Секція „ПРАВО”

Підсекція „Адміністративне

та фінансове право”

Єна О.О.

Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого

Правовий режим операцій з купівлі та продажу

іноземної валюти

При аналізі правового регулювання валютних операцій в Україні особливу увагу привертають торговельні валютні операції, порядок організації  здійснення яких має певні особливості.

Відповідно до положень Декрету Кабінету Міністрів України „Про систему валютного регулювання і валютного контролю”[5] торгівля іноземною валютою на території України резидентами і нерезидентами - юридичними особами здійснюється через уповноважені банки та інші фінансові установи, що одержали ліцензію на торгівлю іноземною валютою Національного банку України, виключно на міжбанківському валютному ринку України.

Уповноважені банки та інші фінансові установи, що одержали ліцензію Національного банку України: (а) від свого імені купують і продають іноземну валюту на міжбанківському валютному ринку України за дорученням і за рахунок резидентів і нерезидентів; (б) мають право від свого імені і за свій рахунок купувати іноземну валюту готівкою у фізичних осіб - резидентів і нерезидентів, а також продавати її фізичним особам - резидентам.

Резиденти і нерезиденти - фізичні особи мають право продавати іноземну валюту уповноваженим банкам та іншим фінансовим установам, які одержали ліцензію Національного банку України, або за їх посередництвом - іншим фізичним особам - резидентам, а також національному оператору поштового зв'язку, який одержав ліцензію Національного банку України.

Фізичні особи - резиденти мають право купувати іноземну валюту в уповноважених банках та інших фінансових установах, що одержали ліцензію Національного банку України, або за їх посередництвом - у інших фізичних осіб - резидентів і нерезидентів, а також у національного оператора поштового зв'язку, який одержав ліцензію Національного банку України.

Предметом торговельних валютних операцій виступають як власне іноземна валюта (іноземні грошові знаки у вигляді банкнотів, казначейських білетів, монет, що перебувають в обігу та є законним платіжним засобом на території відповідної іноземної держави, а також вилучені з обігу або такі, що вилучаються з нього, але підлягають обмінові на грошові знаки, які перебувають в обігу, кошти у грошових одиницях іноземних держав і міжнародних розрахункових (клірингових) одиницях, що перебувають на рахунках або вносяться до банківських та інших фінансових установ за межами України) так і банківські метали (золото, срібло, платина, метали платинової групи, доведені (афіновані) до найвищих проб відповідно до світових стандартів, у зливках і порошках, що мають сертифікат якості, а також монети, вироблені з дорогоцінних металів), платіжні документи та інші цінні папери (акції, облігації, купони до них, векселі (тратти), боргові розписки, акредитиви, чеки, банківські накази, депозитні сертифікати, інші фінансові та банківські документи), виражені в іноземній валюті або банківських металах.

Уповноважені банки, які отримали право відповідно до банківської ліцензії та письмового дозволу Національного банку на здійснення операцій з валютними цінностями (генеральної ліцензії) відкривати кореспондентські рахунки в банках-нерезидентах в іноземній валюті та проводити операції за ними, зобов'язані купувати та продавати іноземну валюту самостійно без посередництва інших уповноважених банків.

Операції на міжбанківському валютному ринку щодо торгівлі іноземною валютою суб'єкти ринку здійснюють на умовах "тод" (виконання операції в день укладення договору), "том" (виконання операції в перший робочий день після дня укладення договору) або "спот" (виконання операції на другий робочий день після дня укладення договору), крім випадків: (а) здійснення валютних операцій на умовах "форвард" (виконання операції пізніше ніж на другий робочий день після дня укладення договору) в межах лімітів відкритої валютної позиції уповноваженого банку для хеджування ризиків зміни курсу іноземної валюти щодо іншої іноземної валюти за умови, що обидві валюти є іноземними валютами 1-ї групи Класифікатора іноземних валют [3] та в строк, що не перевищує один календарний рік; (б) здійснення валютних операцій за гривні з іноземною валютою 1-ї групи Класифікатора іноземних валют [3] на умовах "форвард" для хеджування ризиків зміни курсу іноземної валюти щодо гривні (такі операції здійснюються в межах лімітів відкритої валютної позиції уповноваженого банку за умови, що довга (коротка) позиція банку за такими операціями становить не більше 10% регулятивного капіталу банку та в строк, що не перевищує один календарний рік).

Отже, серед особливостей правового режиму здійснення операцій з купівлі та продажу іноземної валюти можна виділити: такі операції здійснюються обмеженим колом уповноважених суб’єктів за наявності ліцензії Національного банку України, опосередковують перехід права власності на валюту чи валютні цінності, здійснюються в межах та на підставі угод, укладених відповідно до валютного законодавства України, предметом угод з купівлі та продажу завжди виступає готівкова та безготівкова валюта чи валютні цінності тощо.

 

Список літератури:

1. Завальна Ж.В., Старинський М.В. Валютне право України: Навч. посібник. –   2-ге вид. – Суми: ВТД «Університетська книга», 2006.  – 384 с.

2. Костюченко О.А. Валютне законодавство України: Навч. посіб. – К.: Атіка, 2006. – 304 с.

3. Про внесення змін до Класифікатора іноземних валют: Постанова Правління Національного банку України від 02.10.02 р. №378 //Офіційний вісник України. – 2002.− №44. − стор. 204, Ст. 2047.

4. Про затвердження нормативно-правових актів Національного банку України: Постанова Правління Національного банку України від10.08.2005 №281//Офіційний вісник України вiд 16.09.2005 – 2005. − № 35 . − стор. 122, ст. 2133.

5. Про систему валютного регулювання і валютного контролю: Декрет Кабінету Міністрів України від 19 лютого 1993 р. №15-93 //Відомості Верховної Ради України. – 1993. - №17. – Ст.184.