Экономические науки/ 6.Маркетинг и менеджмент

Горбонос Є. С., Розумей С. Б.

Національний університет харчових технологій, Україна

ТИПИ ТА ХАРАКТЕРИСТИКИ ПОСЕРЕДНИКІВ

Функціонуючи на ринку підприємство може застосовувати два основних методи збуту товарів споживачам: прямий (продаж безпосередньо споживачу) чи опосередкований (через посередників). В сучасних ринкових умовах більшість виробників в процесі збуту продукції звертаються до посередників. Різноманітність характеристик та функцій, які підходять різним споживачам зумовлюють велику кількість різних типів посередників.

Зробимо аналіз наукових робіт вітчизняних вчених, в яких розглядаються різні підходи до класифікації посередників (табл. 1).

Таблиця 1.

Систематизація підходів до класифікації посередників

Автор, джерело

Типи посередників

1.

Апопій В.В.

[1, 489 c.]

 

За обсягом посередницьких збутових прав: прості агенти-посередники, агенти з правом "першої руки" та ексклюзивні (або монопольні) агенти.

За видом торговельно-посередницької діяльності: з перепродажу товарів (дистриб'ютори, дилери, комісіонери, консигнатори, лізингодавці); зі створення умов для здійснення актів купівлі-продажу, організації товарообігу (брокери, маклери, агенти та комерційні представники).

Залежно від характеру здійснюваних операцій розрізняють: торговельні; комісійні; агентські; брокерські.

За типом споживача, для якого продає товари посередник класифікують на: оптові і роздрібні.

2.

Бєлявцев М.І.

[2, 324 c.]

Оптово-торговельні підприємства: дилер, дистриб’ютор, джобер та комісіонер.

Брокери та агенти: брокер, маклер, агент (торговий представник), агенти виробників, агенти зі збуту та агенти з закупок.

Збутові відділи підприємств: комівояжер, збутові філії, торгові синдикати та торгові дома.

3.

Примак Т. О.

[3, 128 c.]

 

Залежно від функцій та набору послуг: функціонально-універсальні та функціонально-спеціалізовані.

В залежності від товарної спеціалізації: товарно-універсальні та спеціалізовані.

В залежності від статусу: незалежні, формально незалежні, залежні.

В залежності від організаційної діяльності: адміністративні й договірні.

В залежності від методів реалізації товарів: торгівля за контрактами безпосередньо з виробниками чи споживачами, реалізація товарів за угодами комісії, консигнації чи купівлі-продажу, торгівля без спеціально укладених угод.

В залежності від способу винагороди: за рахунок різниці в цінах, узгоджених націнок, конкретних виплат.

В залежності від спрямованості на захист інтересів: постачальників, споживачів, своїх власних.

4.

Шкурупій О.В. 

[5, 115 c.]

В залежності від обсягу наданих повноважень:

посередники, що не мають права підписувати угоди з третіми особами (агенти-представники, брокери, маклери);

посередники, що підписують угоди із третіми особами від свого імені, але за рахунок довірителя (комісіонери, консигнатори);

посередники, що підписують угоди з третіми особами від імені і за рахунок довірителя (агенти-повірені, торгові агенти);

посередники, що підписують угоди з третіми особами від свого імені і за свій рахунок (купці, дистриб’ютори, дилери).

Джерело: узагальнено авторами за даними [……………..]. 

Проаналізувавши думки вчених з приводу класифікації посередників, можна зробити висновки, що існує декілька підходів до цього питання. Напр., Апопій В. В. виділяє ознаку «За обсягом посередницьких збутових прав», але  класифікує не всіх посередників, а обмежується тільки агентами. Аналогічну  ознаку «В залежності від обсягу наданих повноважень» називає і Шкурупій О.В., виділяючи чотири з п’яти її складових. Пропонуємо доповнити цю ознаку складовою «посередники, що підписують угоди з третіми особами від чужого імені і за власний рахунок» та віднести до неї дистриб’юторів.

В класифікаційній ознаці «За видом торгівельно-посередницької діяльності» Апопій В. В. виділяє тільки дві складові, об’єднавши діяльність зі створення умов для здійснення актів купівлі-продажу і організації товарообігу. На нашу думку, сутність цієї ознаки краще відображати в назві «Залежно від ступеня універсальності (спеціалізація) функцій» та виділити в ній функціонально-універсальних та функціонально-спеціалізованих торгових і логістичних посередників.

На нашу думку, не варто виділяти класифікаційну ознаку посередників  «Залежно від характеру здійснюваних операцій», тому що цей самий підхід вже застосований в ознаці «В залежності від обсягу наданих повноважень».

Класифікацію Бєлявцева М.І. за двома першими складовими (Оптово-торгівельні підприємства і Брокери та агенти) можна віднести до ознаки «Залежно від набору функцій», але складова «Збутові відділи підприємств» – це ознака «В залежності від організаційної діяльності», тому не зрозумілий загальний підхід до класифікації в даній роботі.

Ми погоджуємося з класифікацію Примака Т. О. за ознакою «Залежно від товарної спеціалізації», складовими якої є товарно-універсальні та товарно-спеціалізовані посередники.

Ознака «В залежності від статусу» по суті дублює ознаку «В залежності від організаційної діяльності», тому їх потрібно об’єднати. Пропонуємо назвати цю ознаку «В залежності від організаційного статусу» та виділити чотири складові – незалежні, адміністративні, договірні та керовані посередники.

Ознаки «В залежності від методів реалізації товарів» та «В залежності від способу винагороди» повторюють принципи поділу «В залежності від обсягу наданих повноважень».

На основі проведеного аналізу щодо класифікації та характеристик типів посередників, було узагальнено і доповнено думки різних авторів.  В результаті запропонований авторський підхід до даного питання, який наведений в табл. 2.

Таблиця 2.

Класифікації типів та характеристики посередників

Кваліфікаційна ознака

Типи та характеристики посередників

1.

 

В залежності від обсягу наданих повноважень

 

 

1. Брокер (маклер) – посередник, що не має права підписання угод з третіми особами, а тільки шукає можливість укладання контракту.

2. Дилер – посередник, що підписує угоди з третіми особами від свого імені і за власний рахунок.

3. Дистриб’ютор – посередник, який отримує право збувати товари фірми-виробника (діє від чужого імені) на певній територій у визначений термін за власний рахунок.

4. Комісіонер (консигнатор) – посередник, який укладає угоду про поставку із третіми особами від свого імені, але не є власником товару і працює за рахунок фірми-виробника (довірителя).

5. Агент (торговий агент або представник, агент-повірений) – представляє інтереси продавців (принципалів) на довгостроковій основі, укладаючи угоди з третіми особами від імені та за рахунок принципалів.

2.

 

Залежно від ступеня універсальності (спеціалізація) функцій

Функціонально-універсальні – посередники, що виконують весь набір функцій оптової торгівлі.

Функціонально-спеціалізовані торгові – посередники, що створюють умови для здійснення актів купівлі-продажу.

Функціонально-спеціалізовані логістичні – посередники, що створюють умови для організації товарообігу.

3.

Залежно від товарної універсальності

(спеціалізації)

1. Товарно-універсальні – посередники, які мають в асортименті декілька груп товарів.

2. Товарно-спеціалізовані – посередники, які продають обмежений асортимент товарів з вузькою спеціалізацією.

4.

За типом споживача

1. Оптові – посередники, які купують продукцію з метою подальшого перепродажу.

2. Роздрібні – посередники, які реалізовують продукцію кінцевому споживачу.

5.

В залежності від організаційного статусу

 

1.     Незалежні – посередники, які здійснюють свою діяльність не перебуваючи у підпорядкуванні інших суб’єктів ринку.

2.     Адміністративні – посередники, які перебувають у корпоративному підпорядкуванні до постачальників або споживачів.

3.     Договірні – посередники, які формально є незалежними, але за договорами повинні виконувати певні функції на вимогу інших суб’єктів ринку.   

4.     Керовані – посередники, які формально є незалежними, але в силу ринкових умов повинні виконувати певні функції на вимогу інших суб’єктів ринку.   

Джерело: складено авторами. 

Отже, на нашу думку, варто виділити п’ять основних видів кваліфікаційних ознак щодо поділу торгівельних посередників. Сьогодні практично жоден виробник не обходиться без допомоги посередників, тому для визначення ролі посередників в сучасній торгівлі існує необхідність чіткого розуміння типів посередників та тих функцій, які вони виконують на ринку.

ЛІТЕРАТУРА:

1.   Апопій В. В., Організація торгівлі: навч. посіб. / В. В. Апопій, І. П. Міщук, В. М. Ребицький, С. І. Рудницький,  Ю. М. Хом'як. – Київ: ЦУЛ, 2009. – 632 с.

2.   Бєлявцев М. І. Інфраструктура товарного ринку: навч. посіб. / М. І. Бєлявцев. – 2-е вид., перероб. і доп. – К.: Алерта, 2005. – 416 с.

3.   Примак Т. О. Маркетинг: Навч. посіб./ Т. О. Примак – К.: МАУП, 2004. – 228 с.

4.   Шкурупій О. В. Зовнішньо-економічна діяльність підприємства: навч. посіб. /   О. В. Шкурупій, В. В. Гончаренко, І. А. Артеменко. – К.: Центр учбової літератури, 2012. – 248 с.