Педагогические  науки/3.Методические основы воспитательного процесса

Руда О.Ю.

Перший Київський медичний коледж, Україна

ЗАЦІКАВЛЕННІСТЬ СТУДЕНТІВ МЕДИЧНИХ КОЛЕДЖІВ

ПРОБЛЕМАМИ ВІЛ/СНІД

За оцінками ООН та ВООЗ, у світі нараховується 50 млн. осіб, інфікованих вірусом імунодефіциту людини. Понад 30 мільйонів осіб померли від Сніду протягом 20 років. Половина нових випадків інфекції припадає на молодих людей у віці 15-24 років. За даними ООН, щороку у світі від СНІДу помирає 3 мільйони людей, а ще 5 мільйонів стають носіями хвороби. ООН застерігає, що впродовж наступних 20 років кількість хворих на СНІД та носіїв ВІЛ-інфекції може сягнути 70 мільйонів осіб. Зусилля вчених спрямовані на винайдення ефективних методів подолання СНІДу, хоча поки що передчасно наголошувати на успіху, перемозі над вірусом ВІЛ. Щодня у світі інфікується 15-16 тисяч осіб, переважно молодого віку [1]. Зважаючи на те, що сьогодні СНІД – це хвороба зі 100% летальним закінченням, є тільки один шлях зменшення цих жахливих цифр – попередження захворювання. Але мало розуміти це – необхідно щоденно проводити роботу по підвищенню інформованості населення щодо ВІЛ/СНІД.

За офіційними даними фонду ЮНЕЙДС (об’єднана програма ООН з питань СНІДу) ще в 1999 році Україна визнана епіцентром розповсюдження ВІЛ-інфекції у Східній Європі. На жаль, це значить, що Україна визнана державою, яка найбільше за інших у Східній Європі постраждала від ВІЛ/СНІДу. За 2004 рік в Україні кількість ВІЛ-інфікованих зросла вдвічі  і сьогодні в державі офіційно зареєстровано понад 85 тисяч осіб, що мають статус ВІЛ-позитивний. Серед них майже 4 тисячі дітей у віці до 14 років. Сьогодні в тенетах СНІДу перебувають понад 3 тисячі громадян України, серед яких понад 100 дітей. Кількість новонароджених ВІЛ-інфікованих дітей в Україні становить 1900 чоловік [2].

Це офіційна статистика, зареєстрована в Українському центрі профілактики і боротьби зі СНІДом МОЗ України. А міжнародні експерти вважають, що ВІЛ-позитивних в Україні значно більше, оскільки реальне виявлення всіх ВІЛ-інфікованих майже неможливе.

Нами  проведені дослідження стосовано висвітлення проблеми ВІЛ/СНІД в Україні та можливості покращення обізнаності молодих людей про ВІЛ/СНІД, отримані невтішні результати [3]. Сьогодні в Україні в навчальних закладах немає спеціальних програм для категорії молоді віком 14-15 років, в яких би докладно були описані поняття ВІЛ/СНІДу, методи попередження захворювання, навіть елементарні поняття гігієни в відношеннях з іншими людьми. Саме ці діти є найбільш вразливою категорією. Враховуючи сьогоднішню ситуацію з зазначеної проблеми, така недбалість просто вражає.

Pісля попереднього опитування щодо інформованості студентів стосовно питань ВІЛ/СНІД в Україні нами проведений виховний захід «Молодь проти СНІДу».

З метою виявлення реальної зацікавленості студентської молоді проблемою ВІЛ/СНІД нами було проведено спеціальне дослідження, яким охопили 87 студентів-першокурсників Першого Київського медичного коледжу віком від 14 до 18 років. Опитування проводили анонімно.

Аналізуючи відповідь на питання «Чи сподобався Вам захід?» можна зробити висновок, що інформація була позитивно сприйнята студентами тому, що 98,8% (86 студентів) дали стверджувальну відповідь. На питання «Чи отримали Ви нову інформацію?» - 72,4% (63 студенти) відповіли «Так» і лише 27,6% (24 студенти) дали негативну відповідь. На запитання «Чи вважаєте Ви за необхідне і надалі проводити такі заходи?» 100% (87 студенти) із опитаних дали позитивну відповідь.

Виходячи з отриманих результатів опитування ми можемо зробити висновок, що студенти віком 14-18 років зацікавлені у висвітлені питань проблеми ВІЛ/СНІД.

Сьогодні Україна стала однією з найнебезпечніших країн Європи щодо поширення ВІЛ/СНІД. Носієм інфекції в державах фактично є кожен серед 100 дорослий людей. І більшість випадків захворювання пов’язана з ігноруванням елементарними нормами попередження захворювання. Це, у свою чергу, пов’язане з необізнаністю населення з профілактикою та можливістю уникнути зараження. Завдяки цьому спостерігається стрімкий розвиток темпів епідемії в останні роки. Особливе значення має той факт, що 80% всіх ВІЛ-інфікованих становлять молоді люди у віці статевої активності (від 15 до 30 років). Найбільша кількість випадків ВІЛ-інфекції сьогодні виявлена в Одеській, Миколаївській, Донецькій, Дніпропетровській областях, Автономній Республіці Крим та місті Київ  [4].

Проблемам ВІЛ/СНІД сьогодні присвячуються публікації на сторінках газет, журналів, видаються буклети та книги. Проте зростаючі темпи захворюваності, особливо серед молоді, свідчать про те, що цього замало. Необхідно кардинально міняти можливості підвищення зацікавленості та інформованості населення і особливо молоді щодо питань проблеми ВІЛ/СНІД.

 

1.                The Joint United National Programme on HIV/AIDS. Report on the global HIV/AIDS epidemic: July, 2002.

2.                Оперативна iнформацiя Українського центру профiлактики i боротьби зi СНIД (№84 вiд 25.10.2004р.)

3.                Руда О.Ю. Поширення епідемії ВІЛ-інфекції та формування навичок здорового способу життя у молоді.  - Науковий часопис НПУ імені М.П.Драгоманова. Серія №20. Біологія: Зб.наукових праць. – К.: НПУ імені М.П.Драгоманова, 2008. - №2. – с. 95-99

4.                Александріна Т.А. та ін. ВІЛ-інфекція в Україні. – Інформаційний бюллетень №23. – К., 2004. – 17 с.