Органічна хімія

 

Букачук О.М., Баранова Л.Я.

Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича

НОВІ   ПОХІДНІ САЛІЦИЛОВОЇ КИСЛОТИ. СИНТЕЗ ТА БІОЛОГІЧНА АКТИВНІСТЬ

         Відомі похідні саліцилової кислоти, які проявляють високу фармакотропну активність. Феноксиоцтова кислота та її похідні також проявляють біологічну активність – гербіцидну та антимікробну. Від поєднання  біогенних фрагментів вказаних сполук у одній молекулі  можна чекати появу нових практично цінних властивостей.

          Метою роботи було синтез і дослідження біологічної активності нових органічних сполук, що містять залишки саліцилової  та  феноксиоцтової кислот.

            Для одержання нових похідних саліцилової кислоти із замісниками у фенольній гідроксильній групі нами  використані хлорацетаміди, які синтезовані за відомою методикоювзаємодією хлорацетилхлориду з 4-толуїдином,  4-метокси-3-хлораніліном, 4-броманіліном, 2-флуораніліном, 2-трифлуорометиланіліном, 4-метоксианіліном, 4-дифлуорогідросульфіданілі-ном, 4-хлор-2-метоксианіліном, 1-нафтиламіном  при охолодженні у присутності піридину.

Вказані хлорацетаніліди були введені у реакцію з фенолятом, що утворився при обробці саліцилової кислоти калій карбонатом при нагріванні у розчині диметилформаміду.

 

  R=                         

             

            Будова синтезованих амідів (І-ІХ) підтверджена даними кількісного елементного аналізу та УФ-спектроскопії.

         Завдяки наявності у молекулах  сполук (І-ІХ) заміщених  амідних груп одержані нами похідні саліцилової кислоти є потенційними біологічно активними речовинами.

         При кип’ятінні  амідів (І-ІХ) у розчині гідразингідрату нами синтезовані відповідні гідразиди (Х – ХVIII).

R  у сполуках (Х-ХVIII) такі ж самі, як і у  амідах (І-ІХ) відповідно

         Гідразиди (Х-XVІІІ) - стійкі кристалічні речовини білого або жовтого кольору, погано розчинні у воді, розчинні у полярних органічних розчинниках. Їх будова підтверджена даними елементного аналізу та УФ-спектрів, які  містять максимуми поглинання ароматичної системи при 230 та 260 нм, а також нечіткий максимум в області 320 нм, що характеризує наявність гідразидної групи.

         Одержані сполуки цікаві тим, що містять активну гідразидну групу.          На прикладі  гідразиду (ІІ)  ми показали можливість взаємодії  цих сполук з альдегідами. Встановлено, що  реакція  з п-нітробензальдегідом відбувається при кімнатній температурі протягом 10-15 хвилин, в той час, як реакція з о-гідроксибензальдегідом вимагає тривалого нагрівання, а реакція з п-метоксибензальдегідом не проходить.

        R1 = C6H5 (XIX), C6H4Br-4 (XX), C6H4OH-2 (XXI), C6H4CI-4 (XXII),

                              C6H4NO2-4 (XXIII), (CH2)CH3 (XXIV)    

         У результаті проведних реакцій   синтезовані  нові похідні саліцилової кислоти, які  являють інтерес для дослідження біологічної активності. Будова одержаних сполук доведена даними елементного аналізу  та УФ-спектроскопії.   В УФ спектрах похідних (ХІХ – ХХIV) зявляється новий порівняно з УФ-спектром  вихідного гідразиду (ІІ) максимум в області 380-390 нм, що характеризує появу азометинового звязку.

         Нами досліджена протимікробна та рістрегулююча активність деяких синтезованих сполук.  Встановлено, що аміди (І, ІІ, VI) є активними стосовно золотистого стафілококу у концентраціях 3,9 – 7,8 мкг/мл. Гідразиди (ХІ) – (ХІІІ) є сильними інгібіторами росту рослин. Обробка насіння кукурудзи 0,01 – 0,02 % розчинами вказаних гідразидів привела до повної втрати його схожесті.