Фактори, що впливають на конкурентоспроможність підприємства

За сучасних умов прискорення світового інтеграційного процесу дедалі більшої актуальності набувають питання ефективного розвитку економіки України при її входженні до міжнародної економічної системи. Розвиток національної економіки ґрунтується на створенні її конкурентоспроможності, головною умовою забезпечення якої є конкурентоспроможність національних підприємств. Саме тому побудова механізму створення та підвищення конкурентоспроможності підприємства визначає його функціонування і розвиток в умовах сучасного високо конкурентного ринку, і є основною передумовою розвитку національної економіки.

В сучасній економічній літературі існує багато визначень поняття «конкурентоспроможність підприємства». Першим в науковий обіг це поняття ввів М.Портер, визначаючи його як «здатність підприємства утримувати конкурентну перевагу над конкурентами на ринку». Під конкурентною перевагою автор мав на увазі «продуктивність використання ресурсів», де критерієм виступає рентабельність виробництва. В подальших своїх роботах автор розширив визначення поняття конкурентоспроможність «це реальна і потенціальна можливість фірм за існуючих умов проектувати, виготовляти, збувати товари, які за ціновими й неціновими характеристиками привабливіші для споживачів, ніж товари їх конкурентів».

В ринковій економіці кожне підприємство. в тому числі і м’ясопереробне, функціонує в певному конкурентному середовищі, тому при аналізі його конкурентоспроможності необхідно це враховувати. До складових конкурентного середовища можна віднести конкурентів, постачальників, покупців (споживачів), виробників товарів-замінників та потенційно нові (можливі) конкуренти. Аналіз робіт авторів М.Портера, А.А. Томпсона–А.Дж.Стрікленда, Смольянової Є.Л. та ін. показав, що залежно від наукових поглядів автори по-різному обґрунтовують комплекс факторів, що впливають на конкурентне середовище підприємства, а через нього і на конкурентоспроможність підприємства. Поняття фактор (від лат. factor – той, що обумовлює) у наукових дослідженнях використовується у двох взаємопов’язаних значеннях: умова, яка забезпечує здійснення операцій та потенційна сила, тобто причина зміни результатів діяльності. Під факторами конкурентоспроможності підприємства розуміють явища або процеси виробничо-господарської діяльності підприємства і соціально-економічного життя суспільства, які викликають зміни абсолютної та відносної величини витрат на виробництво і реалізацію продукції, а в результаті - зміну рівня конкурентоспроможності самого підприємства. Пропонуємо наступну класифікацію факторів, яка доповнить досвід економічної думки (табл.1)

Таблиця 1

Класифікація факторів, які впливають на конкурентоспроможність підприємства

Класифікаційна ознака

Види факторів

Залежно від місця виникнення (по відношенню до конкурентного середовища)

- внутрішні (виникнення та інтенсивність прояву внутрішніх факторів безпосередньо залежить від діяльності підприємств-складових конкурентного середовища, стану їх ресурсної бази, характеру організації системи стратегічного управління, системи загального менеджменту тощо)

- зовнішні (виникнення та інтенсивність прояву зовнішніх факторів не залежить від діяльності підприємств і обумовлюється станом зовнішнього середовища)

Залежно від сфери походження

-наукові,

-техніко-технологічні,

-управлінські,

- економічні,

- соціально-демографічні,

- географічні,

- екологічні,

- політичні.

За характером спеціалізації

- загальні (здійснюють вплив на усі складові конкурентного середовища без винятку),

- специфічні (здійснюють вплив на складові конкурентного середовища, що діють в межах, наприклад, певної галузі, або певного регіону, або тих, що діють на конкретному ринку),

- індивідуальні (зміни лише окремої складової конкурентного середовища)

За тривалістю дії

- постійні

- тимчасові

Залежно від ступеню корисності

- стимулюючі (фактори, що сприяють підсиленню конкурентних позицій і стимулюють зростання конкурентоспроможності підприємства),

- дестимулюючі (фактори, що здійснюють негативний вплив на конкурентні позиції підприємства і стримують процес зростання його конкурентоспроможності)

Залежно від рівня взаємообумовленості

- природні (первинні) фактори- це природні ресурси, географічне положення,

- похідні (вторинні)це техніка, технологія,
економічна серед
а та ін

За ступенем можливого контролюючого впливу з боку держави і підприємства

- неконтрольовані державою;

-контрольовані державою, неконтрольовані підприємством;

- контрольовані підприємством