Экономические науки/6. Маркетинг и менеджмент

Браславська О.В.

Технологічний інститут Східноукраїнського національного університету

ім. Володимира Даля (м. Сєвєродонецьк)

ЩОДО УПРАВЛІННЯ ИНФРАСТРУКТУРНИМ ПОТЕНЦІАЛОМ ПІДПРИЄМСТВА

Виробництво можна охарактеризувати як систему, де здійснюється цілеспрямований процес перетворення вхідних елементів (сировини, матеріалів) у корисну продукцію.

Управління системою з'являється у вигляді процесу здійснення певного типу взаємозалежних дій по формуванню й використанню ресурсів системи для досягнення нею своїх цілей.

Провівши аналіз літератури, можна відзначити, що різні вчені виділяють різні функції управління. Однак таку функцію управління, як планування, виділяють усі.

Основна мета планування – інтеграція всіх членів організації для вирішення комплексу завдань і виконання робіт, що забезпечують ефективне досягнення кінцевих результатів. Планування являє собою набір дій, що передбачають визначення мети організації, параметрів взаємодії між завданнями, роботами і членами організації, розподіл ресурсів і вибір інших організаційно-технологічних, економічних та мотиваційних рішень, що забезпечують досягнення цілей організації.

Процес планування в організації не повинен бути окремим одноразовим актом, а повинен бути безупинним. Це стосується і елементів, які формують інфраструктурний потенціал підприємства.

Планування окремих елементів інфраструктурного потенціалу підприємства дозволяє оцінити ефективність засобів, вкладених у формування й розвиток інфраструктури шляхом порівняння його економічної оцінки (річний або сумарної) із загальним обсягом економічних ресурсів, виражених у вартісних одиницях виміру.

Сьогодні, у процесі планування діяльності допоміжних виробництв, які є інфраструктурою вітчизняних підприємств, має місце незначний рівень застосування моделей оцінки оптимальності системи. Така ситуація не дозволяє об'єктивно визначити ефективність системи й проблеми її функціонування.

Процес побудови математичної моделі, що описує функціонування й розвиток інфраструктурного потенціалу підприємства, може бути представлений у наступному вигляді:

а) визначення цілей моделювання інфраструктурного потенціалу;

б) цілеспрямований змістовний опис системи інфраструктурного потенціалу з розробкою формальної схеми, що відбиває механізм його функціонування й розвитку;

в) складання блок-схеми моделі системи, що забезпечує системний, цілеспрямований опис об'єкта моделювання;

г) вибір параметрів моделі інфраструктурного потенціалу

д) визначення й ув'язування всієї інформації, що циркулює в системі;

е) формальне дослідження інфраструктурного потенціалу з метою уточнення механізму його функціонування;

ж) коректування моделі об'єкта відповідно до зміну умов зовнішнього й внутрішнього середовища.

Для практичного використання підсистеми розрахунку інфраструктурного потенціалу підприємства доцільно починати використовувати модулі рішення завдань по мірі їх готовності до обробки – як у методичному плані, так і у вигляді програмних продуктів.

Так, наприклад, на початковому етапі для планування собівартості можна використовувати модель множинної кореляции.

Дослідження проводилися на прикладі цеху водопостачання одного з вітчизняних підприємств хімічної промисловості.

У якості факторів, що впливають на собівартість одиниці продукції (у) були обрані: - матеріальні витрати на одиницю продукції, - основні виробничи фонди, - продуктивність праці, - коефіцієнт ритмічності виробництва продукції, - стимулювання працівників.

Надійність моделі та чинників були прийняти на рівні 95%.

Рівень надійності змінних,,, перевищів 95%, а рівень надійності  не відповідав  прийнятому рівню, тому дані чинники було виключено з моделі.

У результаті розрахунків було з'ясовано, що в масиві незалежних змінних мультиколініарність відсутня.

Оцінивши параметри була отримана наступна лінійну модель:

.

На основі відібраної лінійної моделі, можливо прогнозування собівартості продукції на наступний період, шляхом підстановки очікуваних значень чинників  за відповідні періоди.

Моделювання інфраструктурного потенціалу здійснюється для досягнення певних цілей, головної з яких є пошук напрямків і способів підвищення ефективності його функціонування.

Також на сьогодня доцільне створення програмных продуктів у рамках автоматизованих систем обліку, аналізу, управління підприємством, які б реалізовували алгоритм розрахунку багаторазового, періодичного моніторингу рівня інфраструктурного потенціалу підприємства і його елементів.

Інформаційна система розрахунку й моніторингу інфраструктурного потенціалу підприємства практично завжди буде перебувати в процесі зміни й не буде завершена остаточно. У зв'язку із цим необхідний постійний контроль над її станом і використанням усіх елементів, а також постійне вдосконалювання й включення до складу потенціалу раніше неврахованих елементів.