Бошина В.С.

Макіївський економіко-гуманітарний інститут, Україна

 

Фінансові результати в системі бухгалтерського обліку та контроль їх формування

 

Звітність є одним із важливих елементів методу бухгалтерського обліку і являє собою систему взаємопов'язаних узагальнюючих показників, що характеризують фінансовий і майновий стан підприємства та результати діяльності за звітний період. Опанування знаннями фінансового контролю за формуванням фінансових результатів господарської діяльності з метою виявлення слабких місць і знаходження шляхів подальшого поліпшення їх роботи є головною метою керівника підприємства. У сучасних умовах існує ряд проблем у системі обліку фінансових результатів та у контролі їх формування, які призводять до викривлення облікових даних та їх низької якості. Необхідність вивчення існуючих проблем визначає актуальність дослідження.

Для аналізу даного питання, було досліджено літературу таких авторів, як І. Алексєєв, М. Бець, М. Білуха, Ф. Бутинець, В. Василенко, В. Васильєв, В.  Савченко, В. Сопко, Б. Усач, М. Чумаченко, В. Шевчук та інші.

Метою дослідження є розкриття економічної сутності фінансових результатів та розробка рекомендацій щодо вдосконалення контролю за їх формуванням.

Фінансова звітність - це бухгалтерська звітність, що містить інформацію про фінансовий стан, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства за звітний період. Основними завданнями аналізу фінансових результатів діяльності підприємств є оцінка динаміки, обсягів, якості і структури фінансових результатів; виявлення факторів впливу; встановлення доцільності та ефективності використання прибутку; визначення підходів до збільшення прибутку та рентабельності, а також розробка практичних рекомендацій.

Налагоджений фінансовий контроль за формуванням фінансових результатів сприяє виявленню і використанню внутрішньогосподарських резервів, запобіганню зловживань і перевитрат, зниженню собівартості продукції, підвищенню продуктивності праці, рентабельності виробництва (робіт, послуг), досягненню підприємницького успіху.

Для удосконалення контролю формування фінансових результатів необхідно внести пропозиції щодо єдиних засад розробки облікової політики для забезпечення зіставності інформації фінансової звітності підприємств галузі, які дозволять повніше використовувати можливості організації обліку підприємницької діяльності та сприятимуть уніфікації обліку; розробити методику та алгоритм проведення контролю процесів формування фінансових результатів діяльності підприємств, використання яких забезпечить посилення впливу функцій обліку на управління процесами формування прибутку; проводити аналітичні дослідження формування фінансових результатів та розподілу прибутку та факторів, що впливають на нього; здійснювати прогнозування показників діяльності підприємства.

Одже, ефективність застосування пропозицій щодо контролю фінансових результатів на підприємствах суттєво підвищить раціональність прийнятих управлінських рішень та сприятиме збільшенню величини прибутку.

Література

1.     Скирпан О. П. Особливості формування доходів, витрат і фінансових результатів сільськогосподарської діяльності / О. П. Скирпан // Інноваційна економіка: Всеукраїнський науково-виробничий журнал. – 2011. – С. 121–125.

2.     Багнюк І. С. Суть та необхідність фінансово-господарського контролю / І. С. Багнюк // Збірник наукових праць ЧДТУ. Серія: Економічні науки. – 2011. – Вип. 21. – С. 51-54.