Педагогические науки/6. Социальная педагогика

 

К.пед.н., Бабкіна М.І.

Національний університет “Львівська політехніка”, Україна

 

Громадянські цінності як критерії сформованості активної громадянської позиції особистості

 

Кожне демократичне суспільство потребує громадян з високим рівнем сформованості активної громадянської позиції. Процес формування активної громадянської позиції є ефективним за умови, коли особистість усвідомлює себе частиною національної спільноти, засвоїла моральні, духовні та громадянські цінності, прагнучи до соціальної взаємодії й самореалізації як суб’єкт соціальної дійсності.

Поняття “цінностей”, “ціннісних орієнтацій”, “особистісних цінностей”, “моральних і духовних цінностей” як стимуляторів громадянського становлення і виховання особистості розкрили у своїх дослідженнях І.Бех, Ц.Бірзеа, М.Боришевський, Т.Ващенко, В.Горбатенко, В.Іванчук, Н.Калініченко, В.Колісник, Л.Корінна, Я.Крек, Л.Крицька, Л.Кулагіна, С.Подмазін, В.Поздняков, Н.Савотіна, А.Сбруєва, В.Спаїк-Варкас, І.Тараненко, М.Шимановський, П.Щербань, Г.Філонов, М.Чекіні, Е.Хадлестон, К.Харрісон та ін.

Ми ставимо за мету визначити сутність поняття “громадянські цінності” і охарактеризувати їх як критерії сформованості активної громадянської позиції особистості.

На основі аналізу філософських та психолого-педагогічних джерел, трактуємо поняття “цінності” як феномен, що вказує на значення форм суспільної організації, продуктів суспільного виробництва, моральних вчинків, духовних витворів людства, окремого народу, соціальної групи чи особи на конкретному етапі історичного розвитку. Залучення особистості до соціальної взаємодії відбувається внаслідок формування в неї особистісних цінностей, які, на думку І.Беха, утворюють внутрішній стрижень особистості й здатні виконувати функцію вищого критерію для орієнтації індивіда в світі й для особистісного самовизначення [1, 2].

Цінності є фундаментом формування ціннісних орієнтацій особистості – складових її структури. Ціннісні орієнтації – своєрідні критерії у визначенні ставлення людини до матеріальних та духовних цінностей. Вони є чи не найголовнішим індикатором виховних процесів. І тому завданням освіти є формування ціннісних орієнтацій учасників навчально-виховного процесу, які б сприяли гармонійному розвитку молодої особистості. Освіта для демократичного громадянства є ціннісно орієнтованою, оскільки розвиває принципи та цінності демократії і прав людини [3]. Освіта розглядається як комплексне знаряддя для розвитку ціннісно орієнтованих знань і умінь, що надає можливість громадянам продуктивно жити в умовах демократії [6].

На основі цінностей та ціннісних орієнтацій суспільство, держава, нація, соціальні групи формують систему соціальних норм поведінки особистості. Таким чином, цінність є фундаментом норми, тобто вимоги, що ставить суспільство, держава, соціальна група до особистості.

Поняття “особистісні цінності” у сучасному науково-педагогічному контексті пов’язують з освоєнням індивідом суспільних, а отже, і громадянських цінностей, які базуються на моральних і духовних цінностях. У соціальному середовищі особистість здійснює моральну саморегуляцію не лише як ситуативну самозміну на рівні конкретних вчинків, а й у формі свідомого управління процесом перспективного саморозвитку, самоформування, самоперетворення, самовизначення в масштабі всієї життєдіяльності [4]. Морально самовизначитись – свідомо зорієнтуватись у системі суспільних цінностей, беручі до уваги як особистісні, так і суспільні інтереси. Моральне самовизначення забезпечує формування духовної структури особистості. Духовність розглядаємо як втілення в світоглядних орієнтаціях людини ідеалів, прагнень, духу народу, що визначає спрямованість особистісних потреб і зумовлює настанову на відповідний життєвий вибір. Зв’язок між духовністю і моральністю передбачає формування в особистості соціальних рис: солідарності, поваги, толерантності, здатності до взаємодії, комунікації, співпереживання, усвідомлення себе повноправним громадянином соціальної спільноти тощо. Таким чином, найголовнішим показником соціальної зрілості є високий моральний і духовний рівень особистості, який формується і закріплюється в процесі виховання. У цьому контексті І.Бех акцентує, що виховання є загальною формуючою основою морально-духовного розвитку особистості, і саме воно задає його суспільну якість [1].

На базі всієї сукупості цінностей, як зазначає Г.Філонов, складається феномен громадянськості [5]. Цінності і соціальні орієнтації зумовлюють формування позиції особистості як системи ціннісного ставлення до соціального середовища і до самого себе. Відповідно формуванню громадянської позиції особистості сприяють громадянські цінності, які притаманні демократичному суспільству, ґрунтуються на визнанні гідності людини і прагненні до соціальної гармонії. Показниками громадянських цінностей є: громадянська гідність; права і свободи громадянина; громадянська відповідальність та громадянський обов’язок; рівність перед законом; законослухняність; демократичні вибори; державна мова; культура соціальних стосунків; соціальна справедливість; політична культура; громадянські знання; громадянська самосвідомість; свобода думки і вибору; плюралізм поглядів і переконань; солідарність; толерантність; мир; патріотизм; громадянська активність; соціальна взаємодія; міжкультурне взаєморозуміння тощо.

Розглянувши поняття “цінності” (особистісні, духовні, моральні, громадянські) та “ціннісні орієнтації”, визначаємо сутність поняття активної громадянської позиції, яке трактується нами як стійкий компонент внутрішньої структури особистості, що визначає вмотивовану спрямованість її діяльності та реалізацію особистісних цінностей, власних прав, свобод і обов’язків; як система ціннісних і соціальних орієнтацій, ставлень особистості до суспільства, держави, нації, до себе як до громадянина. Це інтегрований процес, що перебуває під впливом низки вздаємодіючих факторів, є продуктом широкого комплексу освітніх дисциплін і виховних заходів.

Розуміння особистістю своєї соціальної ролі, засвоєння громадянських цінностей сприяють активному процесу формування в неї нових якостей як суб’єкта громадянського суспільства. Отже, важливе місце в процесі державотворення на демократичних і гуманістичних засадах має формування активної громадянської позиції молодої особистості, критеріальними показниками якої є громадянські цінності, засновані на моральних, духовних, загальнолюдських і особистісних цінностях.

 

Література:

1. Бех І.Д. Виховання особистості: у 2-х кн. – Кн.1: Особистісно орієнтований підхід: теоретико-технологічні засади. – К: Либідь, 2003. – 280 с.

2. Бех І.Д. Виховання особистості: у 2-х кн. – Кн.2: Особистісно орієнтований підхід: науково-практичні засади.– К: Либідь, 2003. – 344 с.

3. Бірзеа Ц., Чекіні М. та ін. Посібник із забезпечення якості освіти для демократичного громадянства в школах; пер. з англ. – Council of Europe, UNESKO CEPS, 2005. – 112 c.

4. Вознюк Н.М. Етико-педагогічні основи формування особистості. – К: Центр навчальної літератури, 2005. – 196 с.

5. Филонов Г.Н. Феномен гражданственности в структуре личного развития // Педагогика. – 2002. – № 10. – С. 24–29.

6. Education for Democratic Citizenship // Tool on Teacher Training for Education for Democratic Citizenship and Human Rights Education / Edited by Edward Huddleston. Strasbourg: Concil of Europe, 2004.