Кандидат педагогічних наук, Комогорова М. І.,  студент, Таранич Я. В.

Національний педагогічний університет ім. М.П. Драгоманова, Україна

 

ВИКОРИСТАННЯ ІГОР НА РОЗВИТОК НАВИЧОК ЧИТАННЯ ПРИ ВИВЧЕННІ ІНОЗЕМНОЇ МОВИ У ПОЧАТКОВІЙ ШКОЛІ

У наш час все більше розширюються зв’язки України із зарубіжними країнами, й інтерес до вивчення англійської мови невпинно зростає. У методиці викладання англійської мови існують різні способи оптимізації навчальної діяльності, в тому числі й гра.

 Ігри періодично висвітлюються в методичній літературі, оскільки викликають інтерес викладачів іноземної мови своєю розважальністю, навчаючою дією, можливістю використання як засобу емоційної розрядки, мотивації навчальної діяльності, з метою тренування, для контролю знань і навичок учнів. До того ж діти завжди з інтересом ставляться до ігрових форм роботи, люблять виконувати різні ролі. Участь у грі супроводжується різноманітними і сильними емоціями, пов'язаними з пробою власних сил, самоствердженням. В результаті учні отримують задоволення, виконуючи ігрові дії і спілкуючись зі своїми партнерами.

Одним із ефективніших засобів розвитку інтересу до навчального предмета поряд з іншими методами та прийомами, які використовуються на уроках, є дидактична гра.

Дидактична гра — не самоціль на уроці, а засіб навчання та виховання. Гру не можна плутати з розвагою, не слід розглядати її і як діяльність, яка приносить задоволення заради задоволення. На дидактичну гру слід дивитися як на вид перетворювальної творчої діяльності у тісному зв’язку з іншими видами навчальної роботи.

Дидактична гра – це практична групова вправа з вироблення оптимальних рішень, застосування методів і прийомів у штучно створених умовних, що відтворюють реальну обстановку. За допомогою гри у дітей розвивається інтерес до іноземної мови та відбувається перше зіткнення з мовним світом іншої країни. З її використанням легше зосередити увагу учнів, залучити їх до активної роботи. Це пов’язано з психологічними особливостями організму дитини початкових класів. Гра надає можливість зробити процес читання, повторення лексики та граматичних конструкцій захоплюючим для учнів.

Читання – це один із чотирьох видів мовленнєвої діяльності (МД). Сьогодні кожен із чотирьох видів МД не розглядається ізольовано, адже всі аспекти мовлення тісно взаємопов’язані і спрямовані на оволодіння іноземною мовою як засобом комунікації. Оволодіння комунікативною компетенцією в читанні створює надійну основу для розвитку та вдосконалення вмінь говоріння, а також письма та аудіювання.

Формування в учнів психологічної установки на читання, для виклику в них інтересу до цього заняття, і є завданням першого етапу роботи над текстом.

Сприятимуть зацікавленню до прочитання як нових, так і вже відомих текстів, ігри для розвитку навичок читання. Вони ж і формують навички правильного читання, допомагають краще орієнтуватися в текстах та вільно читати іншомовний матеріал, стимулюють бути уважним.

Такими іграми, наприклад, є:

-                                                                                                     Read without error,

-                                                                                                     Be Attentive,

-                                                                                                     Take Out The Word From Vocabulary,

-                                                                                                     Put Missing Word or Word-Combination In Sentеnce та ін.

Тут важливими є опора на життєвий досвід учнів, врахування їхніх інтересів, а також вміння вчителя зацікавити їх змістом тексту, який пропонується для читання.

За вмілого використання гра стає незмінним помічником педагога.

Використання на уроках дидактичних ігор та дидактичного матеріалу робить процес навчання цікавим, створює у дітей бадьорий настрій, полегшує засвоєння навчального матеріалу. Різноманітні ігрові дії, за допомогою яких розв’язується те чи інше розумове завдання, підтримують і посилюють інтерес до навчального предмета.

Цінність дидактичних ігор на уроках англійської  мови полягає в тому, що у процесі гри діти значною мірою самостійно набувають нових знань, активніше включаються в роботу, допомагають один одному. Під час гри всі мають рівний статус. Вона під силу навіть слабким учням. Слабкий у мовній підготовці учень може стати першим у грі, а звідси у дітей з’являється віра у власні сили, мотивація пізнання та бажання до подальшого вивчення предмету.

 Використання дидактичних ігор надає можливість активно мислити, розширювати творчі здібності під час виконання завдань, розвивати здібності, закладені в дитині від природи.

 Захопившись грою, діти не помічають, що навчаються. У процесі гри в учнів виробляється звичка зосереджуватися, самостійно думати, розвивати увагу.

Отже, за умов відсутності іншомовного оточення, читання є одним із найважливіших напрямків оволодіння іноземною мовою. Воно дає змогу отримувати необхідну інформацію, сприяє розумінню учнями шкіл важливості вивчення відповідної мови, загострює інтерес роботи над нею. Читання найдоступніше і водночас сприяє засвоєнню всіх інших аспектів іноземної мови (фонетичного, лексичного, граматичного) і видів мовленнєвої діяльності (аудіювання, говоріння, письма). А гра є досить ефективним шляхом полегшення пізнання іноземної  мови учнями молодшого шкільного віку.

 

ЛІТЕРАТУРА

Валуєва К. М. Гра в процесі вивчення англійської мови. // Англійська мова і література. – 2005. – №7. – С. 2 – 4