Асистент Алексєєва Н.Ф. , студент Коваль Я.О.

КрНУ імені Михайла Остроградського, м. Кременчук, Україна

ОСОБЛИВОСТІ ФУНКЦІОНУВАННЯ СИСТЕМИ МОТИВАЦІЇ ПРАЦІВНИКІВ МАШИНОБУДІВНОГО ПІДПРИЄМСТВА

 

 

Сучасна система управління персоналом базується на тому, що люди є найважливішим економічним ресурсом підприємства, джерелом його прибутків, конкурентоспроможності та процвітання. Питання мотивації є особливо актуальним для розвитку персоналу. Мотивація виступає головним елементом активізації людського фактору, який не тільки створює матеріальні передумови виробництва, але і забезпечує їх ефективне використання.

Питання системи мотивації праці розглянуті в наукових працях таких вчених: В.Н.Бобкова, В.П. Беловой, А.Г.Абалкіна, П.Г. Буніча, А.І. Мілюкова, С.І. Шкурко, В.Ф. Майера, Р.А. Яковлєва та ін.

Система мотивації  – це сукупність внутрішніх і зовнішніх рушійних сил, що спонукують людину до діяльності, визначають поведінку, форми діяльності, спрямованість, орієнтовану на досягнення особистих та цілей організації, тобто система мотивації являє собою сукупність усіх мотивів, що впливають на поведінку людей[1].

Однією  з  основних  умов  підвищення  ефективності мотивації праці є  забезпечення  відповідності  структури  стимулюючих засобів  змісту мотивації праці (мотивів забезпечення  важливих  благ  для  життя,  достойного  заробітку, зручних умов праці, престижу праці  в  галузі та ін).

Основними цілями застосовуваної системи мотивації є: залучення працівників на підприємстві до праці, їх збереження, стимулювання оптимальної виробничої поведінки [2].

Систему мотивації на підприємствах умовно можна поділити на дві групи таку, що підтримує престиж організації, і таку, що стимулює продуктивність і якість праці. Стимули першої групи забезпечують підбір і закріплення найбільш кваліфікованих кадрів, другі – підтримують високий рівень результативності[2].

В узагальненому вигляді система мотивації праці на підприємстві може бути представлена чинниками привабливості роботи, які впливають на мотивацію праці. Для аналізу системи мотивації було проведено опитування працівників апарату управління підприємства міста Кременчук ПАТ «Кредмаш», в якому приймало участь 250 працівників. На основі якого складено систему чинників привабливості. (рис.1)

 

 

Рис.1. Чинники привабливості роботи ПАТ «Кредмаш»

Проаналізувавши чинники привабливості праці можна зробити висновок, що найбільш привабливим працівники вважають заробітну плату (75%), наступним чинником за привабливістю є розвиток індивідуальних можливостей (73%), наступним є можливість професійного зростання (70%), зв'язок оплати праці з її якістю (62%), творчий характер праці (58%), рівень самостійності працівника (57%), соціальна привабливість праці (54%),  проте найменш привабливим чинником працівники вважають рівень відповідальності (50%).

Отже, ефективна система мотивації праці на машинобудівному підприємстві повинна включати наступні складові:

1) система оплати праці повинна залежати від вкладу працівника, підрозділу, де він працює;

2) соціальні гарантії, до яких належать оплата листків непрацездатності;

3) надання пільг, які включають будівництво житла, безпроцентні позики на особисті потреби;

4) участь працівників у власності підприємства (надання акцій за пільговими цінами – опціон);

5) участь працівників в управлінні підприємством моральних якостей особистості і морального клімату у колективі;

6) орієнтація персоналу на конкретні поточні та кінцеві результати;

7) реалізація колективних та особистих економічних інтересів працівників;

8) доступна для всіх працівників сукупність умов отримання матеріального та соціального забезпечення[2].

 Можна зробити висновок, що ідеальна система мотивації не може існувати, якщо хоча б одна складова відсутня. Тому потрібно розвивати їх та контролювати.

 Список літератури

1.     Никифиренко В.Г. Управління персоналом: Навч.посібник/В.Г.Никифиренко.- Одеса, 2013.- 275 с.

2.     Тульчинський Р. В. Стан проблеми мотивації праці на вітчизняних підприємствах в сучасних умовах господарювання // Серія Економіка. – 2010 №2 (5), с. 124-126.