Огурцова О.Л.

Національний технічний університет України “КПІ”

Тенденції щодо інтенсифікації та оптимізації навчання англійської мови для ділового спілкування на сучасному етапі.

 

            В умовах глобалізації світової економіки попит на спеціалістів економічного профілю, які вільно володіють англійською мовою та здатні ефективно її використовувати на міжнародній арені, постійно зростає. З’являються також нові вимоги до такої важливої складової їх професійної компетентності як володіння іноземною мовою за професійним спрямуванням.

         Зокрема, аналіз останніх нормативних освітніх документів показав, що випускники економічних спеціальностей повинні бути здатним до ефективної комунікаційної взаємодії іноземною мовою, у тому числі засобами сучасних інформаційних технологій. Це пов’язано із зростанням впливу ресурсів Інтернету на організацію ділової активності і ділової міжнародної комунікації. Проведений аналіз соціально-комунікативної позиції майбутніх економістів відповідно до професійних вимог, показав, що вони повинні, перш за все, оволодіти усним діловим спілкуванням, яке у майбутній професійній діяльності буде спиратися значною мірою на результати попередньої аналітичної обробки англомовної інформації мережі Інтернет і може проходити на її основі.

Таким чином, можемо зробити висновок, що відповідно до освітніх нормативних документів після закінчення курсу ділової англійської мови студенти економічних спеціальностей повинні вільно спілкуватися англійською мовою у типових ситуаціях, мати навички ефективної роботи з Інтернет-ресурсами, що включає аналітичне опрацювання англомовної інформації мережі Інтернет і використання технічних можливостей Інтернету для англомовного ділового спілкування з закордонними партнерами, а також мати навички використання Інтернет-ресурсів з навчальною метою.

Проведений теоретичний аналіз методичної літератури з методики навчання ділової англійської мови дозволив нам визначити головний напрям оптимізації та інтенсифікації процесу навчання. Це використання активних методів навчання англійської мови для ділового спілкування у поєднанні з використанням дидактичних можливостей сучасних ресурсів Інтернету як інтегрованої частини навчального процессу.

Як відомо, у дидактичному плані мережа Інтернет включає, щонайменше, два основних компонента: інформаційні ресурси та форми телекомунікації. Послідовно розглянемо яким чином використання вказаних компонентів може привести до інтенсифікації навчання студентів економічних спеціальностей англійської мови для ділового спілкування.

Якщо узагальнити розуміння поняття Інформаційні ресурси Інтернету, яке дається у методичній літературі, то отримаємо таке визначення інформаційні ресурси Інтернету – це текстовий, аудіо та візуальний матеріал з різних тем, поданий різними мовами. Навчальні ресурси Інтернету можемо визначити як ресурси створені спеціально для навчальних цілей.

Слід зазначити, що на сучасному етапі розвитку методики навчання іноземних мов з’явилося розуміння того, що навчальні ресурси мережі Інтернет слід сприймати не у якості додаткового ресурсу (хоча вони можуть такими бути), але у якості аналогового чи альтернативного ресурсу.

Таким чином, у контексті навчання професійно-спрямованого усного англомовного ділового спілкування, можемо запропонувати таке визначення поняття, що розглядається, а саме навчальні Інтернет-ресурси – це методично обгрунтована система, розроблена фахівцями у галузі навчання ділової англійської мови на основі текстового, аудіо та візуального матеріалу, направлена на формування у студентів економічних спеціальностей комунікативно-мовленнєвих навичок та розвитку відповідних вмінь усного англомовного ділового спілкування.

При більш детальному аналізі поняття навчальні Інтернет-ресурси, можна виявити, що навчальні ресурси – це ресурси розроблені фахівцями з урахуванням відповідних дидактичних та методичних принципів і досягнень у галузі комп’ютиризованого навчання ділової англійської мови, часто вони являють собою аналог автоматичної навчальної системи, а Інтернет-складова забезпечує можливість відносно легкого доступу до них та можливість роботи з ними, створення та розташування цих ресурсів, їх постійного своєчасного оновлення.

Таким чином, навчальні ресурси Інтернету спираються на функціональне призначення комп’ютера у навчанні іноземних мов. У свою чергу, функціональне призначення комп'ютера включає у себе функціональні можливості всіх технічних засобів, які використовуються для навчання ділової англійської мови.

Тому на сучасному етапі, можемо виділити дві категорії дидактичних переваг використання навчальних ресурсів мережі Інтернет для навчання студентів економічних спеціальностей англійської мови для ділового спілкування, які можуть значно інтенсифікувати та оптимізувати процес навчання. Перша категорія переваг пов’язана з комп’ютерною формою цих дидактичних засобів, друга з можливістю необмеженого доступу до них через мережу Інтернет, тобто з Інтернет-формою дидактичних засобів.

Поряд з навчальними ресурсами мережі Інтернету у навчанні ділової англійської мови можуть використовуватися також англомовні інформаційні ресурси. Як зазначалося вище, англомовні інформаційні ресурси Інтернету ‑ це текстовий, аудіо та візуальний матеріал з різних тем, поданий англійською мовою.

На сучасному етапі розвитку методики навчання іноземної мови питання щодо доцільності використання у навчальному процесі інформаційних ресурсів мережі Інтернет продовжує активно вивчатися як вітчизняними так і зарубіжними вченими.

У навчанні англійської мови для ділового спілкування можна використати таку дидактичну перевагу мережі Інтернет як можливість надання нової якісної автентичної професійно-орієнтованої інформації за фахом підготовки студентів. Аналіз соціально-комунікативної позиції фахівців економічного профілю, показав, що у межах визначених типових тем та ситуацій, усне ділове спілкування англійською мовою фахівців даного профілю відбувається на основі попередньої аналітичної обробки англомовної інформації, включаючи інформацію із мережі Інтернет. Зважаючи на це, можна зробити позитивний висновок про методичну доцільність використання англомовних ресурсів мережі Інтернет у якості інформаційної підтримки навчання усного англомовного ділового спілкування,

Література:

1. Lancien T. Internet et l’enseignant: de l’information à la formation partagée, revue Le Français dans le monde, collection Recherches et Applications, n 12, juillet 1997, pp.116-122, Hachette.