Экономические науки/6. Маркетинг и менеджмент

К.ен. доц. Корженко К. А., магістр Міркіна М. І.

Харківський торговельно – економічний інститут Київського торговельно – економічного університету, Україна

Дослідження попиту населення України на певний вид м'яса (свинина)

Народне харчування – це важливий елемент матеріальної культури, склад та якісні характеристики якого залежать від багатьох чинників. Це передусім історичні, соціально-економічні, культурно-побутові, географічні умови проживання етносу, традиції, напрями і ступінь розвитку сільського господарства.

До традиційної народної кулінарії України входить значний асортимент виробів з м'яса, з яких найбільш споживаною на сучасному ринку є свинина, що обумовлює актуальність обраної теми.

Метою даної роботи є визначення основного цільового сегменту споживачів свинини із використанням польових методів маркетингових досліджень (опитування, анкетування), виявлення основних параметрів та особливостей обраного сегменту.

Аналізуючи стан ринку охолодженої та замороженої свинини у 2012 році, який склав 365,4 тис. тонн, що майже на 40% більше ніж у попередньому році, а також зростання показника рентабельності вирощування свиней у 2012 році на 6 пунктів, досягнувши 2,3%, можна констатувати наявність позитивної тенденції розвитку[5]. Слід додати, що така динаміка є наслідком збільшення показників імпорту, обсяги якого в 2012 році зросли майже в 2,5 рази, у порівняння з 2011 роком, що свідчить про залежність українського ринку свинини від зовнішніх поставок продукції. [5].   

Враховуючи приведені вище статистичні дані, сучасний ринок характеризується перевищенням пропозиції як з боку національного так і з боку імпортного виробника над споживчим попитом, який потребує активізації для збалансованої кон’юнктури ринку.

Зростання споживчого попиту неможливе без проведення маркетингових досліджень щодо потреб та уподобань основного споживчого сегменту, відносно предмету дослідження – свинини. Отже, для виявлення цільового сегменту споживачів свинини, нами було використано анкетування населення України. Вибіркова сукупність опитаних та анкетованих респондентів складає 1700 осіб віком від 16 до 76 років різної статі, віку, фінансової можливості та стану здоров’я.

В результаті обробки отриманих даних, встановлено, що важливими параметрами, які впливають на споживання свинини є:

-         стать – переважна більшість споживачів свинини це чоловіки, незалежно від того, що частіше купують даний вид м’яса саме жінки;

-         вік – цільовий сегмент споживачів (78,3%) коливається від 23 до 60 років, другу сходинку прихильників даного виду м’яса займають підлітки, які складають 11,9%. Однак, не віддають перевагу свинині у повсякденному споживанні люди віком від 60 до 76 років, які складають 9,8%;

-         платоспроможність населення, що є переважним параметром у виборі даного виду м’яса. За результатами досліджень, граничний рівень складає   2500 грн. середньомісячного доходу на 1 члена родини;

-         ціна – що є умовним елементом у сукупності із попереднім параметром. За даними досліджень, 63% респондентів  вважають зниження цінового фактору ефективним елементом стимулювання збуту незалежно від сезону, та допускають можливість купівлі по акції.

-         місця продажу свинини, з яких більшість респондентів обрало стихійні ринки та базари (37,2%), що на 4% більше ніж купівля у спеціалізованих магазинах (33,%), і на 7,6% більше ніж в універсальних магазинах (29,6%).

-         стан здоров’я та фізіологічні параметри, в результаті яких існують протипоказання щодо вживання свинини, таким категоріям населення, як діти віком до 3 років, а також хворим та похилим людям,  спираючись на хімічний склад із підвищеною жирністю.

Враховуючи виявлені за допомогою маркетингових досліджень параметри, що на нашу думку впливають на споживання даного виду м’яса, нами був проведений аналіз вподобання споживачів щодо різних частин свінної туші (рис. 1).

 

Рисунок 1. Вподобання споживачів щодо частин свинної туші

В результаті проведеного аналізу видно, що вподобання споживачів розподілилися між трьома фаворитами, а саме: найбільшим попитом у користується окіст, споживання якого 22%, проте лопаткова частина з ошийком поступається на тільки 3% лідеру, а також споживання сала, як невід’ємного національного продукту складає 14%. Сформований розподіл прихильностей пояснюється різницею у ціновій політиці та способах приготування певної частини туши.   

Беручи до уваги проведені маркетингові дослідження, нами встановлено, що цільовий сегмент споживачів свинини – це здорові чоловіки від 23 до 60 років, з рівнем середньомісячного доходу понад 2500 грн. на 1 члена родини, яких не лякає придбання даного товару за акційної ціною незалежно від сезону, схильні до купівлі переважно окісту, лопаткової частини з ошийком або сала на базарі.

Отже, можна зробити висновки, що з метою збільшення споживчого попиту на досліджений вид м’яса, враховуючи особливості цільового сегменту, необхідно використовувати стратегію зниження цінової політики, впроваджувати елементи стимулювання збуту та розосередження місць реалізації. 

Література:

1.                 Багиев, Г.Л.  Маркетинг: Учебник для вузов. 3-е изд. / Г. Л. Багиев, В. М. Тарасевич, Х. Анн.  – СПб.: Питер, 2007. – 736с.

2.                 Беляев, В.И. Маркетинг: основы теории и практики: учеб. / В.И. Беляев. – М. : КНОРУС, 2005. – 456 с.

3.                 Бендина, Н.В. Маркетинг (конспект лекций). / Н. В. Бендина. – М.: «Приор-издат», 2005. – 215 с.

4.                 Котлер, Ф. Основы маркетинга: Пер с англ. /Общ. ред. Е.М. Пенько­вой. M.: Прогресс, 1990. – 511 с.

5.                 Інтернет – ресурс: http://marketing.rbc.ua

6.                 Інтернет – ресурс: http://marketing.vc