагадує споживачам про те, що послуга може бути їм корисна в найближчому майбутньому, інформує про те, де її можна придбати, утримує послуги в пам'яті в періоди міжсезоння.

6.Новизна.

Новизна у туристичному бізнесі - ще один важливий аспект. Можливі напрямки розвитку туристичних підприємств:

1) медичний туризм (очищення організму);

2) екстремальний туризм, зокрема сплави по бурхливих річках закордоном і порогами вітчизняних водоймищ, горо лижні тури;

3) дайвінг-тури. Останнім часом дуже зріс попит на дайвінг, тому було б доречним пристосуватись до таких змін на ринку;

4) освітні програми та програми обміну досвідом;

5) пошук меценатів та інвесторів;

6) створення єдиного туристичного порталу (ЄТП), який би включав допомогу як туристичним підприємствам, так і клієнтам.

 

Література:

1.            Кифяк В.Ф. Організація туризму: навчальний посібник / В.Ф. Кифяк. – Чернівці: Книги – ХХІ, 2008. – 344 с.

2.            Пуцентейло П.Р. Економіка і організація туристично-готельного підприємництва: Навч. посібник. - К.: Центр учбової літератури, 2007. - 344 с.

3.            Александрова А.Ю. Международный туризм / А.Ю. Александрова. – М.: Аспект Пресс, 2004. – 470 с.

4.            Мунін Г.Б., Тимошенко 3.1., Самарцев Є.В., Змійов А.О. Маркетинг туризму: Навч. посібник для студ. нищ. навч. закладів: У 2 ч. / Європейський ун-т. — К.: Видавництво Європейського університету, 2006. — 2 ч. — 427 с.