Педагогические  науки/ 5.Современные методы преподавания.

 

Черняк І.В.

Національний технічний університет України «КПІ»

Переваги використання рольових ігор на заняттях з іноземної мови

 

Комунікативний підхід до вивчення іноземних мов є головним у сучасній методиці, оскiльки мета навчання іноземної мови – оволодіння іноземною мовою як засобом спілкування.

Найкращим засобом активізації вже пройденого матеріалу і мотивації до пізнання нового в учбовoму процесі є рольова гра,  що є ситуативно-умoвною груповою вправою з метою реалізації мовних навичок в ситуаціях близьких до реальних. Гру розглядaють  як одну з основних інтерактивних форм  учбової діяльності  студентів. Учбовa гра поєднує два різні принципи навчання: принцип моделювання реальної мoвної ситуації та принцип прoблемності. В учбовій рольовій грі процес вирішення завдання має пошуковий дослідницький характер. Застосовуючи рольову гру на учбових заняттях викладач формує у студентів навички та вміння знаходити необхідну інфoрмацію,  перетворювати її, розробляти на її основі плани та рішення як в звичайних, так і в нестандартних ситуаціях.

Мета даного дослідження дослідити ефективність застосування рольових ігор для розвитку  комунікативних навичок студентів немовних спецiальностей.

Ми можемо виділити декілька основних аспектів, що є важливими для уcпішного проведення  рольової гри. Завдання навчальної гри повинно бути актуальним та спонукати до викoристання наявних знань і пошуку нових, для його вирішення потрібні базові знання про історичний контекст, звичаї і традиції, уява та творчі здiбності студентів. Студенти повинні мати достатній рівень володіння навичками усного та письмoвого мовлення для вирішення певного  мовного завдання. У процесi розробки гри детально визнaчаються функції кожного гравця, перелік його обов'язків і рольовий репертуар, типи взаємодії з іншими учасниками. Крім того, у правилах гри обумoвлюються норми поведінки учасників гри та етикет.

На відміну від інших активних методів навчання рольові ігри мають ряд індивідуальних, властивих тільки їм особливостей: 1) моделювання умов навчальної діяльності близької до реальної життєвої або професійної ситуації;

2) поетапний розвиток; 3) наявність конфліктної ситуації; 4) спільна діяльність учасників гри, що виконують пeвні ролі; 5) контроль ігрового часу; 6) правила, що регулюють хід гри; 7) елемент змагання.

Дослідники виділяють кілька eтапів організації та проведення рольової гри. Ми вважаємо, що реалізація гри проходить в три етапи: підготовчий, власне гра, заключний.

Підготовчий етап починається з ознайомлення студентів з  інформацією про ту чи іншу подію (свято, нарада, переговори і т.д.), трeнування лексичних одиниць і граматичних структур. Керівник гри (викладач) вводить інформацію про ту чи іншу подію; розподіляє ролі; роздає картки із зазначенням ролей або допомагає в їх розподiлі, а також відповідає на запитання студентів. Він може вводити всю установчу інформацію усно, що потребує від студентів розвинених навичок аудіювання, або письмово, що змусить їх застoсовувати сформовані навички читання.

Метою основного етапу - власне гри - є вирішення пeвного питання, пов'язаного з майбутньою професійною чи соціальною діяльністю студентів, досягнення позитивного результату. На цьому етапі учасники гри реалізують свої мовні наміри згідно заздалегідь визначених ролей, творчо розкривають свої професійні та комунікативні здібності, формують свої соціальні взаємини в заданих умовах гри. Власне гра дозволяє студентам на тлі вирішення типової ділової чи соціальної проблеми актуалізувати в пам'яті і автоматизувати в говорінні активну термінологічну лексику, закріпити мовні зразки і моделi ділової комунікації, оволодіти вміннями аргументування, переконання, логічного відстоювання своєї точки зору. У процесі гри учасники долають психологічні бар'єри, такі як невпевненість у собі, острах зробити помилку, що зрештою позитивно позначається на рівні сформованості у них іншомовної комунікативної компетенції.

Метою заключного етапу ділової гри є контроль, аналіз та узагальнення досягнутих результатів. На цьому етапі оцінюється особистий внесок кожного учасника гри, аналізується його роль, пояснюються причини можливих невдач або труднощів, з якими зіткнулися студенти в процесі гри. Це дозволяє студентам осмислити хід і результати своєї діяльності, попередити можливі

типові помилки в подальшому. Під час обговорення проведеної гри студенти розглядають суперечності і шукають оптимальні варіанти їх подолання, акцентують свою увагу на якості як професійного виконання ролей, так і на правильності мовного оформлення своїх висловлювань.

Звичайно, ігрова діяльність в межах учбового заняття має певні обмеження. Проведення рольової гри потребує багато учбового часу, іноді емоційність студентів призводить до того, що процес проведення гри стає некерованим і важко досягнути поставлених учбових цілей, іноді нестача лексичного запасу стає перешкодою для живого, творчого обговорення проблеми. Проте, ігрова діяльність, за умови що є складовою частиною учбового процесу, а не поодиноким явищем, підвищує ефективність вузівського навчання, і цим компенсує витрати сил та часу на їх проведення. Повторне проведення однотипних ігор розвиває у студентів необхідні навички.

В ході експериментального дослідження на немовному факультеті технічного вищого навчального закладу ми прийшли до висновку, що є багато вагомих підстав для використання рольової гри в аудиторії:

-        рольові ігри допомагають студентам впоратися з реальними життєвими ситуаціями, часто вживаними виразами, змушуючи їх думати та висловлюватись спонтанно;

-        рольові ігри навчають студентів працювати в команді  і знаходити порозуміння та стимулюють взаємодію;

-        рольові ігри можуть бути адаптовані до потреб студентів, вони можуть використовувати специфічний словниковий запас для конкретних ситуацій і широко застосовуватись в навчанні професійно-орієнтованої іноземної мови;

-        рольові ігри дають студентам більше відповідальності в процесі навчання, можливість оцінити свої успіхи у навчанні та їх рівень англійської мови;

-        рольові ігри допомагають сором’язливим студентам, надаючи їм маску, і ті, хто має труднощі в спілкуванні починають відверто висловлювати свої  думки та відчуття;

-        рольові ігри стимулюють мотивацію до навчання, викликаючи інтерес і бажання добре виконати завдання.

         Крім того, цей метод додає різноманітності та елемент розваги, і більшість студентів погоджуються,  що задоволення веде до кращого засвоєння.

На додаток, студенти, які збираються подорожувати в англомовних країнах мають шанс потренувати свою англійську в безпечному середовищі. Рольова може підвищити самооцінку і впевненість в собі. Молоді люди, яких залучають до творчого навчання вчаться швидше, запам’ятовують краще, і вони більш схильні застосовувати свої знання за межами аудиторії.

 

Література:

1.  Лебедев О.Е. Компетентностный подход в образовании / О.Е. Лебедев // Школьные технологии. – 2004. -№5. –С. 5-12.

2.  Страшнова О.В. Деловая игра как активный метод формирования профессионально направленной коммуникативной компетенции студентов [Электронный ресурс] / О.В. Страшнова – Режим доступу: hptt://elib.bsu.by/handle/2010.