Викладач Слюсаренко А.В.

Студенти II курсу Козинюк І.Ю., Пацалова А.А.

Миколаївський національний університет імені В.О.Сухомлинського, Україна

Public relations як елемент комплексу маркетингу

У сучасному світі все більша кількість організацій усвідомлює свою безпосередню залежність від суспільства й потреб в побудові доброзичливих відносин із представниками широкої громадськості. Перехід економіки на ринкові рейки поставив нові завдання й зажадав від підприємців нового підходу до принципів ведення бізнесу в цілому. Із цієї причини на перший план для багатьох організацій вийшла проблема професійної організації маркетингу з урахуванням взаємодії із громадськістю.

Як відомо PR - це мистецтво формування сприятливих відносин громадськості до фірми шляхом формування уявлень про те, що фірма випускає і продає товар на користь покупців, а не продавців. Public relations– комунікативна діяльність, направлена на формування і підтримку гармонійних і доброзичливих відносин між установою і громадськістю на основі цілеспрямованої, оперативної, правдивої і достатньої інформації [1].

У вузькому розумінні — це систематична діяльність компанії, що спрямована на зміну переконань, ставлення, думок та поведінки різних груп людей (цільових груп) стосовно компанії, її продуктів, послуг, а також конкретних проблем, ідей та дій. PR водночас може бути достатньо оперативним інструментом комунікаційної стратегії компанії, реалізуючи довгострокові задачі зі:

·       створення та підтримки корпоративної репутації компанії,

·       налагодження необхідних контактів,

·       переконання конкретних цільових груп.

Комплекс маркетингових комунікацій - Marketing Mix - це конкретний набір засобів і методів маркетингу в галузі розробки товарів, встановлення цін, поширення і просування товарів, орієнтованих на конкретне підприємство, що працює в умовах певного зовнішнього середовища. Маркетинговий PR грає важливу роль у виконанні наступних функцій: сприяння випуску на ринок нової продукції;  формування інтересу до товарів певної категорії; вплив на певні цільові групи; створення в очах споживачів образу фірми, сприятливо позначається на її товари. У результаті ослаблення можливостей масової реклами керівники фірм все частіше звертаються до зв'язків з громадськістю як до ефективного і низько затратного способу підвищення обізнаності, охоплення місцевих споживачів та спеціальної аудиторії [2].

Безпосередній зв’язок маркетингу й Public relations укладений в тому, що саме механізми PR являють собою двигун процесу просування продукту на ринок, забезпечуючи успіх фірми, високу репутацію в умовах жорсткої конкуренції. Можна представити нову  структуру підприємства де PR  буде окремим елементом від маркетингового відділу. Її перевагами буде:

1.                Можливість стабільних комунікацій з громадськістю на постійній основі.

2.                Безпосередній доступ до ресурсів компанії і прямий контакт з вищим керівництвом.

3.                Швидке і ефективне реагування на кризові ситуації з урахуванням специфіки компанії.

4.                Легке встановлення ліній комунікацій та максимально швидкого доступу до надійної інформації від керівника.

5.                Максимальний з усіх інших підходів рівень консультативного впливу на керівництво.

6.                Максимально синхронізована робота фахівців з PR та фахівців з реклами та маркетингу.

PR- це важлива складова управлінської діяльності, яка покликана забезпечити взаєморозуміння та довіру між сферою управління і широкими суспільними верствами, соціальним середовищем.

Таким чином, ефективний Public relations – це такий інструмент комунікації, який направлений на ефективну організацію громадської думки з метою найбільш успішного функціонування підприємства, завдяки формуванню позитивного "корпоративного іміджу", а також спростування або попередження небажаних чуток, пліток і подій, розташування і співпраці між компанією і громадськістю.

 

Література:

1.Зв'язки з громадськістю (Public relations) в економічній діяльності: Навч. посіб. — К.: КНЕУ, 2005. — 275 с.

2.Почепцов Г. Г. Public relations, или как успешно управлять общественным мнением . — М. : Центр , 2004. −336 с.