Секція «Економічні науки»
№6 «Маркетинг та менеджмент»
 
Михайлик Г.В.
аспірант Гуманітарного Університету «ЗІДМУ»
Бокулєва М.О.
аспірант Гуманітарного Університету «ЗІДМУ»
 
ЗНАЧЕННЯ МАШИНОБУДІВНОЇ ГАЛУЗІ ДЛЯ ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ ЇЇ РОЗВИТКУ
            Відродження машинобудівної галузі, забезпечення її випереджаючого розвитку – одна з найважливіших умов побудови постіндустріального суспільства, що базується на ефективному використанні наукових знань і високих технологій. Машинобудування має ключове значення для технологічного переозброєння всіх галузей виробництва. В сучасних умовах машинобудуванню належить винятково важлива роль у прискоренні науково-технічного прогресу. Випускаючи продукцію для різних галузей народного господарства, машинобудування реалізує досягнення науково-технічного прогресу і забезпечує комплексну механізацію та автоматизацію виробництва. На машинобудівний комплекс України припадає понад 40% усього промислово-виробничого потенціалу індустріального виробництва. Галузь машинобудування характеризується високим рівнем трудомісткості, про що свідчать співвідношення зайнятих у ньому та обсяг виробленої продукції. 
            За результатами першого півріччя 2007 року обсяги промислового виробництва в Україні зросли на 11,8%, причому найбільші темпи зростання спостерігалися в машинобудуванні – 23,3%. Збільшення обсягів машинобудування обумовлюється, в першу чергу, нарощуванням обсягів у виробництві автомобільного транспорту (на 50,5%), машин для добувної промисловості і будівництва (на 38,0%), контрольно-вимірювальних приладів (на 34,9%), електричних машин та устаткування (на 23,3%), машин та устаткування для сільського та лісового господарства (на 22,6%), у залізничному машинобудуванні (на 26,1%), у виробництві машин та устаткування для перероблення сільгосппродуктів (на 17,6%), верстатів (на 15,6%), машин та устаткування для металургії (на 10,9%), побутових приладів (на 4,6%). Разом з тим спостерігалося зменшення обсягів випуску продукції на підприємствах з виробництва офісного устаткування та електронно-обчислювальних машин (на 3,1%). У І півріччі 2007 р. кількість прибуткових підприємств галузі склала 60,5% (у І півріччі 2006 р. –  55,9%). Під час прес-конференції міністра економіки України, президента УСПП Анатолія Кінаха на тему «Сучасний стан економіки країни: виклики та перспективи» було наголошено на тому, що «зростання обсягів машинобудування має стати однією з головних складових успішної експортно-імпортної політики, оскільки близько 52% українського експорту припадає саме на продукцію машинобудування». Все це говорить, про надзвичайну важливість машинобудівної галузі для економіки країни і підтверджує актуальність її дослідження з метою вирішення існуючих проблем. 
            Незважаючи на сприятливі тенденції в галузі, конкурентоспроможність вітчизняної продукції машинобудування залишається на низькому рівні. Це обумовлюється недостатньою кількістю обігових коштів у багатьох вітчизняних підприємств, застарілим обладнанням, низькою якістю сервісного, обслуговування тощо. 
            На низькому рівні залишається іноваційна активність вітчизняних підприємств. Лише близько 14% підприємств провадять інноваційну діяльність, хоча працює значна кількість наукових і конструкторських організацій. Так, за даними Центру високих технологій та іновацій за минулий рік впроваджено лише 460 нових технологій, з них маловідходних і ресурсозберігаючих тільки 210, освоєно виробництво нових видів техніки — 272 одиниці (тоді як сучасні підприємства розвинутих країн за рік у середньому освоюють 2-3 тисячі і більше нових моделей). 
            Також вирішення потребує проблема кадрового забезпечення високотехнологічних виробництв. На сьогоднішній день немає системи, яка дозволила б готувати спеціалізованих інженерів, технологів та інших спеціалістів, здатних працювати із сучасними машинами та роботами.
            Iснують проблеми i стосовно питань цiноутворення. Бiльшiсть вiтчизняних пiдприємств машинобудiвної галузi використовують затратнi методи цiноутворення, що часом призводить до несприйняття сформованного рiвня цiни ринком.
            У перспективі необхідно розширити асортимент продукції машинобудування, інтенсифікувати процеси оновлення машинобудівної продукції й технічного переоснащення галузей промисловості, розвивати ряд нових машинобудівних галузей і виробництв, нових видів машин, устаткування, приладів і апаратів, нових засобів управління, автоматизації тощо. Одним із пріоритетних напрямів розвитку галузі повинно стати сільськогосподарське машинобудування. Зокрема, розробка і організація виробництва різноманітної сучасної та перспективної сільськогосподарської техніки, розробка і впровадження нових високоефективних та екологічно безпечних двигунів для транспортних засобів та сільгосптехніки, в тому числі спроможних працювати на біопаливі.

Необхідним є застосування в різних галузях машинобудування сучасних джерел висококонцентрованої енергії (лазер, електронний промінь, плазма), технологій та обладнання для прецизійного зварювання та різання, використання систем штучного інтелекту та технічного зору, створення автоматизованих та роботизованих комплексів на стадії складання машинобудівної продукції масового призначення. Такі заходи дозволяють суттєво підвищити продуктивність праці та якість продукції.

Однією із головних умов розвитку галузі є наявність висококваліфікованих кадрів, тому вирішення проблеми підготовки спеціалістів, що відповідатимуть вимогам сучасного ринку має стати першочерговим завданням у державній програмі розвитку машинобудівної галузі України.