Вакарчук М.В.

викладач, ЕІДМУ «КПУ»

ОБЛІК У ТОРГІВЛІ, ЙОГО АВТОМАТИЗАЦІЯ

 

В сучасних умовах система функціонування підприємств супроводжується безперервним кругообігом ресурсів, значне місце в яких займають матеріальні запаси. В зв’язку з цим питання удосконалення їх обліку, оцінки і документального оформлення визначають актуальність теми.

Зараз стає популярним використання автоматизованих систем обліку, однією з яких є «1С: Підприємство 8. Управління торговим підприємством для України». Це спеціалізований програмний продукт, що автоматизує комплексне завдання оперативного, управлінського, бухгалтерського та податкового обліку, аналізу та планування торгових операцій, кадрового обліку та розрахунку зарплати.

Восьма, платформа програм «1С: Підприємство» — інструмент для автоматизації обліку не тільки запасів, а і широкого спектра інших облікових завдань з управління підприємством. На основі «вісімки» були випущені такі типові конфігурації для України: «Бухгалтерія» (автоматизація бухгалтерського та податкового обліку); «Управління торгівлею» (автоматизація оперативного обліку); «Зарплата й управління персоналом» (автоматизація кадрового обліку та складних розрахунків заробітної плати); «Управління виробничим підприємством» (управління великим виробничим підприємством).

Випуск типової конфігурації «Управління торговим підприємством для України» дозволив заповнити цю нішу. Отже, цільова аудиторія рішення — це підприємства, для яких важливим є потужний та функціональний інструмент управління торговою діяльністю і потрібна автоматизація обліку всіх напрямів діяльності.

Цей продукт став реальною заміною комплексній конфігурації «1С: Підприємство 7.7 Бухгалтерія + Торгівля + Склад + Зарплата + Кадри для України», об’єднавши та розширивши у собі функціональні можливості конфігурацій «1С: Підприємства 8» «Управління торгівлею для України» і «Бухгалтерія для України».

Така конфігурація забезпечує вирішення всіх завдань, що стоять перед бухгалтерською службою підприємства. До складу конфігурації включено план рахунків бухгалтерського обліку, який відповідає Інструкції №291. При відображенні господарських операцій у документах конфігурації явно вказуються рахунки бухгалтерського та податкового обліку. Рахунки обліку розрахунків можна задавати для кожного контрагента, договору та виду розрахунків. Задані рахунки обліку автоматично підставляються у документи.

У конфігурації підтримуються різні схеми оподаткування — загальна система оподаткування (для платників податку на прибуток і ПДВ) та спрощена система.

Спрощена система дозволяє застосовувати різні комбінації оподаткування: єдиний податок і ПДВ; єдиний податок без ПДВ; єдиний податок для фізичних осіб — суб’єктів підприємницької діяльності.

Бухгалтерський і податковий облік у конфігурації незалежні один від одного. Для мети податкового обліку використовується окремий план рахунків та кілька регістрів накопичення. Облікова політика задається для кожної організації окремо.

У конфігурації є два способи реєстрації «першої події» у податковому обліку — «складний податковий облік» та «на льоту».

Перший спосіб — «складний податковий облік» — вирізняється тим, що: у первинних документах не робиться спроба оперативно відстежити «першу подію»; протягом періоду облік ПДВ та НП ведеться так, якби був обраний метод «за відвантаженням»; наприкінці періоду потрібне проведення «Реєстрації авансів»: тобто приведення обліку до «правильного стану» («за першою подією», «за оплатою»).

Використання такого способу не потребує обов’язкового введення (проведення) первинних документів «у послідовності». Перевага цього способу також у тому, що розрізи податкового обліку для «авансів» визначаються лише один раз на період і лише для незакритих сум.

Другий спосіб — «на льоту» — передбачає визначення (розрахунок) «першої події» при проведенні документів. Податкові зобов’язання визначаються при проведенні документів за бухгалтерським та податковим обліком (як в «1С: Підприємство 7.7»).

Конфігурація включає засоби планування і контролю продажів та дозволяє вирішувати завдання управління замовленнями покупців та постачальників. Підтримуються різні схеми продажу продукції і товарів: зі складу та під замовлення, продаж у кредит або за передоплатою, продаж товарів, прийнятих на комісію, передача на реалізацію комісіонерові тощо.

У будь-який момент бухгалтер може отримати повну інформацію про хід виконання замовлення, відстежити історію відносин з клієнтами та постачальниками й оцінити ефективність та надійність роботи з контрагентами.

Що стосується обліку товарних запасів, то конфігурація дозволяє: резервування товарів; облік наявності й руху товару на складах, інвентаризація товарних запасів, списання товарів, оприбуткування надлишків; операції з товарами по декількох одиницях виміру; вибір валюти обліку товарів; ведення різної кількості товарних категорій. Побудова товарних звітів по категоріях; партіонний облік товарів; партіонний облік товарного запасу; автоматичне списання собівартості товарів по одному з методів: FIFO, середньозважена собівартість, по продажним цінам; можливість вибору кращих партій при відвантаженні або переміщенні товарів.

Як бачимо, якщо підприємство впровадить у себе  такий програмний продукт, то ведення бухгалтерського обліку на підприємстві стане самим задоволенням для бухгалтера.