Недашковська Я. А.,

магістрант спеціальності 8.03050401 «Економіка підприємства»

к.е.н., доц. Дарченко Н.Д.

Донбаська державна машинобудівна академія

 

АБСЕНТЕЇЗМ У МЕНЕДЖМЕНТІ ПЕРСОНАЛУ

 

Нова управлінська парадигма характеризується тим, що сучасні концепції менеджменту сфокусовані на людині. Підкреслюючи цю особливість, багато західних теоретиків і практиків – Дж. Колвін, Дж. Біч, Т. Келлехер та інші – стверджують, що сьогодні джерела тривалого переваги перед конкурентами слід шукати в людських елементах бізнесу – персоналі, ідеях, культурі. Люди і знання, які вони несуть, є в наші дні головним ресурсом. Інформаційні технології сприяють надзвичайно швидким змінам, які роблять швидку реакцію життєво важливою для успіху. Однак чим більше інфотехнологія революціонізує бізнес, тим більшу економічну цінність набувають ексклюзивні людські якості персоналу компанії, а це тягне за собою глибокі зміни в менеджменті. Керувати у старому стилі вже неможливо.

Сучасне промислове підприємство має бути соціально орієнтованим на найбільш повне задоволення запитів споживача і суспільства, на вирішення найважливіших соціальних проблем персоналу. У зв'язку з цим вкрай необхідними стають організація безперервного навчання та підвищення кваліфікації працівників фірми; гуманізація праці, створення творчого клімату і колективної зацікавленості працівників у досягненні певних результатів, розвиток лідерства, розвиток корпоративної культури, що передбачає поряд з організаційною культурою і демократизацію управління (участь працівників у власності, прибутках, здійсненні управлінських функцій); розвиток самоврядування на всіх рівнях. Все більш важливою ланкою менеджменту персоналу стає боротьба з досить високим рівнем абсентеїзму.

Сам по собі абсентеїзм – це термін широкого застосування. У загальних рисах абсентеїзм визначається як відсутність індивідів в певному місці в певний час і пов'язане з цим невиконання відповідних соціальних функцій. При цьому виділяється незліченну кількість відтінків цього явища. Так, можна говорити про політичний, трудовий, землеробський абсентеїзм.

Найчастіше поняття «абсентеїзм» розглядається з двох точок зору:

 

 

Рис. 1. Визначення абсентеїзму

 

Абсентеїзм як термін західного менеджменту стосовно персоналу підприємства визначає загальну кількість втрачених робочих днів (годин) або частоту випадків відсутності працівника на роботі. При цьому працівник може бути відсутнім на робочому місці як з поважної, так і з неповажної причини.

Показник абсентеїзму розраховується як відношення робочого часу, пропущеного співробітниками протягом періоду (року), до загального балансу робочого часу організації за період. У даному показнику враховуються всі пропуски робочого часу – через хвороби, відгули за свій рахунок, прогули, крім відпусток і вимушених відгулів за ініціативою організації. Коефіцієнт абсентеїзму показує, який відсоток продуктивного часу втрачається протягом періоду через відсутність працівників на робочому місці. Розробка заходів щодо зниження абсентеїзму ґрунтується на детальному аналізі причин неявки співробітників і розрахунку часткових коефіцієнтів з основних причин абсентеїзму.

В останні роки багато вчених почали досліджувати причини абсентеїзму. Довгий час вважалося, що одна з головних причин такого явища – це реакція на незадоволеність роботою. Однак дане припущення не знайшло широкої підтримки, оскільки для деяких людей незадоволеність роботою – це виправдання власної схильності до прогулів. Тому було досліджено зв'язок абсентеїзму з іншими факторами, такими як вік, стать, раса, освіта, позаробочі обов'язки, дохід і сімейний стан. Встановлено, що не менш важливим чинником також є стаж роботи в даній організації і рівень займаної посади. Сучасними дослідниками «абсентеїзм» розглядається як реакція співробітників на роботу, показник соціального клімату в компанії, рівня завантаження співробітників і непродуктивних витрат робочого часу.

Найбільш типовими для сучасних компаній є такі види абсентеїзму:

- запізнення на роботу - не важливо, з якої причини, бо абсентеїзм не передбачає відділення поважної причини від чистого прогулу;

- занурення у робочий процес (зранку, після обіду) - у багатьох компаніях люди приходять на роботу до 9.00, тоді як в 9.00 вони вже мають працювати;

- розмови, плітки;

- переговори в мережі, чатах. Особливо сильно цим видом абсентеїзму страждають працівники відділів продажів, маркетингу, які за специфікою своєї роботи багато проводять часу в Інтернеті;

- перекуси, перекури, чаювання, крім обідньої перерви;

- відлучення за особистими і сімейними обставинами;

- відсутність керівника - дуже часто керівники користуються владою і вирішують особисті проблеми, проводять час у своє задоволення за рахунок робочого часу. Це дає дуже поганий приклад підлеглим і дозволяє їм час від часу вести себе розслаблено.

Наслідки абсентеїзму для організації можуть бути найрізноманітнішими: починаючи від фінансових і кадрових втрат і закінчуючи загальним підвищенням напруженості в колективі (коли колеги змушені брати на себе роботу відсутнього). У будь-якому випадку, існує допустимий рівень абсентеїзму – проблема виникає тоді, коли окремі випадки перетворюються в закономірність.

Отже, абсентеїзм – це серйозна проблема для бізнесу (в першу чергу, для великих підприємств, із значною чисельністю персоналу), що потребує уваги менеджерів.

На мою думку, для зниження рівня абсентеїзму в організації, можна рекомендувати таке:

1) робити гнучкий робочий графік (якщо це можливо);

2) збільшити тривалість щорічних відпусток або дати можливість ділити відпустку на частини;

3) встановити персональні вихідні за високі результати в роботі;

4) хвалити або заохочувати працівників не тільки після виконання завдання або робіт, але і в процесі виконання;

5) розробляти спеціальні програм із заохочення присутності персоналу на роботі.

У будь-якому випадку, головним методом боротьби з абсентеїзмом є підвищення зацікавленості працівника в його діяльності і її результатах (мотивація співробітника), а також належний контроль за робочим процесом. Це вимагає великих витрат часу і сил, але в перспективі дає добру віддачу.