Экономические науки/7. Учет и аудит

 

Шишоніна О. Г.

ДВНЗ «Українська академія банківської справи

Національного банку України», м. Суми

Організація внутрішнього контролю витрат на якість

 

Внутрішній контроль є невід’ємним елементом дієвої системи контролю на підприємстві. Він виступає  інструментом управління, що дає можливість керівництву організації перевірити виконання завдань покладених на дану організацію [1].

На сучасному етапі еволюції господарських процесів дієва організація внутрішнього контролю витрат на якість є особливо актуальною темою сьогодення, адже за умов підвищення конкурентної боротьби на ринках товарів та послуг пріоритетною умовою просування кінцевого продукту до споживача є його якість.

Необхідною умовою потрапляння продукції відповідного рівня якості на ринок збуту є підвищення конкурентних позицій організацій та впровадження удосконаленої системи внутрішнього контролю за якістю продукції.

Методологічні основи відображення в обліку витрат регулюються ПСБО(16) «Витрати» Беручи до уваги, що в загальному розрізі понесені витрати звітного періоду спричиняють зменшення капіталу підприємства, за умови об’єктивної оцінки достовірності витрачених коштів [2].

Тому внутрішній контроль витрат на якість виступає здійснювачем подвійної функції: по-перше він виконує функцію управління за витратами, по-друге – є джерелом інформаційного забезпечення щодо використання коштів на потребі організації [3].

Контроль витрат на підприємстві передбачає поділ на попередній, поточний та наступний. Розрахунок та врахування витрат на якість товарів повинна бути врахованою, ще з проекту розробки даної продукції, адже даній складовій витрат повинна приділятися окрема увага за для її реалізації в подальшому. Отже формування даної структурної частини витрат відноситься саме до попереднього контролю, на стадії поточного контролю перевіряється відповідність фактичних показників до планових, а на останній стадії контролю визначається правомірність кількості витрат на ту чи іншу продукцію.

При організації системи контролю внутрішніх процесів керівник або ж власник мають на меті:

-                     впровадження високоефективної діяльності;

-                     підтримка курсу визначеної політики управління;

-                     акумулювання та збереження майна;

-                     встановлення  документального обґрунтування господарських операцій на підприємстві [3].

Базовими вимогами до організації внутрішнього контролю виділяють:

-                     розробка чіткої структури організації;

-                     виокремлення управлінської ради на підприємстві;

-                     залучення аудиторів на підприємство;

-                     здійснення внутрішніх перевірок як в окремих відділах так і на підприємстві загалом [3].

До контролю встановлюється головна вимога: витрати його проведення не повинні бути занадто дорогим, однак ефективним.

Результати проведення внутрішнього контролю матимуть значення, при здійсненні його особами, що є експертами в даній області виробництва якісної продукції та спеціалістом у сфері бухгалтерського обліку, адже завданням контролера буде здійснення контролю витрат, що стосуються різних напрямів діяльності та специфіки діяльності підприємства.

Особа, що здійснює контроль зобов’язана мати навички, щодо застосування необхідних методів здійснення контролю, встановлювання причинно-наслідкових зв’язків у процесі вирішення проблем що виникли, виправляти їх та передбачати виникненню наступних.

Витрати на попередження помилок представляють собою певні кошти, що направлені на те, аби попередити помилки якості товарів та послуг.

Витрачання коштів на певні процеси щодо передбачення відхилень на етапі виготовлення певної продукції, дає змогу скоротити витрати в майбутніх періодах, адже на виправлення помилок кошти залучаться в більшій мірі, а ніж на їх попередження. Основним завданням контролера з якості продукції полягає в здійсненні контролю за витратами на ці заходи та розрахунку ефективності даних витрат. Тобто, контролеру необхідно визначити чи доцільно здійснювати витрати провести порівняння, якщо це можливо, витрат на виправлення дефектів з витратами на їх попередження [3].

В результаті дослідження визначено, що для забезпечення високої якості продуктів, контроль повинен здійснюватись з перших етапів планування товарів та послуг, адже витрати на виправлення помилок будуть значно вищими а ніж на їх попередження. За даного світового прогресу, необхідно обирати шляхи вдосконалення якості конкурентних товарів, саме для цього і здійснюється контроль за процесами виробництва.

Список використаних джерел:

1.                 Формування і застосування золотовалютних резервів в Україні та світі [Електронний ресурс] : Режим доступу : http://zakon.nau.ua/doc/?uid=1078.17848.0/

2.                 Формування і застосування золотовалютних резервів в Україні та світі [Електронний ресурс] : Режим доступу : http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/z0027-00.

3.                 Дзюба, О.М. Внутрішній контроль як необхідність забезпечення ефективності управління адміністративними витратами підприємства [Електронний ресурс] : Режим доступу : http://www.rusnauka.com/20_PNR_2011/Economics/7_90369.doc.htm