Економічні науки/Економіка підприємства

Василенко О. М.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

ЕКОНОМІЧНА ОЦІНКА ЕФЕКТИВНОСТІ ОПЕРАЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА

 

Показник рентабельності є відносним показником, який свідчить про  ефективність діяльності  підприємств, в першу чергу, це  показник рентабельності операційної діяльності  підприємств, як відношення  фінансового результату від операційної діяльності до витрат операційної діяльності.

За даними фінансової звітності підприємств за перший квартал 2011р., рівень рентабельності операційної  діяльності підприємств Вінницької області (без врахування банків, установ, що утримуються за рахунок бюджету, підприємств сільськогосподарського виробництва, малих підприємств)  склав 0,4%, що на  2,8 в.п. є меншим в порівнянні з відповідним періодом минулого року. За видами економічної діяльності найвищу рентабельність операційної діяльності мають  підприємства, що здійснюють фінансову діяльність (52,3%), підприємства рибальства та рибництва (9,2%),  роздрібної торгівлі; ремонту побутових виробів та предметів особистого вжитку (3,3%), освіти (3,3%). Водночас, негативний рівень  операційної  діяльності  спостерігається у підприємств з надання комунальних та індивідуальних послуг, діяльності у сфері  культури та спорту (–19,5%), підприємств, які здійснюють операції з нерухомим майном, оренди, інжинірингу та надання послуг підприємцям (–16,9%),  підприємств з торгівлі автомобілями та мотоциклами, їх технічного обслуговування та ремонту (–15,4відсотку).

Рівень рентабельності  операційної діяльності промислових підприємств  за  вказаний період склав 1,6% (проти 4,9% у відповідному періоді минулого року).  У промисловості  найвищий рівень рентабельності  у підприємств з оброблення деревини та виробів з деревини, крім меблів (14,2%), в металургійному виробництві та виробництві  готових металевих  виробів (5,6%), водночас, найнижчим  є рівень рентабельності   підприємств з виробництва гумових та пластмасових виробів (–9,6%), підприємств добувної промисловості (–4,9%), підприємств легкої промисловості (–0,9%) [1].

Таким чином, відзначимо, що систематична оцінка ефективності операційної діяльності є важливим елементом системи управління підприємством. Спробуємо розглянути основні критерії, за якими відбувається визначення ефективності операційної діяльності.

Показники рентабельності є важливими характеристиками факторного середовища формування прибутку (та доходу) підприємства. З цієї причини вони є обов'язковими елементами порівняного аналізу та оцінки фінансового стану підприємства [1].

Для розрахунку рентабельності можуть використовуватися різні види прибутку підприємства: валовий прибуток; прибуток від реалізації продукції (робіт, послуг), тобто від операційної діяльності; прибуток від інших видів діяльності (фінансової, інвестиційної); чистий прибуток. При цьому прибуток зіставляється з авансованою вартістю, яку можна брати в різних варіантах (весь капітал підприємства, власний капітал, позиковий капітал, основний капітал, оборотний капіталі).

Операційна діяльність підприємства - це основна діяльність, яка пов'язана з виробництво або реалізацією продукції (товарів, послуг), що є визначною метою створення підприємства та забезпечує основну частину його доходу. Для порівняння результативності операційної діяльності суб'єктів господарювання є необхідним проведення аналізу ефективності її здійснення. Одним із найбільш простих, але ефективних видів цього аналізу, є операційний аналіз, що отримав назву CVP (cost-volum-profit, витрати - об'єм - прибуток). Так, показник рентабельності операційної діяльності доцільно розраховувати за такими напрямами, як відношення прибутку (збитку) від операційної діяльності до витрат операційної діяльності. Високе значення даного показника свідчить про те, що підприємство має добре налагоджений процес виробництва та реалізації продукції, постійне джерело доходів [2].

Аналіз фінансових результатів та рентабельності підприємства здійснюється за такими основними напрямками:

- аналіз та оцінка рівня і динаміки показників прибутковості, факторний аналіз прибутку від реалізації продукції, робіт, послуг;

- аналіз фінансових результатів від іншої реалізації, позареалізаційної та фінансової інвестиційної діяльності;

- аналіз та оцінка використання чистого прибутку;

- аналіз взаємозв'язку витрат, обсягів виробництва продукції та прибутку;

- аналіз взаємозв'язку прибутку, руху оборотного капіталу та грошових потоків;

- аналіз та оцінка впливу інфляції на фінансові результати;

- факторний аналіз показників рентабельності.

Аналіз фінансового стану підприємства проводиться за такими напрямками:

- аналіз та оцінка складу та динаміки майна;

- аналіз фінансової стійкості підприємства;

- аналіз ліквідності балансу;

- комплексний аналіз і рейтингова оцінка підприємства [1].

Комплексний аналіз та оцінка ефективності фінансової діяльності підприємств проводиться, як правило, в сім основних етапів. Так, на першому етапі приймається рішення про доцільність аналізу та оцінки фінансової звітності і перевіряється її готовність до аналізу.  Визначання доцільності аналізу проводиться шляхом ознайомлення з аудиторськими  висновками. Мета другого етапу - ознайомлення з пояснювальною запискою до балансу. Це необхідно для того, щоб оцінити умови функціонування підприємства в даному звітному періоді і врахувати при аналізі чинники, вплив яких спричинив зміни в майновому і фінансовому становищі організації і які знайшли своє відображення в пояснювальній записці. На третьому етапі збирається до аналізу та оцінки фінансової діяльності підприємств необхідна інформація та перевіряється її точність. На четвертому етапі здійснюється порівняння фактичних результатів господарювання з прогнозованими показниками звітного року, фактичними даними попередніх років. На п'ятому етапі виконується факторний аналіз. На шостому етапі виявляються невикористані резерви підвищення ефективності виробництва. Метою сьомого етапу є оцінка результатів господарської діяльності і фінансового становища суб'єкта господарювання [3].

Отже, поточна та оперативна фінансова робота на підприємстві спрямовується на практичне втілення фінансового забезпечення підприємницької діяльності, постійне підтримування платоспроможності на належному рівні. Адже сьогодні особливого значення набуває своєчасна та об'єктивна оцінка фінансового стану підприємств різноманітних форм власності, оскільки жодний власник не повинен нехтувати потенційними можливостями збільшення прибутку (доходу) фірми, які можна виявити тільки на підставі своєчасного й об'єктивного аналізу фінансової діяльності підприємства, визначення її ефективності.

 

Література:

1.                 http://www.vn.ukrstat.gov.ua

2.                 www.vuzlib.net

3.                 www.lib.ua-ru.net