ШАДХІН В. Ю., ЛЮТА М.В., КАПЛІЙ П. П., СОСНОВСЬКИЙ В.В

Київський національний університет технологій та дизайну

ПРИНЦИПИ ПОБУДОВИ ТА ВИКОРИСТАННЯ ІНФОРМАЦІЙНО – АНАЛІТИЧНОЇ СИСТЕМИ УПРАВЛІННЯ СТРУКТУРНИМ ПІДРОЗДІЛОМ НАВЧАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ

В даний час мережні технології все глибше впроваджуються в навчальний процес. Якість освіти - поняття складне і його рівень безпосередньо пов'язаний з якістю діяльності викладача та працівника навчальної частини, яка сьогодні повинна задовольняти багатьом вимогам. Необхідно здійснювати облік часу відвідування, успішності, дотримуватися термінів здачі робіт, та інших умов навчального процесу. Важливою проблемою є також те, що всі відомості про оцінки і відвідуваності студентів містяться в індивідуальному журналі викладача, або журналі групи, крім того, такі дані часто зберігаються з використанням системи позначень повністю зрозумілих лише деканату. Для уникнення цих журналів з прізвищами і оцінками , які нерідко губляться, і, як наслідок, ні викладач, ні студент не пам'ятає , хто і що здавав і чи був студент на парі. Адже все це сильно ускладнює роботу. Необхідно створити централізоване сховище даних для такого роду інформації. Великі навчальні заклади, зокрема університети, прагнуть спростити і в той же час поліпшити доступ і зберігання даних  про  успішність і відвідуваність студентів.

Впровадження інформаційних технологій має на меті полегшити та спростити роботу викладача і працівників деканату, а також позбавити від зайвого об’єму документації, та зробити роботу менш трудомісткою та більш об’єктивною.

Тому розроблений програмний продукт повинен містити в собі базу даних, яка необхідна для систематизації та упорядкування і полегшення процесу роботи з даними (рис. 1).

C:\Users\P.Kaplij\Desktop\СКБД_тези.png

Рис. 1. Схема системи керування базою даних

Дана система  може представляти інтерес для:

1. Керівників навчального закладу;

2. Адміністрації навчального закладу;

3. Викладачів навчального закладу;

4. Студентів навчального закладу;

Викладачі матимуть можливість перегляду відвідування та успішності студентів, додавати, змінювати і видаляти дані, які входять до їх повноважень (виставлення оцінок, ведення таблиці відвідуваності); співробітники університету (працівники кафедр, навчальної частини, деканату) можуть переглядати дані, а також змінювати їх, але тільки в межах своїх прав доступу, які ґрунтуються на їх посадових обов'язках (додавання інформації про студентів, викладачів).

Прийнятним рішенням для створення та реалізації даного проекту є середовище розробки програмного забезпечення Microsoft® Visual Studio® 2008, на мові програмування С#, а для створення бази даних та запитів в середовищі управління базами даних пропонується використати Microsoft SQL Server 2008 Express Edition.

На сьогодні Microsoft® Visual Studio® це засіб розробки рішень для платформи Microsoft.NET, її популярність серед компаній постійно зростає. Дане середовище дозволяє швидко створювати додатки, що підключаються до баз даних, і які здатні забезпечити щонайширші можливості для роботи користувачів. За допомогою Microsoft® Visual Studio® можна збирати і аналізувати інформацію, що сприяє прийняттю ефективних бізнес-рішень, створювати безпечні, керовані і надійні застосування, що використовують переваги Microsoft Windows 7 та Microsoft Windows 8 і системи Microsoft Office 2003-2013.

Microsoft ® SQL Server ® 2008 Express Edition – це СКБД компанії Microsoft, що поєднує в собі високу продуктивність, гнучкість та інтегрованість з іншими додатками, що випускаються цією компанією, в свою чергу, це платформа для зберігання реляційних даних, XML-документів, графічних зображень. Вона дозволяє працювати з багатьма типами даних. Дана платформа з легкістю дає змогу працювати з базами даних, тобто створенням і редагуванням, з запитами та діаграмами. Microsoft ® SQL Server ® 2008 Express Edition надає широкий набір сервісів для взаємодії з нею, наприклад:

– пошук даних;

– запити до СКБД;

– аналіз отриманих даних;

– формування звітів;

– інтеграція та синхронізація;

Система безпеки програми базується на  облікових записах користувача та прив’язці модуля до апаратної частини персонального комп’ютера. Користувачі проходять етап перевірки системою безпеки програми - користувач ідентифікується по імені облікового запису та паролю, тобто проходить автентифікацію. Якщо дані введені правильно, то користувач підключається до SQL Server і входить в програму як зареєстрований користувач.

Прив’язка до апаратної частини програми унеможливлює несанкціоноване копіювання на інші персональні комп’ютери, які не використовуються для даної задачі.

Система безпеки розробляється для того, щоб захистити персональні дані студентів, викладачів і співробітників деканату від несанкціонованого доступу, використання і розповсюдження даної інформації яка зберігається в  інформаційній базі даних відповідно до Закону України Про захист персональних даних від 01.06.2010 №2297-VI.

 

Список використаних джерел

1. Климов А. C#. Советы программистам / А. Климов. – СПб.: БХВ-Петербург, 2008. – 544 с.

2. Петцольд  Ч. Программирование с использованием Microsoft Windows Forms / Ч. Петцольд. –  СПб.: Русская Редакция, 2006. – 432 с.

3. Нейгел К. C# 2008 и платформа .NET 3.5 для профессионалов / К. Нейгел, Б. Ивьен, Дж. Глинн, К. Уотсон, М. Скиннер. – М.: ООО «И. Д. Вильямс», 2008. – 1392 с.

4. Культин Н. Microsoft Visual C# в задачах и примерах / Н. Культин. – СПб.: БХВ-Петербург, 2009. – 314 с.

5.  Watson K. Beginning C# 2005 Databases / K. Watson. – 2004. – 528 с.

6. Троелсен Э. С# и платформа .NET. Библиотека программиста / Э. Троелсен. СПб: Питер, 2004. – 796 с.

7. Неш Т. C# 2008. Ускоренный курс для профессионалов (+ code + English original) / ТНэш. – Вильямс, 2008. – 576 с.

8. Дейтел Х. C# в подлиннике. Наиболее полное руководство  / Х. Дейтел   СПб.: БХВ-Петербург, 2006. – 1056 с.

9. Дяков И. А. Базы данных. Язык SQL: учеб. пособие / И. А. Дяков. – Тамбов: Изд-во Тамб. гос. техн. ун-та, 2004. 80 с.