Мачуська І. Б.

старший викладач кафедри цивільного та трудового права Київського національного економічного університету ім. Вадима Гетьмана

 

 

Теоритико-правові аспекти поняття земельних ресурсів

 

         В умовах розвитку земельної реформи в  Україні, земля, як базис будь-якої економіко-фінансової системи, була і залишається основним джерелом отримання природних багатств. Необхідність залучення в ефективний обіг земельно-ресурсного потенціалу та удосконалення земельних відносин об’єктивно обумовлюють стратегічне значення земельних ресурсів.

         За земельною територією Україна є найбільшою (після європейською частини Росії) країною Європи, а за якісним складом грунтів та біопродуктивністю угідь - однією з найбагатших держав світу [1, с. 237]. На теперешній час на долю України приходиться біля 0,45% світового земельного фонду, однак при цьому рілля займає 2,4% світової площі ріллі. Україна займає пяте місце в світі по площі сільськогосподарських угідь (41,8 млн.га) після таких країн як США, Росія, Китай і Канада. Також Україна находиться на третьому місці після Росії і Канади по площі ріллі на 100 мешканців країни [2, с. 87]. Висока природна продуктивність грунтового покрову визначає провідну роль земельного фонду як одного з найважливіших видів ресурсів економічного розвитку та найціннішої частини національного багатства України.

         В юридичній та економічній наукової літературі термін “земля” розглядається як природний об’єкт природного походження [8, с.6]; [5, с. 56], просторово-теріторіальний базис для розвитку виробництва [9, с. 113]; [7, с.146], земна куля, частина космічного простору [3, с. 5]; [4, с. 4], основний базис виробництва в сільському господарстві [6, с. 364];    [10, с. 26].

         Разом з тим, термін “земля” має декілька значень: землю можна розглядати як почву, родючий шар грунту, який використовується в сільському господарстві; землю як, “територію”  окремої держави; “земельні ресурси”; “територіальні ресурси”; “земельний фонд”. Слід погодитись з думкою  М.Б. Данілішина, що досить часто ці терміни вживаються некоректно, а то і недоречно [1, с. 234].

         Отже, необхідно дати визначення кожного  із термінів, які пов’язані з використанням землі.            Законодавче визначення землі і земельних ресурсів міститься в Законі України “Про охорону земель” (далі – Закон) від 19.06.2003 р. Відповідно до ст.1 Закону,  земля - поверхня суші з ґрунтами, корисними копалинами та іншими природними елементами, що органічно поєднані та функціонують разом з нею.

Поняття “земельних ресурсів” має більш вузьке значення, ніж поняття “земля”  і безпосередньо пов’язана з господарською діяльністю людини [11, с.20]. Термін “земельні ресурси”  багатогранний по своєї суті.   Відповідно до ст.1 Закону,  земельні ресурси - сукупний природний ресурс поверхні суші як просторового базису розселення і господарської діяльності, основний засіб виробництва в сільському та лісовому господарстві.

         Необхідно зауважити, що законодавче визначення земельних ресурсів потребує певного уточнення.  Основними критеріями включення території певної держави в категорію “земельних ресурсів” є  економічна необхідність і можливість її використання. Земельні ресурси, використання яких формує близько 95 % обсягу продовольчого фонду та 2/3 фонду товарів споживання, є первинним фактором виробництва, фундаментом економіки[15]. Земельні ресурси є частиною природних незамінних ресурсів в сільському господарстві, які відносяться до відтворюваних ресурсів, є національним багатством держави. Земельні ресурси можуть відтворюватись у природних процесах і підтримуватись у постійної кількості, що визначається  рівнем їх щорічного відтворення і споживання. Однак, іноді деякі види відновлювальних природних ресурсів таких як (земельні), можуть перейти і в розряд не відновлювальних природних ресурсів, або ж  їх відновлення вимагатиме  порівняно  більше часу. Наприклад, родючість грунтів, яка підвищується при їх раціональному використанні, може значно погіршитись при  неправильних методах обробітку [14, с.57].

         Також, слід відмітити, що земельні ресурси України є унікальними, в межах  її території нараховується 650 видів грунтів [13, с. 91], їх  неможливо замінити іншими засобами виробництва. Важливою особливістю земельних ресурсів є те, що верхній шар Землі – грунт – має природну родючість, тобто здатність забезпечувати рослини компонентами, необхідни для їх життя. Крім того, земельні ресурси територіально відокремлені і обмежені, їх поверхню не можна збільшити. Слід погодитись з думкою Коваленко Н.Я. [12, с. 119], в тому, що в  межах окремих держав земельні ресурси визначаються певними кордонами, а в цілому на планеті поверхнею суші. Використання земельних ресурсів  як засобу виробництва також пов’язано з постійним місцем їх використання. Також, слід додати, що земельні ресурси є частиною території, яка може бути об’єктом права власності і користування.

 

Література.

1. Б.М.Данілішин, С.І. Дорогунцов, В.С. Міщенко, Я.В. Коваль, О.С. Новоротов, М.М. Паламарчук. Природно-ресурсний потенціал сталого розвитку України. - Київ. РВПС України. 1999. – С.237.

2. Саблюк П.Т. Проблеми ефективного функціонування АПК в умовах нових форм власності і господарювання. Колективна монографія. - К.:Інститут аграрної економіки УААН.2001, - Т.1.

3. Погребной А.А., Каракаш И.И. Земельное право: Учеб. Пособие. – К.: Истина, 2002 – 496 с.

4. Ковтун В.М. Земельне право: курс лекцій для студентів юрид. вузів та факультетів. 2 видання. – К.: ТП Пресс, 2003. – 208 с.

5. Боголюбова С.А. Земельное право. Учебник. – м.: ООО «ТК  Велби», 2002 – 400 с.

6. Шемшученко Ю.С. Академічний курс: Підручник. – К.: ТОВ “Юридична думка”, 2005. – 848 с.

7. Бринчук М.М. Экологическое право: Учебник. – 2 – е изд., перероб. и доп. – М.: Юрист, 2003. – 670 с.

8. Шульга  М.В., Анісімова Г.В., Багай Н.О.,  Гетьман А.П. та ін.; За ред. Шульги  М.В. – К.: Юрінком Інтер, 2004. – 368 с.

9. Дорогунцов С.І., К.Ф. Коценко, Хвесик М.А.  – К.: КНЕУ, 2005. – 371 с.

10. Лютий Я.Н. Прогнозирование и планирование использования земельних ресурсов.: Учеб. Пособ. – Киев.: Изд-во УСХА, 1991 – 136 с.

11.Лойко П.Ф. Земельный потенциал мира и России: пути глобализации его использования в ХХІ веке: Учебное пособие. – М.: Федеральный кадастровый центр «Земля», 2000. – 324 с.

12. Коваленко Н.Я. Экономика сельского хозяйства с основами аграрных рынков. Курс лекций. – М.: Ассоциация  авторов и издателей ТАНДЕМ: Издательство ЭКМОС, 1989. – 448 с.

13. Бабіч А.О. Світові земельні, продовольчі і кормові ресурси. – К. Видавництво “Аграрна наука”. – 1996. – 570 с.

14. Борісова Н.А. Відтворення природного ресурсного потенціалу АПК: економічні аспекти. -  Суми: Видавництво “Довкілля”, 2003. – 372 с.

15. Даніленко А.С., Ю.Д. Білик Формування ринку землі в Україні. – 2-ге вид., перероб. і допов. – К.: Урожай, 2006 – 280 с.