Економічні науки / 6. Маркетинг та менеджмент

 

к.е.н. Яременко С.С., Якименко І.В.

Дніпропетровський університет імені Альфреда Нобеля

 

Роль маркетингу у сфері залізничного транспорту України

 

В кожній країні транспорт є ключовою ланкою соціально-економічної системи держави  і  належить  до  стратегічно  важливих  галузей  національної  економіки,  без  ефективної роботи  якої  неможливе  подальше  підвищення  добробуту  суспільства.  Основні  завдання  транспорту    своєчасне,  якісне  та  цілковите  задоволення  потреб  галузей  економіки  та  населення  у  перевезеннях,  підвищення  економічної  ефективності  його  роботи.  Пріоритетною  ознакою  національної транспортної  політики  є  становлення  національного  ринку  транспортних  послуг.  Транспортні послуги потрібно розглядати як сукупність послуг,  пов’язаних з фізичним переміщенням  у просторі пасажирів, багажу та вантажів. Виручка підприємств, що надають транспортні послуги, становить близько $11-12 млрд. щорічно. А потенціал ринку оцінюється в $50–80 млрд.

Донедавна  більшість  транспортних  підприємств  виконували  тільки  операції  перевезення,  не турбуючись  про  надання  спектра  інших  послуг.  Проте  нові  економічні  умови,  формування  ринку транспортних  послуг,  поява  та  посилення  конкуренції  між  підприємства  транспорту  спонукають  до активного  вивчення  досвіду  функціонування  транспорту  країн  з  ринковою  економікою.  Поняття “послуга транспорту”  починає  широко  використовуватися  в  практиці  організації  та  планування роботи транспорту.

Особливості діяльності щодо надання послуг зводяться до таких положень: послуги  не  можуть  існувати  поза  процесом  їхнього  надання (вони  не  можуть накопичуватися); продаж  послуг    це  фактично  продаж  самого  процесу  праці,  тому  якість  послуг визначається якістю самого процесу праці; послуги являють собою конкретну споживчу вартість тільки в певний час і в конкретному місці чи напрямі, що істотно обмежує можливість їхніх замін на ринку послуг;  послуги  транспорту  належать  до  послуг,  що  завершують  процес  матеріального виробництва. Послуга  транспорту  визначається  як  підвид  діяльності  транспорту,  що  спрямований  на задоволення  потреб  людей  і  характеризується  наявністю  необхідного  технологічного,  економічного, інформаційного, правового та ресурсного забезпечення.

Актуальною проблемою сьогодення на ринку пасажирських перевезень є пошук шляхів підвищення конкурентоспроможності залізничного транспорту на внутрішньому та зовнішньому ринках. Особливо гостро проблема низького рівня конкурентоспроможності спостерігається на ринку пасажирських перевезень, де в даний час лідерство утримує автомобільний транспорт, зокрема, у сегменті перевезень на короткі відстані. Взагалі, залізничний транспорт відіграє важливу роль у функціонуванні та розвитку товарного ринку країни і задоволенні потреби населення в пересуванні. Основна роль залізниць визначається перевезеннями на великі відстані від головних туристотворчих центрів країни до її зовнішніх кордонів. У сегменті дальніх перевезень все більш зростають ринкові позиції авіаційного транспорту. Крім того, спостерігається зростання вимог пасажирів до якості транспортних послуг, які надають компанії-перевізники. Все це вимагає від Укрзалізниці активного переходу на управління за концепцією маркетингу. Суть маркетингу у сфері транспортних послуг має свої особливості та специфіку. На ринку транспортних послуг, який обумовлює швидкість обміну та розподілу продукції інших галузей, необхідно орієнтуватися на природу та сутність послуг, виявляти специфічні потреби клієнтів.

Головною метою маркетингу у сфері пасажирських перевезень є забезпечення стабільного, прибуткового функціонування транспортної організації шляхом виявлення та максимального задоволення потреб пасажирів. Отже, в ринкових умовах саме споживач транспортних послуг є ключовою фігурою при визначенні напрямів діяльності підприємства-перевізника. У зв’язку з цим маркетинг транспортних послуг передбачає орієнтацію на задоволення потреб і запитів пасажирів на підставі вивчення ринку та виявлення існуючого попиту споживачів транспортних послуг та активний вплив на ринок з метою формування попиту на транспортні послуги.

Реалізація даних завдань потребує впровадження концепції інтегрованого маркетингу у діяльність підприємств залізничного транспорту. Дана концепція реалізується за допомогою проведення маркетингових досліджень з метою визначення споживчих переваг, поведінки споживачів транспортних послуг, факторів вибору виду транспорту, методів і каналів впливу на споживачів і т.п. Концепція інтегрованого маркетингу передбачає створення у системі управління українськими залізницями маркетингових структур, які здійснюють свою діяльність комплексно і керуються з одного координуючого центру. У зв’язку з цим підвищується роль маркетингових підрозділів Укрзалізниці, котрі, хоча й створені на усіх залізницях України, але функціонують роз'єднано і переважно зайняті непрофільною для них роботою.

При формуванні сучасної системи маркетингових структур необхідно визначити модель і склад маркетингових підрозділів; ієрархію підпорядкування; задачі, повноваження і

відповідальність фахівців маркетингових підрозділів; норми, правила і процедури взаємодії усіх учасників інтегрованої маркетингової структури.         

Таким чином, впровадження концепції інтегрованого маркетингу в систему управління українськими залізницями сприятиме успішному вирішенню задач реформування пасажирського комплексу, забезпеченню ефективної роботи Укрзалізниці та підвищенню конкурентоспроможності залізничного транспорту на ринку пасажирських перевезень.