Полянська Н.Є., Корнієнко О.В.

Національний авіаційний університет (м.Київ)

дослідження «Міжнародного аеропорту Бориспіль»: другий етап

Вступ. Перше дослідження за визначеними видами діяльності державного підприємства «Міжнародний аеропорт Бориспіль» (скорочено ДП «МА Бориспіль») було надруковано в матеріалах ІV Міжнародної наукової практичної конференції, яка відбулася 16-31 липня 2008 року під назвою «Динаміка дослідження - 2008» (том 7). Було досліджено розвиток аеропорту. Застосування новітніх технологій будівництва, які спрямовані на енергозбереження та раціональне використання ресурсів, встановлення постійного моніторингу за шумовими навантаженнями, рівнем забруднення атмосферного повітря, станом водних об'єктів. Так, навіть на час будівництва передбачено впровадження заходів щодо попередження забруднення природних об'єктів. До того на протязі розбудови «повітряних воріт» ДП «МА Бориспіль» особливу увагу при проектуванні приділяється заходам з охорони навколишнього природного середовища з метою мінімізації негативного впливу як при проведенні будівельних робіт, так й у майбутньому при функціонуванні термінального комплексу. Крім цього, було досліджено географічні і адміністративні дані по аеропорту.

Постановка завдання. Наші найпотужні «повітряні ворота» України на сьогодні застосовують семимильні шаги для здійснення нового потужного трансферного аеропорту в Європі – ДП «МА Бориспіль». Його можливості оцінюються значними обсягами як по пасажирах, так і по вантажах. В цьому докладі буде визначено дослідження стану аеродрому.

Результати. Загальна схема аеропорту Бориспіль із двома рівнобіжними злітно-посадкових смуг (ЗПС), що знаходяться на відстані близько 1700 метрів одна від іншої, і центрально розташована зона термінального комплексу являють собою ідеальну базову концепцію для міжнародного транзитного аеропорту. Приймаючи до уваги технологічний розвиток, можна передбачити, що після заключного етапу розширення аеропорту з вже існуючими двома ЗПС, його потенціал складе близько 50 млн. пасажирів на рік.

Система двох паралельно розташованих злітно-посадочних смуг (ЗПС) із терміналом між ними дозволяє ефективно використовувати систему руліжних доріжок (РД) для швидкого і ефективного досягнення повітряних суден (ПС) від місць стоянок до ЗПС.

Протягом короткого і середньострокового періодів планування обслуговування перевезень можна використовувати нову ЗПС-1. Інша ЗПС-2 цілком обновлена і відремонтована використовується на етапі досягнення максимального завантаження аеропорту. Реконструкція ЗПС-2 передбачена на 2010 – 2015 роки.

При цьому необхідно визначити, що ЗПС-1 завдовжки 4000 метрів, шириною 60 метрів з посадочним курсом 177 зліва, 357 справа, а ЗПС-2 завдовжки 3500 метрів, шириною 63 метрів з посадочним курсом 357 зліва, 177 справа (табл.1).

Таблиця 1.

Компоненти та характеристики злітно-посадкових смуг

Злітно-посадкові смуги

Напрямок

Довжина

Тип поверхні

м

фути

18L/36R

4 000

13 123

Бетон

18R/36L

3 500

11 483

Бетон

 

Взагалі в аеродром входять 6 перонів. Загальна кількість місць стоянок (МС) для ПС складає 124, більшість з яких розподілено по перонах аеродрому наступним чином:

• перон F30 МС

• перон S – 45 МС;

• перон C – 12 МС;

• на маршруті РД -10 – 6 МС.

Для уявлення плану місць стоянок необхідно навести відповідний рисунок 1.

 

Рисунок 1. Графічний план місць стоянок ПС

Наступним видом діяльності необхідно визначити авіакомпанії, які підписують угоду для обслуговування перевізників (акредитовані авіакомпанії).

ДП «МА Бориспіль» надає послуги авіаційним компаніям, пасажирам та іншим клієнтам в авіаційній та неавіаційних сферах діяльності, забезпечуючи регулярність та безпеку польотів. Він повністю координований аеропорт третього рівня (Worldwide Scheduling Guidelines, International Air transport Association, Montreal-Genevа). Тому всі експлуатанти зобов'язані погоджувати час прибуття і відправлення повітряних суден (ПС) з центральною диспетчерською адміністрацією (ЦДА). Процеси в аеропорту пов'язані з наземним обслуговуванням і підготовкою рейсів ПС. Особливість процесів полягає в тому, що вони повинні виконуватися за обмежений час з максимальним забезпеченням безпеки і якості обслуговування.

В аеропорту ДП «МА Бориспіль» працює «Інтерлайн-клуб», в який входять представники авіакомпаній-перевізників, що оперують в ДП «МА Бориспіль», та представники керівництва аеропорту. Засідання клубу проводяться по необхідності, але не рідше, ніж 2 рази на рік.

На сьогоднішній день в ДП «МА Бориспіль» здійснюють польоти як іноземні, так і українські авіакомпанії, серед яких можна визначити 33 провідних перевізників (таблиця 2.).

Таблиця 2.

Найпотужні перевізники, які обслуговуються в ДП «МА Бориспіль»

п/п

Назви авіакомпаній

п/п

Назви авіакомпаній

п/п

Назви авіакомпаній

1.

Аеросвіт

12.

Turkish Airlines

23.

Air Baltic

2.

МАУ

13.

British Airways

24.

Луганські Авіалінії

3.

Роза вітрів

14.

Austrian Airlines

25.

S7 (Авіакомпанія Сибір)

4.

Донбасаеро

15.

CSA

26.

Авіакомпанія "Мотор Січ"

5.

Lufthansa

16.

EL AL

27.

Estonian Air

6.

Аерофлот

17.

Malev

28.

Azerbaijan Hava Yollari

7.

Авіалінії Візз Ейр Україна

18.

Львівські Авіалінії

29.

Nouvelair

8.

KLM

19.

БЕЛАВІА

30

Lithunian Airlines (LIL)

9.

Alitalia

20.

LOT

31.

Південні Авіалінії

10.

Air France

21.

Трансаеро

32.

Georgian Airways

11.

Дніпроавіа

22.

Delta

33.

ДТК "Росія"

Розглянемо аналіз можливостей пасажирських терміналів ДП «МА Бориспіль». Так, обслуговування пасажирів в ДП «МА Бориспіль» здійснюється в трьох терміналах:

· термінал «А» призначений для обслуговування пасажирів, що прямують внутрішніми рейсами по Україні;

· термінал «В» – основний термінал аеропорту, орієнтований на обслуговування більшої частини авіапасажирів, який призначений для пасажирів міжнародних рейсів;

· термінал «С» призначений для обслуговування VIP-пасажирів.

Для здійснення виконуваних функцій в терміналах обладнано:

· 49 стійок реєстрації (35 – основних стійок в залі вильоту терміналу «В», 4 – стійкі оформлення пасажирів без багажу в залі вильоту терміналу «В», 8 – стійок реєстрації в терміналі «А», 2 стійки реєстрації в терміналі «С»);

· 5 транспортерів видачі багажу;

· 6 виходів на посадку;

· 2 авіаційних мости;

В аеропорту Бориспіль для контролю відправок пасажирів використовується система SITA CUTE Lite. Це уніфікована платформа розширеного доступу до хостів авіакомпаній.

Комплекс послуг Sita Cute Lite включає в себе:

· автоматизовану реєстрацію пасажирів і оформлення багажу;

· автоматизований розрахунок центрування і контроль завантаження ПС;

· автоматизований процес здійснення посадки пасажирів в літак і прискорений метод пошуку прізвищ пасажирів, які не з'явилися на посадку;

· автоматизований процес пошуку багажу в системі World Tracer;

· автоматизований процес створення і розсилки необхідних телеграм за призначенням.

Ще одним важливим елементом функціонування автоматизованої системи обслуговування пасажирів Sita Cute Lite є апаратні засоби, що направлені на підвищення швидкості і поліпшення якості обслуговування пасажирів.

Одним із напрямків діяльності аеропорту є розшук багажу, який проводиться з використанням системи WORLDTRACER.

Розрахунок центрування ПС проводиться за допомогою системи SDCS і DCSLH. Інформаційне забезпечення здійснюється системами SITATEX, SDCS, DCSLH, FIDS CONRAC, «Диктор».

Процес обробки багажу пасажирів в аеропорту «Бориспіль» організований таким чином, що включає підпроцеси як авіакомпаній і хендлінгових компаній, так і аеропорту. Авіакомпанії і хендлінгові компанії здійснюють реєстрацію на стійках реєстрації пасажирів і їх багажу, зважування і биркування багажу за напрямками призначення рейсу. Силами аеропорту й державний склад проводять контроль багажу на авіабезпеку, комплектацію багажу по напрямах, транспортування багажу із зони комплектації під літак для завантаження в ПС.

До того ж необхідно визначити, що обслуговування пасажирів на контролі віз здійснюється імміграційним складом держави (прикордонні війська).

Наступним видом дослідження є вантажні термінали. ДП «МА Бориспіль» надає вантажні послуги. Вантажний термінал аеропорту представляє сукупність споруд призначених для обслуговування експортно-імпортних вантажів. Поряд з територією вантажного терміналу знаходиться вантажний перон «С» для комерційного обслуговування вантажних повітряних судів:

·                        МС – 37, 38 для комерційного обслуговування ПС типу АН-26, АН-12;

· МС – 47-56 для комерційного обслуговування всіх типів вантажних ПС.

Загальна площа території вантажного терміналу складає 14580 м2, а загальна площа складів тимчасового зберігання вантажів складає 4808 м2, з пропускною спроможністю 2500 паллета/місць або 750 тонн, із них є:

· з опалюванням – 2769 м2 з пропускною спроможністю 1800 паллета/місць або 540 тонн;

· без опалювання – 2039 м2 з пропускною спроможністю 700 паллета/місць або 210 тонн.

Для обслуговування авіаційних вантажів вантажний термінал має дев’ять складів, холодильну і морозильну камери, які використовуються для обробки і зберігання наступних типів вантажів:

· склади № 1, № 2 і № 3 – для генеральних вантажів;

· склади № 6 і № 7 – для генеральних експортних і транзитних вантажів;

· склад № 4 – для небезпечних вантажів;

· склад № 5 – для крупно габаритних і важких вантажів;

· склад № 8 – для радіоактивних вантажів;

· склад № 9 – для дорогоцінних вантажів;

· відкрита площадка – площею 450 м2 для механізованої обробки крупно габаритних вантажів.

Крім цього, на території вантажного терміналу розміщені:

·  структурні підрозділи Бориспільської митниці;

·  санітарно-карантинний пункт санепідемстанції;

·  пост екологічного контролю екобезпеки;

·  пункт карантину рослин;

·  ветеринарний пункт Державного ветеринарного контролю;

·  представництва авіакомпаній «Аеросвіт», «Міжнародні Авіалінії України», «Аерочартер», «КLM», «British Airways», «Lufthansa», «Austrian Airlines», «Air France», «Malev», «CSA» та інші;

·  представництва транспортно-експедиторських компаній.

На сьогодні вже є декілька іноземних логістичних суб’єктів, які побудували свої склади поруч з ДП «МА Бориспіль». Вони спрямовані на значні обороти діяльності. Це стосується вантажів різних видів й швидкої організації обслуговування багатотонних вантажних літаків.

Висновки. В даному дослідженні розбудови центрального аеропорту ДП «МА Бориспіль» було з’ясовано, що ці «повітряні ворота» мають нові можливості і можуть стати потужною трансферною гаванню, яка зможе забезпечити швидку організацію обслуговування не тільки потужних пасажирських, а й вантажних літаків, яких використовують логістичні структури – Gebrueder Weiss (Австрія), Ziegler (Бельгія), EXEL(Велика Британія), GeoLogistics (Велика Британія), Group (Італія), Arcese Frans Maas (Нідерланди), Ryder (Нідерланди), TNT Post Group (Нідерланди), Logistics (Німеччина), CAT (Франція), Geodis (Франція), Hellmann Worldwide Danzas (Швейцарія), Kuene & Nagel (Швейцарія), Militzer & Muench GmbH (Швейцарія), Panalpina (Швейцарія) й ін.

Наступні дослідження пов’язані з політикою і стратегічними цілями, виробничо- фінансової діяльності, нових тенденції для ДП «МА Бориспіль».

 

Література:

1.       Концепція розвитку Державного міжнародного аеропорту «Бориспіль». Остаточний звіт AIRPORT CONSULTING VIENNA.

2.   Меморандум про взаєморозуміння за стандартами послуг, які надаються (IATA Airport Handling Manual 803).

3.   Підсумки діяльності авіагалузі України за 2007 рік, що опубліковані на офіційному сайті Державіаадміністрації України. http://www.avia.gov.ua/

4.       Полянская Н.Е. Организация коммерческой работы на воздушном транспорте: Монография. – 2-е изд., перераб. и доп. – К.: НАУ, 2006. – 396 с.

5.       Рекомендації ІАТА з питань планування і розвитку аеропортів (Airport Development Reference Manual (ADRM).

6.       Стандарт якості обслуговування авіакомпаній і пасажирів в ДП «МА Бориспіль» Док. №53-03-1 від 31.07.07 р.

7.       Сайт ДП «МА Бориспіль» www.airport-borispol.kiev.ua/

8.       Системи оцінки стандартів послуг, які надаються, (IATA Airport Handling Manual 804), міжнародного стандарту якості ISO 9001:2000

9.       Стандарт якості обслуговування авіакомпаній і пасажирів в ДП «МА Бориспіль» Док. №53-03-1 від 31.07.07 р.

10.   Технологічний документ «Керівництво з наземного обслуговування ДП «МА Бориспіль». Док. ТД-27-13-29 від 07.12.2005 р.

11.  Pricewaterhouse Coopers. The changing shape of European logistics. PELS. 2003 // Вестник транспорта, №2. 2005. С. 29.