Педагогические науки/2. Проблемы подготовки специалистов

 

Молотай Л.А.

Хмельницький національний університет, Україна

формування професійних якостей майбутніх інженерів на заняттях з іноземної мови

Головною метою вищої інженерної освіти в Україні є створення умов для розвитку та самореалізації кожної особистості з навичками до творчої діяльності та безперервної освіти впродовж усього життя. Втіленню цієї мети сприяє принцип гуманізації та гуманітаризації навчально-виховного процесу, що, в свою чергу, підвищує статус гуманітарних дисциплін у підготовці майбутніх інженерів.

Останнім часом створено сприятливі соціально-економічні умови в Україні для ефективного вивчення іноземної мови. Як загальноосвітня дисципліна вона має в собі великий розвиваючий потенціал щодо освіти, культури і тому сприяє формуванню особистості, визначає її спрямованість, що забезпечить успішну професійну підготовку фахівця, розвиток його творчих можливостей. Комплексна мета викладання іноземної мови охоплює такі завдання: формування професійної компетентності і спрямованості студентів; розвиток комунікативних здібностей, мовленнєвотворчої діяльності іноземною мовою; підвищення загальної культури студента [2].

  Вплив навчальної діяльності з вивчення іноземних мов на розвиток особистості студента свідчить про взаємний вплив процесу оволодіння іноземною мовою та процесу розвитку певних якостей особистості. Наявність взаємозв’язку та взаємовпливу виявляється в тому, що на заняттях з іноземної мови крім отримання знань, навичок, вмінь, здійснюється вдосконалення різноманітних соціально-важливих якостей особистості.

Важливе значення у цьому процесі належить застосування новітніх технологій  та інноваційних методів навчання.

Однією з найперспективніших інноваційних технологій на даний час вважається кейс-метод – навчання з використанням конкретних навчальних ситуацій. Студенти включаються в ситуації, максимально наближені до реальної практики, до пошукової діяльності, аналітичної та оціночної роботи, вчаться відстоювати власну точку зору, доводити правомірність або  хибність того, що аналізується. Актуальним є використання тренінгових технологій, які забезпечують взаємодію між суб’єктами педагогічного процесу у формі співпраці (ділові, рольові ігри, спільно-розподільча діяльність в тренінг групах). При цьому передбачається, перш за все співпраця самих студентів. Переваги групової роботи полягають у:

-  зростанні обсягу засвоєння матеріалу, глибині розуміння;

-  зростанні пізнавальної активності і творчої самостійності студентів;

-  набутті студентами важливих соціальних навичок;

-  збільшенні можливостей індивідуалізації навчання.

  Певним внеском в удосконалення навчального процесу, формування особистості студента є проектна методика, що використовує кращі ідеї традиційної методики іноземних мов [3].

При використанні проектної методики навчальна діяльність поєднується з інтелектуальною, емоційною у формі гри, інтерв’ю та інших формах. Це сприяє вдосконаленню навичок спілкування та співробітництва і має виняткове значення в процесі комунікації, роботі з Інтернетом та іншими формами навчальної діяльності.

Більшість європейських вчених-педагогів вважають, що ігрові методи навчання мають найбільший потенціал у забезпеченні професійного розвитку студента, що дозволяє вдосконалювати освітню діяльність та створювати нові моделі професійної практики, що відповідає цілям актуалізації професіоналізму в сучасних умовах. Ділові ігри характеризуються спрямованістю на розв’язання певних практичних проблем, набуття навичок виконання конкретної діяльності. Рольові ігри допомагають формувати такі важливі ключові кваліфікації студентів як комунікативні здібності, толерантність, вміння працювати у малих групах та самостійність мислення.

Досвід використання новітніх форм і методів роботи на практичних заняттях з іноземної мови показав, що вони сприяють розвитку таких якостей особистості, які є необхідними для майбутнього фахівця (відповідальність, старанність, організованість), розвивають вміння студентів будувати міжособистісні відносини, а також розвивають такі якості як сміливість відстоювати власну позицію, креативність, відповідальність за власні вчинки, вміння цінувати красу.

Отже, на нашу думку доцільно використовувати технології навчання, які:

-   сприяють розвитку особистісних функцій, якостей студентів;

-  забезпечують розвиток  позицій студента як суб’єкта професійної діяльності;

-  підвищують творчий індивідуальний рівень самопідготовки, самооцінки, самореалізації студентів.

Інноваційні методи навчання відповідають актуальним вимогам сучасної освіти, розвиваючи у студентів вміння обговорювати та розмірковувати іноземною мовою. Наповнюючи традиційні заняття новітніми технологіями  та інноваційними методами навчання, що відповідають особистісно-орієнтованому підходу, викладач значно підвищує мотивацію та інтерес до вивчення іноземної мови.

Література:

1. Крюкова Д.Ф. Професійна підготовка спеціаліста і самореалізація його особистості в інженерно-технічній діяльності // Психологія праці та професійної підготовки особистості. – Хмельницький: ТУП, 2001. –  С. 223.

2. Паламар Л. На шляху до знання. Методологічні основи формування мовної особистості // Іноземні мови в навчальних закладах. – 2003. – №1. – С.18-19.

3. Хорушко Н.М. З досвіду використання проектної методики у викладання англійської мови // Іноземні мови. – 2002. –№1. – С.16.