Економічні науки / 10.Економіка підприємства

Нусінова Я.В.

Криворізький технічний університет

Порівнянна оцінка вартості бізнесу гірничорудних

підприємств

 

Показники результатів діяльності активно використовуються в сучасній теорії оцінки вартості бізнесу. Проведемо оцінку бізнесу з метою обгрунтування доцільності купівлі-продажу акцій ГЗК Кривбасу діючими та потенційними власниками зазначених підприємств.

Одним з найбільш розповсюджених методів оцінки є дохідний підхід. При цьому підсумкова величина доходів підприємства ділиться на коефіцієнт капіталізації. Останній може бути визначений як середньогалузевий на підставі ринкової капіталізації акцій. За даними, опублікованими на офіційному сайті фінансової компанії «Сократ» (sokrat.com.ua) – відомого експерта на фондовому ринку України, – станом на 1.07.07р. середньогалузевий коефіцієнт капіталізації по ГЗК Кривбасу складає 6,5%.

В процесі аналізу використовувались як оборотні показники (операційний прибуток, прибуток до процентів та амортизації, чистий прибуток), так і прирістні показники (власний капітал, балансова вартість активів).

Оцінка вартості бізнесу проводилась як по загальноприйнятій методиці, так і по запропонованій методиці – з урахуванням порівняних показників результатів діяльності. Найбільш оптимістична оцінка бізнесу ВАТ «Північний ГЗК» розрахована по показнику EBITDA і дорівнює 19,5 млрд.грн (у порівняних умовах – 18,2 млрд.грн), що більш, ніж у 10 разів перевищує  балансову  вартість  власного  капіталу  даного підприємства, та у 5 разів більше, ніж балансова вартість усіх активів підприємства. Це свідчить про те, що балансова оцінка активів підприємства значно занижена та не враховує їх високу потенційну доходність, що спостерігається у гірничорудній галузі у 2006р.

Крім того, слід відзначити, що оцінка бізнесу у порівняних умовах, визначена по оборотних показниках, дещо нижча за оцінку, визначену по загальноприйнятій   методиці.    Це   пов’язано   з   тим,    що    у    2006р.  у ВАТ «Північний ГЗК» фінансовий стан значно погіршився порівняно з іншими підприємствами галузі та, відповідно, комплексний показник порівнянності зменшився, внаслідок отримання рекордної для галузі суми банківського кредиту – 1,5 млрд.грн.

Оборотні показники враховують динаміку комплексного показника порівнянності, тому їх порівняні значення нижчі за відповідні значення, визначені по загальноприйнятій методиці. В той же час ВАТ «Північний ГЗК», незважаючи на суттєве зниження, вдалося зберегти позитивну величину комплексного показника порівнянності в 2006р. Порівнянні показники власного капіталу та вартості активів враховують лише позитивне значення комплексного показника порівнянності на кінець 2006р. Тому вони дещо вищі за їх значення, визначені по загальноприйнятій методиці.

Середня вартість бізнесу ВАТ «Північний ГЗК» у порівняних умовах складає 10,4 млрд.грн. На підставі кількості акцій в обігу, визначена справедлива ринкова вартість однієї акції. Зазначений показник у порівняних умовах дорівнює 4,50 грн, у непорівняних – 4,81 грн. В той же час акції ВАТ «Північний ГЗК» на момент аналізу (01.07.07р.) котируються у Першій фондовій торгівельній системі (ПФТС) по більшій ціні (5,30 грн), а номінальна вартість однієї акції складає лише 0,25 грн. Субєктивна помилка ринку (відхилення котировки від розрахункової вартості) у порівняних умовах складає 0,80 грн, а у непорівняних – 0,49 грн. Таким чином, можна зробити висновок про те, що акції ВАТ «Північний ГЗК» переоцінені ринком.

Вартість бізнесу ВАТ «Південний ГЗК» у порівняних умовах складає 1,3 млрд.грн. На підставі кількості акцій в обігу, визначена справедлива ринкова вартість однієї акції: у порівняних умовах - 0,62 грн, у непорівняних – 0,74 грн. В той же час акції ВАТ «Південний ГЗК» на момент аналізу котируються у ПФТС по значно більшій ціні (2,30 грн). Субєктивна помилка ринку (відхилення котировки від розрахункової вартості) у порівняних умовах складає 1,68 грн, а у непорівняних – 1,56 грн. Таким чином, можна зробити висновок про те, що акції ВАТ «Південний ГЗК», як і  ВАТ «Північний ГЗК», переоцінені ринком.

По ВАТ «Центральний ГЗК» середня вартість бізнесу у порівняних умовах   складає 3,7 млрд.грн. На підставі кількості акцій в обігу, визначена справедлива ринкова вартість однієї акції: у порівняних умовах - 3,16 грн, у непорівняних – 3,29 грн. В той же час акції ВАТ «Центральний ГЗК» на момент аналізу котируються у ПФТС по нижчій ціні (3,05 грн). Субєктивна помилка ринку (відхилення котировки від розрахункової вартості) у порівняних умовах складає 0,11 грн, а у непорівняних – 0,24 грн. Таким чином, можна зробити висновок про те, що акції ВАТ «Центральний ГЗК», на відміну від інших ГЗК Кривбасу, недооцінені ринком.

Вартість бізнесу ВАТ «Інгулецький ГЗК» у порівняних умовах   складає 2,1 млрд.грн. На підставі кількості акцій в обігу, визначена справедлива ринкова вартість однієї акції: у порівняних умовах - 0,76 грн, у непорівняних – 1,20 грн. В той же час акції ВАТ «Інгулецький ГЗК» на момент аналізу котируються у ПФТС по вищій ціні (2,00 грн). Субєктивна помилка ринку (відхилення котировки від розрахункової вартості) у порівняних умовах складає 1,24 грн, а у непорівняних – 0,80 грн. Таким чином, можна зробити висновок про те, що акції ВАТ «Інгулецький ГЗК», як і ВАТ «Північний ГЗК», переоцінені ринком.

Література:

 

1.        Нусінова Я.В. Порівнянна оцінка економічних результатів діяльності підприємств // Вісник КТУ. Зб.наук праць.– Вип.16. – Кривий Ріг: КТУ, 2007. – С.248-251

2.        Нусінова Я.В. Порядок визначення соціально-економічної стабільності підприємств // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. – Вип.221. – Т.3. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. – С.815-819