Цатурян Д. В.

Харківський Торговельно-Економічний Інститут Київського Торговельно-Економічного Університету, Україна

 

Інноваційні продукти ринку послуг: хмарні сервіси та перешкоди для їх впровадження в Україні

 

Поняття «хмарні рішення» - «cloud services» є похідним від визначення «хмарні обчислення» - «cloud computing». Хмарні обчислення - технологія розподіленої обробки даних, в якій комп'ютерні ресурси і потужності надаються користувачеві як Інтернет-сервіс.

Термін «Хмара» використовується як метафора, заснована на зображенні Інтернету на діаграмі комп'ютерної мережі, або як образ складної інфраструктури, за якою ховаються всі технічні деталі. Згідно з документом, опублікованим в 2008 році, «Хмарна обробка даних - це парадигма, в рамках якої інформація постійно зберігається на серверах в Інтернет і тимчасово кешується на клієнтській стороні, наприклад, на персональних комп'ютерах, ігрових приставках, ноутбуках, смартфонах і т. д.»

Як приклад, зовсім нещодавно урядом США був запущений «хмарний» сервіс Apps.gov, що має безліч серверів інформації користувача, і об'єднує можливості великої кількості федеральних сайтів агентств і відомств. Хмари звільнили чиновників від закупівлі та налаштування власних серверів, написання додатків і відкриття окремих блогів. Навантаження на держбюджет знизилася, а половина IT- персоналу була звільнена.

SaaS (Software as a Service) - бізнес-модель розгортання і реалізації програмного забезпечення, при якому провайдер розробляє додаток, ліцензує його, керує ним, і надає бізнес-клієнтам доступ до програмного забезпечення через Інтернет.

То як співвідносяться Cloud Computing «хмари» і SaaS, і яка між ними різниця? Cloud Computing (хмарні обчислення) - це стиль розробки і використання комп'ютерних обчислень, технологія обробки даних, в якій програмне забезпечення і динамічно масштабовані ресурси надаються користувачеві через Інтернет як сервіс.

Технологія SaaS (Software Services) є складовою частиною Cloud Computing, однією з трьох основних, поряд із IaaS (Infrastructure as a Service) і PaaS (Platform as a Service).

SaaS - додатки для кінцевих користувачів з доступом через Інтернет.

IaaS - надання апаратної IT- інфраструктури, що включає сервери, мережі, та пристрої зберігання інформації.

PaaS - це IaaS + операційна система та її API.

Варто тезисно виділити переваги і вигоди SaaS, а саме:

1. Використання програмного забезпечення ліцензоване.

2. Не потрібно встановлювати, оновлювати і підтримувати працездатність обладнання та програмного забезпечення.

3. Невеликі періодичні витрати, замість істотних разових.

4. Немає необхідності в розміщенні серверів, адмініструванні та організації захисту даних.

5. Витрати на IT прогнозовані.

6. Додатки час від часу модернізуються.

7. Знижуються витрати на розгортання рішень.

8. Нівелюються витрати на технічну підтримку рішень.

9. Зниження загальних витрат програмне і апаратне забезпечення, сервери та мережеве обладнання.

10. Збільшення швидкості розгортання рішень, забезпечення працездатності в короткий строк.

11. Мобільність і доступність корпоративного середовища.

12. Гарантована якість, високий рівень надійності і безпеки.

Постачальники SaaS беруть на себе розробку, організацію, контроль системи, розміщуючи її у віртуальному просторі («хмарі»), замовник сплачує лише за користування нею. Великим компаніям це вигідно, а малим і середнім - однозначно простіше. Переваги оренди програми перед традиційним варіантом використання можна простежити за наступними напрямками: низькі початкові інвестиції в ІТ - не потрібно купувати обладнання, ПО, платити за установку і налаштування рішення; зниження ризиків - ліцензії на ПО не треба ставити на баланс, не замовник, а сервіс - провайдер несе відповідальність за безперебійну роботу послуги; масштабованість рішень - можна легко збільшувати і зменшувати кількість користувачів, додавати нові рішення; простота підтримки – оплачується єдина IT-послуга, до складу якої все включено, не треба піклуватися про стандартизацію ПО, навчання співробітників IT новим версіями і т. д.

Проте, на даний момент існують певні об’єктивні перешкоди впровадженню та розвитку такого роду сервісів в Україіні. До найочевиднішої так найбанальнішої із завад я б відніс те, що IТ-персонал, який консультує керівників, і одержує зарплату, не зацікавлений у розвитку технологічного SaaS, через можливе зниження зарплати та скорочення. І ця перешкода є результатом доволі прагматичного підходу, адекватного до реалій українського ринку праці. Також цілком закономірно більшість замовників не подолали психологічний бар'єр, такого роду сервіси нові для нашого ринку послуг, ще не так багато фірм із ними мало справу. Що характерно для пострадянських країн – побоювання витоку інформації та комерційних даних, при виведенні даних за межі своєї мережі, на віддалені сервера. У нас ще не сформоване чітке і недвозначне законодавство у галузі збереження персональних та корпоративних даних. Ще одним елементом недовіри до хмарних сервісів є те, що діяльність потенційних замовників часом недостатньо прозора, подвійна бухгалтерія, неліцензійне ПЗ і т.д. Щодо технічної сторони, то недостатня якість функціонування каналів передачі даних все ще перешкоджає впровадженню SaaS. До того ж сам по собі вітчизняний ринок SaaS не розвинений і має малу кількість цікавих варіантів і пропозицій, така ситуація не виходить із статусу кво через те, що провайдери не усвідомлюють своєї вигоди і не підтримують розвиток SaaS.