к.е.н. Чаплінський Ю.Б., Бунько А.В.

Чернівецький торговельно-економічний інститут

м.Чернівці

ПЕРСПЕКТИВИ ВИКОРИСТАННЯ МАРКЕТИНГУ В СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ

Постановка проблеми. Соціальні мережі сьогодні перетворилися на один з найдієвіших інструментів маркетингу. Їх аудиторія вже давно перевищила потенційну аудиторію не тільки будь-яких друкованих ЗМІ та радіо, а й телебачення. За даними різних досліджень, в тих чи інших соціальних мережах проводить час кожен другий користувач Інтернету (52 % всіх користувачів Інтернету) [7]. Не дивно, що багато сучасних підприємств обирають як інструмент інтернет-маркетингу, в першу чергу, в соціальних мережах, адже це дозволяє охопити велику цільову аудиторію і ефективно просувати свій продукт та проінформувати потенційних споживачів про підприємство.

Метою статті є дослідження особливостей маркетингу в соціальних мережах і ефективності його впливу на сучасного споживача.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Дослідженням маркетингу та реклами в мережі Інтернет займалися вітчизняні та зарубіжні учені: Ковальчук С.В.[1], Меркулова Т.В.[2],  Стельзнер М.А.[3], та  ін. Автори у своїх працях докладно висвітлюють інформацію про умови та особливості розміщення реклами, способи та форми проведення маркетингових заходів в соціальній мережі.

Виклад основного матеріалу. Сьогодні в практичній діяльності підприємств активно використовуються дві моделі просування бренду -  SMM і SMO, що прийшли до нас із Заходу. SMM (Social Media Marketing) - це діяльність, спрямована на підвищення лояльності цільової аудиторії до бренду за допомогою роботи в соціальних мережах, форумах та блогосфері. Даний метод дозволяє залучити користувача на сайт напряму, а не через пошукові системи. Друга модель - SMO (Social Media Optimization) передбачає проведення внутрішніх технічних робіт, що підвищують ефективність взаємодії сайту із соціальними системами. Один з головних плюсів SMM маркетингу перед традиційними інструментами просування в соціальних медіа є його довговічність: цей метод працює на перспективу, створюючи бажаний образ або позитивне сприйняття бренду у цільової аудиторії [4].

Принцип побудови рекламної стратегії в соціальній мережі ґрунтується на аналізі інформації, яка міститься у профілі користувача. Це забезпечує можливість обирати рекламу по таких критеріях, як стать, вік, країна та місто проживання, сфера діяльності, навчальний заклад, інтереси користувача тощо. Важливим аспектом, який необхідно враховувати рекламодавцям, є поведінка користувача – в які групи вступає користувач, з якими людьми спілкується, чим цікавиться, які статті читає тощо [2, с. 44-45].

Згідно з даними звіту  «2012 Social Media  Marketing Industry Report» 94% з-поміж 3800 опитаних експертів із маркетингу по всьому світі вважають, що соціальні мережі є ефективною платформою для доведення маркетингових повідомлень до кінцевого споживача. З погляду на це маркетологи – практики успішно використовують їх для просування власного бізнесу. Також 83% опитуваних зазначили, що соціальні медіа – важливий інструмент популяризації їх бренда, а 77%  маркетологів з досвідом роботи в соціальних мережах близько 3 або більше років, присвячують більше 6 годин на тиждень соціальному медіа маркетингу, 15 % з-поміж опитаних проводять 20 годин на тиждень у соціальних мережах [3, с.5].

Більше 80% фахівців соціальних мереж планують збільшити бюджет на інтернет-маркетинг в 2014 році. Власники бізнесу налаштовані ще рішучіше: дев'ять з десяти планують збільшити витрати на інтернет-просування. У 2014 році інтернет-маркетологи планують використовувати на 30% більше інструментів порівняно з 2013 роком. Майже половина фахівців впевнені, що інтернет-маркетинг більше не є відокремленим інструментом просування і тепер це і є маркетинг [6].

Маркетинг в соціальних мережах має ряд таких переваг:

1.       Невисока вартість рекламної кампанії.

2.       Ширше та чіткіше охоплення цільової аудиторії та певного сегменту споживачів.

3.       Аудиторія соціальних мереж зростає щоденно.

4.       Висока результативність  та можливість отримувати швидкий зворотній зв'язок від споживачів і оперативно реагувати на них. Підвищення лояльності покупців товарів/послуг внаслідок інформування та нагадування про бренд компанії та її продукцію.

5.       Реклама в соціальних мережах не настільки явна, вона не розглядається користувачами як нав'язувана, швидше повідомлення сприймається як рекомендації знайомих, як думка цікавих людей лідерів спільнот (і це викликає більшу довіру та зацікавленість).

6.       Соціальні медіа не піддаються впливу яких-небудь зовнішніх факторів, вони не залежать від політичного або економічного стану в країні або регіоні [4].

Окремі автори наділяють маркетинг у соціальних мережах позитивним клеймом «вірусної реклами». Вірусний маркетинг заснований на цікавій психотехнології, суть якої полягає в тому, що є такі види інформації, які буквально “примушують” людину ділитися нею з іншими. Люди пересилають один одному кумедний брендовий додаток або посилання і виходить, що вірусна реклама розповсюджується самостійно, від людини до людини, без додаткових затрат збоку рекламодавця [1, с. 72].

Як інструмент оптимізації SMM з'явився з виникненням великих соціальних мереж. В Україні ними стали Facebook (2004 ), Twitter (2006 рік), Однокласники (2006 рік), ВКонтакті (2006 рік), Instagram (2010) і foursquare (2009).

На нашу думку, найцікавіше, на сьогоднішній день, організоване функціонування соціальної мережі foursquare. Мережа є відносно новою, вона почала працювати 11 березня 2009 року.  Авторами мережі є Денніс Кроулі і Навін Сельвадурай. Foursquare (скорочено - 4sq) - соціальна мережа з функцією геопозиціонування, призначена в основному для роботи з мобільними пристроями. Ця мережа доступна користувачам не тільки з пристроями, які обладнані GPS-навігацією, наприклад користувачам смартфонів, але і просто для роботи з будь-яким телефоном. Якщо у ваш мобільний телефон не влаштована функція GPS-навігації, то координати визначаються за допомогою сервісу LBS. Суть соціальної мережі полягає в тому, що користувачі відзначаються («check-in») в різних закладах за допомогою мобільної версії веб-сайту. Кожна така відмітка дозволяє користувачеві заробляти foursquare-бали, а в деяких випадках - «бейджі», а якщо користувач протягом останніх 60 днів відзначався в певному об'єкті більше днів ніж будь-хто з інших відвідувачів (тут мається на увазі такий принцип підрахунку відміток: 1 день - 1 відмітка), і якщо в профіль користувача була завантажена фотографія, то він оголошується «мером» цього об'єкта, і зберігає це звання до того моменту, поки кількість відміток іншого учасника не перевершить кількість відміток мера [5].

Цікавим та ефективним зі сторони маркетингу є те, що foursquare має мережу своїх партнерів, з якими співпрацює: різні фірми, організації, музеї, кафе, ресторани, магазини, розважальні центри та кінотеатри. Згідно зі статистикою, загальна кількість користувачів foursquare в Україні становить близько 60 000 користувачів у різних куточках країни. Лідерами за кількістю користувачів є такі міста: Київ, Одеса, Львів, Харків, Донецьк, Дніпропетровськ [7].

Яку ж користь отримують партнери цієї соціальної мережі? В кожному закладі, який співпрацює з foursquare, розміщена табличка або наліпка про співпрацю, вона, як правило, знаходиться на видному місці для клієнтів. На табличці вказаний логотип з назвою соціальної мережі, а далі – найцікавіше,  під назвою «foursquare» розміщується, так званий, маркетинговий прийом зі словами про те, що оскільки цей заклад є партнером соціальної мережі, ви можете відмітитись в ньому (словами foursquare – мережі “зачек-інітися” (від англ. “check-in”) та отримати певну знижку на придбання продукції в цьому закладі або, якщо ви зачeк-інилися тут декілька днів підряд і назбирали потрібну кількість балів, ви можете отримати певну продукцію у подарунок. Кожний, хто відмічається в закладі, залишає від себе певне повідомлення, яке буде прив’язано до географічних координат цього закладу, про його продукцію, інтер’єр, обслуговування, тощо, наприклад: «Рекомендую всім спробувати тут каву», «Тут найкращий попкорн в місті», або «В цьому магазині сезонні знижки -50%. Всі сюди!». Таким чином і соціальна мережа виграє, оскільки постійно підтримує активність своїх користувачів, і нагороджує їх спеціальними призами за підвищену активність (тим самим постійно підтримує інтерес своїх клієнтів) і заклад просуває свій продукт споживачам,  швидше стає популярним, відомим і визнаним серед споживачів – і все це, без суттєвих витрат коштів!

Висновки. Маркетинг у соціальних мережах – це ефективний та вигідний спосіб просування продукту чи послуги на ринок, стимулювання збуту товару/послуг, розповсюдження інформації про підприємство та постійного нагадування про неї. Використання різних інструментів соціального просування в Інтернеті допомагає не тільки налагодити зв`язок з потенційними і реальними споживачами, але і вирішує ряд інших досить важливих завдань: розкручує бренд, формує прихильність у цільової аудиторії, підвищує шанси для перемоги в конкурентній боротьбі, збільшує обсяг реалізації продукції і т.д. Методика SMM є досить дієвим та вигідним інструментом у порівнянні з традиційною рекламою. Ще однією вагомою її перевагою є наявність в ній висновків експертів, рекомендацій друзів потенційного споживача, його рідних та знайомих, що досить впливово діє на поведінку сучасних клієнтів. Крім того, варто підмітити, що така реклама ще не надто сильно «приїлася» споживачам на сучасному ринку продуктів і послуг. 

Оскільки, число користувачів соціальних мереж щоденно зростає, а інформація в соціальних мережах поширюється з неймовірною швидкістю і при цьому не потребує якихось додаткових зусиль та матеріальних витрат зі сторони підприємства, на нашу думку, немає більш впливової, стимулюючої до купівлі та результативної реклами, ніж маркетинг в соціальних мережах (SMM).

Список використаних джерел:

1. Ковальчук С.В. Вірусний маркетинг – ліки від кризи / С.В. Ковальчук, О.С. Тябіна // Вісник Хмельницького національного університету. – 2008. – № 6, Т. 3. – С. 72–75.

2. Меркулова Т.В. Моделювання динаміки соціальних мереж / Т.В. Меркулова, Е.Ю. Кононова //Бізнес Інформ. – 2009. – № 2 (1). – С. 44–48.

3. Стельзнер М. А.  Як маркетологи використовують соціальні мережі для збільшення свого бізнесу / М. А. Стельзнер // Копирайт – 2013. – 43 с.

4.       Соціальні мережі та їх значення в інтернет – маркетингу, SMM і SMO [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://pr-cy.ru/lib/seo/Sotsial-nye-seti-i-ikh-znachenie-v-internet-marketinge-SMM-i-SMO

5. Foursquare – що це і з чим його їдять? [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://nuvi.ru/blog/17628/

6. П'ять головних трендів інтернет-маркетингу в 2014 році [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://netology.ru/blog/300-internet-marketing-trendy-2014-goda

7. Foursquare [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://uk.wikipedia.org/wiki/Foursquare