Педагогічні науки / 3. Методологічні основи виховного процесу

Стех Є. О.

аспірантка НПУ ім. М. П. Драгоманова

Основні принципи патріотичного виховання учнів професійно-технічних навчальних закладів

 

У сьогоднішніх умовах трансформації суспільства зростає необхідність посилення уваги до процесу патріотичного виховання молодого покоління. Нові реалії сьогодення ще більше загострюють потребу у формуванні патріотично налаштованих особистостей. Учнівська молодь професійно-технічних закладів (далі – ПТНЗ) як значна частина суспільства відіграватиме важливу роль у процесах державотворення, консолідації нації, зрештою збереженні самобутності української нації. Саме від ефективної організації процесу патріотичного виховання в ПТНЗ буде залежатиме формування особистості патріота, для якого характерні такі якості як: відповідальність, соціальна активність, самостійність, відданість своїй Батьківщині, готовність до саморозвитку та самовдосконалення, дотримання законів, готовність стати на захист своєї країни та працювати на її благо тощо.

Організовуючи виховний процес необхідно зважати на принципи патріотичного виховання. Вважаємо за доцільне розглянути погляди деяких науковців на цю проблему.

Науковець К. Чорна серед принципів виділяє наступні:

- комплексність та міждисциплінарну інтегрованість, які спрямовані на взаємодію навчального, виховного процесів, а також родини, дошкільних заходів, школи, громадських об’єднань, релігійних організацій тощо;

- культуровідповідність, що передбачає єдність патріотичного виховання з історією, мовою, культурою, народними традиціями, звичаями, які в майбутньому можуть забезпечити духовну єдність [4, с. 12].

Сукупність принципів патріотично-військового виховання виокремлює В. Дроговоз, зокрема:

- принцип духовно-морального дійства (вшанування пам’яті загиблих воїнів);

- принцип духовно-морального занурювання у героїчне минуле свого краю, героїв малої Батьківщини;

- принцип вторинного емоційного переживання героїчних подвигів співвітчизників;

- принцип готовності до наслідування героїки патріотизму яскравих особистостей свого краю [2, с. 11].

Відмітимо принцип «традиційності», на який звертає увагу А. Бойко, який полягає у відродженні традицій, науковець підкреслює значну роль народної творчості, мистецтва та літератури. Дослідниця переконана в тому, що виховання молодого покоління на основі національно-культурних традицій сприятиме формуванню патріотичної особистості, зокрема любові та поваги до своєї країни. А. Бойко зазначає, «що усі прогресивні традиції українського народу мають народознавчий, національно-культурний, високоморальний характер», тобто виховання на національно-культурних традиціях забезпечить процес відтворення позитивних моральних якостей та рис, які були закладені українським народом впродовж багатьох століть [1].

Низку вагомих принципів патріотичного виховання виділяють науковці В. Омеляненко та А. Кузьмінський, серед них:

- принцип демократичності;

- принцип прировідповідності;

- принцип гуманності;

- принцип неперервності;

- принцип індивідуальності та диференціальності;

- принцип виховання та життєдіяльності;

- принцип етнічності;

- принцип систематичності та послідовності;

- принцип культуро відповідності;

- принцип поєднання педагогічного керівництва з ініціативою та самодіяльністю вихованців;

- принцип на позитивне в людині;

- принцип оптимальності виховного процесу [3].

Отже, моделюючи процес патріотичного виховання педагоги мають зважати на різноманітні аспекти забезпечення оптимальних умов для розвитку особистості. Використання перелічених принципів патріотичного виховання є необхідною умовою для ефективного навчально-виховного процесу та, зокрема, формування патріотизму учнівської молоді ПТНЗ. Принципи патріотичного виховання спрямованні на розвиток і становлення культурної, високоморальної, творчої та гармонійної особистості учня. Перераховані принципи повинні становити певну систему, яка б була єдиною та цілісною. Принципи патріотичного виховання впливають і відбиваються в усіх напрямках виховання та є пріоритетними течіями реформування виховання. Система принципів має бути взаємопов’язаною для того, щоб при застосуванні у сукупності отримати позитивний результат, так як кожен з принципів має вагомий вплив на виховний процес формування патріотичної особистості учня ПТНЗ.

Література

1. Бойко А. М. Виховання людини: нове і вічне / А. М. Бойко. – Полтава: Техсервіс, 2006. – 568 с.

2. Дроговоз В. А. Патріотично-військове виховання студентської молоді в освітньо-виховному просторі університету : автореферат на здобуття наукового ступеня канд. пед. наук : спеціальність 13.00.07. «Теорія і методика виховання» / В.А. Дроговоз / Східнослов’янський національний ун-т ім. Володимира Даля. — Луганськ, 2010. — 20 с.

3. Омеляннко В. Л. Теорія і методика виховання: навчальний посібник / В. Л. Омеляненко, А. І. Кузьмінський. – К. : Знання, 2008. – 415 с.

4. Чорна К. І. Виховання громадянина, патріота, гуманіста: науково-методичний посібник / К. І. Чорна. – К. : ТОВ «Хік», 2004. – 96 с.