Економічні науки / 6. Маркетинг та менеджмент

 

к.е.н. Яременко С.С., Суслова А.О.

Дніпропетровський університет імені Альфреда Нобеля

 

Рекламна активність підприємства як напрям підвищення його конкурентоспроможності в сучасних умовах

 

В умовах переходу до ринкової економіки і формування жорстокого конкурентного середовища особливо гостро стає проблема підвищення конкурентоспроможності вітчизняних товаровиробників. Визначення стратегічного потенціалу підприємства ґрунтується на використанні системного підходу до розгляду умов та результатів функціонування підприємства, його ціле визначення. Згідно з цим підходом підприємство розглядається як система ресурсів, які вступають до взаємодії та обумовлюють досягнуті результати.  Основними видами ресурсів, що використовуються є: технічні ресурси; технологічні ресурси; кадрові ресурси; просторові ресурси; ресурси організаційної структури системи управління; інформаційні ресурси; фінансові ресурси. Кожний з указаних видів ресурсів являє собою сукупність можливостей функціонування підприємства та досягнення стратегічних цілей його діяльності. 

Моніторинг дій конкурентів, при грамотному підході і швидких правильних діях із боку менеджменту організації, дозволить задовольнити специфічні запити споживача раніше й краще за інших. Виявивши слабкі й сильні сторони конкурентів, можна правильно оцінювати потенціал, цілі й стратегії, що дозволить у майбутньому стратегічно точно акцентувати увагу у тому напрямі, в якому поступається конкурент.

Аналіз конкурентоспроможності підприємства дозволяє виявити перспективні напрями можливого її підвищення. Наприклад, для підприємства, яке працює на меблевому ринку, з метою більш активного залучення споживачів слід використовувати елементи комунікаційного комплексу ― рекламу, зв'язки з громадськістю, особистий продаж, стимулювання збуту тощо. У міру насичення товарних ринків звернення до реклами стає для виробників і продавців все більшою необхідністю. Відсутність реклами або навіть її недостатність веде до серйозних втрат. У цьому зв'язку використання елементів комунікацій (і в першу чергу, реклами) є одним з найважливіших резервів підвищення ефективності комерційної діяльності, що значно впливає на конкурентоспроможність.

Рекламна кампанія протягом усього періоду повинна розподілятися рівномірно в часі, публікації в пресі і телереклама повинна чергуватися через приблизно рівні інтервали часу. Беручи до уваги недостатню популярність меблевого підприємства, пропонована розробка рекламної кампанії дасть можливість підвищити конкурентоспроможність підприємства та підняти позитивний імідж підприємства. Неефективність попередніх рекламних кампаній в тому, що відсутній системний підхід, підприємство не має візуального образу, рекламний бюджет розпорошувався через захоплення разовими публікаціями в місцевих газетах Дніпропетровська, а тому не запам'ятовувався споживачами.

При виборі каналів реклами потрібно керуватися такими принципами як: максимізація частоти контактів; широке охоплення аудиторії; постійна присутність. Частота контактів необхідна для стимулювання покупців, широке охоплення ― для забезпечення їх притоку.

Економічна ефективність реклами залежить від ступеня її психологічного впливу на людину. Найбільше звертають увагу на рекламу на ТБ, в газетах, Інтернеті в транспорті і на радіо. Також, треба звернути увагу на канали реклами з високим індексом відповідності (це означає, що в аудиторії даного каналу реклами міститься багато представників нашої цільової аудиторії) ― рекламу на щитах. Рекламу в журналах на даний час не рекомендовано використовувати через невисоку частоту виходу і слабкій здатності журналів нарощувати охоплення (щоб домогтися охоплення, необхідно взяти багато видань). Що стосується радіо, воно виконує завдання підвищення частоти контактів. У Дніпропетровську вибір станцій великий. Рекомендуємо з рекламною метою використовувати радіо «Європа плюс» та «Radio-mix». Масова преса виконує завдання широкого охоплення. Тому, пропонуємо задіяти періодичну пресу, поширювану в межах міста. Паралельно підприємству слід подбати і про програму зв'язків з громадськістю, мета якої буде ― створити і закріпити позитивну думку про підприємство, що сприятиме підвищенню його конкурентоспроможності на меблевому  ринку Дніпропетровська.

Пропонована програма рекламної кампанії ТОВ «ЛВС» складається з чотирьох етапів, а саме: Перший етап ― масовий вплив. Він починається з проведення першої рекламної  «атаки». «Запуск» рекламного ролика на телеканалах України. Другий етап ― щотижневі публікації в спеціальному розділі газет про підприємство ТОВ «ЛВС» з інтерв'ю з керівництва підприємства і матеріалів загального інформаційного характеру. Третій етап ― реклами підприємства на радіо, воно виконує завдання підвищення частоти контактів. Четвертий етап ― створення рекламних щитів «Білбордів». Перевагами розміщення реклами на щитах «Білбордах» є те, що щити завжди знаходяться на найбільш жвавих перехрестях міста, а це є гарантією високого обхвату аудиторії. Очікуваний результат від проведення рекламної кампанії ― істотне зростання авторитету меблевого підприємства, збільшення клієнтської бази.

Таким чином, рекламна активність підприємства є вірним напрямом діяльності, який сприятиме підвищенню рівня конкурентоспроможності підприємства, яке працює на меблевому ринку та зміцненню його позитивного іміджу.