Лисак Л. К., Кочеткова В. Г., Ляшенко Є. П.

 (м. Краматорськ),

Донбаська державна машинобудівна академія

 

Щодо формування професійного мовлення майбутніх фахівців заочної форми навчання

 

В умовах інноваційного навчання викладання української мови для студентів заочної форми навчання у вищих нефілологічних навчальних закладах на сучасному етапі орієнтоване на формування професійного мовлення. Професійна підготовка майбутніх інженерів, технологів, економістів, менеджерів передбачає засвоєння ними загальнонаукової та фахової термінології, формування навичок роботи з науковими текстами, спеціальною літературою, засвоєння основ діловодства та складання ділових паперів.

Удосконалення культури мови – одна із необхідних умов підвищення професіоналізму фахівців, тому розділ з культури мови є серцевиною курсу  «Українська мова (за професійним спрямуванням)».

Звернення уваги на використання культури усного і писемного мовлення вчорашніми випускниками шкіл, училищ, технікумів зумовлене тим, що їх мовлення не є бездоганним. Досвід викладання української мови в Донбаській державній машинобудівній академії підтверджує це. Колишні школярі не володіють досконало державною мовою і на це є низка причин, а саме: проживання в «русифікованому» регіоні (Донецька область – Л. Л.); неуважність у вивченні фонетичних, лексичних та граматичних основ української мови; недбале ставлення до своєї мовної діяльності й т. ін..

Курс «Українська мова (за професійним спрямуванням)» у Донбаській державній машинобудівній академії викладається для студентів заочної форми навчання  на 4-ому та 5-ому курсах. На жаль, за навантаженням планується лише чотири години аудиторних – лекції, увесь інший розподіл годин навчального курсу – на самостійне опрацювання. Для того, щоб студенти свідомо підійшли до опрацювання курсу, на вступному занятті намагаємося так подати матеріал, щоб слухачі зрозуміли, що рідна мова – не тільки засіб порозуміння в колективі чи на прийомі в установі, а й показник загальної культури носія мови.  Адже одне із завдань навчального курсу – допомогти фахівцям освоїти основні вимоги і виробити сталі навички культури і техніки усного і писемного мовлення. Успіх у виконанні цього завдання залежить не стільки від викладачів, а скільки від сумлінності тих, хто освоюватиме його.

Згідно з навчальним планом студенти заочної форми навчання пишуть одну контрольну роботу, захищають її та складають  письмовий іспит.        

 Контрольні завдання (30 варіантів) до вивчення курсу «Українська мова» для студентів усіх спеціальностей заочної форми навчання добираємо із врахуванням російськомовного регіону. У кожному варіанті завдання подаються за п’ятьма спрямуваннями: опрацювання теоретичних питань з основ професійного та ділового мовлення, виконання вправ з граматики,  переклад фахового тексту, складання одного з документів,  вивчення термінологічної лексики..

Захист контрольної роботи – остаточний вид контролю знань і вмінь. Студентам необхідно підготувати усно теоретичне питання (завдання №1 контрольної роботи),  виконати аналіз допущених у роботі помилок, вивчити напам’ять десять термінів майбутнього фаху(завдання №5 контрольної роботи).

Письмовий іспит, що є підсумковою формою контролю засвоєння знань і формування вмінь, передбачених робочою програмою, складається за тридцятьма варіантами карток відповідно до професійного спрямування студентів.

Наприклад:

Картка №27

1.     Тест №1

Виберіть правильний варіант – пропонуються  десять питань із теоретичного викладу матеріалу.

2.     Перекласти текст українською мовою (текст додається відповідно до фаху).

3.      Продовжити речення:

Витяг з протоколу – це…

Витяг містить такі реквізити…

Підписують витяг з протоколу…

Складіть витяг з протоколу зборів трудового колективу.

4. Тест №2 – Виберіть правильний варіант (пропонуються десять прикладів написання слів та словосполучень за нормами сучасної української літературної мови).

Отже, добір саме таких завдань відповідає основним завданням курсу:

- систематизувати знання української мови взагалі і професійного спілкування, зокрема;

- сформувати вміння щодо написання, складання та перекладу професійних текстів;

- сформувати навички мовного оформлення ділових паперів;

- забезпечити оволодіння нормами сучасної української орфоепії, орфографії, граматики, лексики, стилістики і правилами мовного етикету у межах професійного спілкування на рівні знань і умінь;

- збагатити запас загальновживаної і професійної лексики.

Література:

1. Дорошенко С. І. Культура усного мовлення державного управлінця: Навч. посібник для слухачів вищих навчальних закладів з державного управління/ За редакцією професора А. Б. Ярещенка. – Харків, 2001. – 96 с.

2. Михайлик В.О. Українська мова професійного спілкування: Навчальний посібник. – К.: ВД «Професіонал», 2005. – 496 с.

 

 

Відомості про автора:

Лисак Лариса Костянтинівна, доцент кафедри українознавства та гуманітарної освіти Донбаської державної машинобудівної академії.

Домашня адреса:

вул. Богдана Хмельницького, 12/9, м. Краматорськ, Донецької області, Україна, 84313