Гарнага В.Л., Круть В.В.

Вінницький національний технічний університет, Україна

Дослідження транспортної ситуації в м. Вінниця

 

Транспортна система міст і їх ареалів являються одним із важливих факторів, які впливають на соціально-економічний розвиток міста і країни в цілому. Тому дуже важливо дослідити транспортну ситуацію, її структуру, особливості та проблеми, які з цим пов’язані [1].

Для дорожньо-транспортної ситуації м. Вінниці характерні висока щільність транспортних потоків; низька середня швидкість руху; часті затори на дорогах; високий рівень аварійності, перезавантаженість вулично-дорожньої мережі; ускладнення руху транспортних засобів через недоцільну організацію парковок та низька дисципліна учасників дорожнього руху.

Причинами виникнення даної ситуації є:

-         неоптимальне розподілення транспортних потоків по ВДМ;

-         недостатність управління рухом (відсутність сучасних автоматизованих систем управління);

-         недостатність міць для паркування автомобілів;

 

 

Рис. 1 м. Вінниця з розміщенням сітки

Для детальнішого аналізу транспортної ситуації міста необхідно скласти матриці житлових масивів та матриці тяжіння. Для цього потрібно знати умовні зони (сегменти), з яких люди будуть відправлятись (наприклад, на роботу), і умовні зони, в які вони будуть прибувати (наприклад, робочі місця). Під умовною зоною в рамках даної роботи будемо розуміти квадрат розміром 900×900 метрів, розміщений на території міста Вінниця [2].

Використовуючи карту м. Вінниця ділимо її територію на умовні зони за допомогою прямокутної сітки кроком 900 м (рис.1). Отримуємо матрицю розміром 11×16, яка описує усю територію м. Вінниця. В якості «точок» відправлення і «точок» прибуття приймемо всі умовні зони, які ми отримали в якості накладання сітки на територію м. Вінниця, тобто кожний сегмент міста буде являтись і «точкою» відбуття і «точкою» прибуття.

Відповідно, матриця відправлення і матриця прибуття будуть мати розмір 11×16. Елементи відповідні сегментам, де ніхто не живе і не працює, будуть рівні 0.

 

 

Рис. 2 Матриця житлових масивів

 

Матриця житлових масивів складається з кількості проживаючих у кожному сегменті. Для її підрахунку були використані дані Головного управління статистики у Вінницької області проживаючих у кожному будинку (Рис. 2) [3]

 

 

Рис. 3 Візуалізація матриці відбуття і прибуття

 

Візуальне представлення матриці відправлення і прибуття має на меті зображення відповідних зон на території міста Вінниця. Оранжевим кольором показані пусті сегменти, зеленим – «точки» відправлення, синім – «точки» прибуття (Рис. 3).

 

 

Рис. 4 Розподілення щільності населення по території міста

 

За допомогою різних відтінків на Рис. 4 показано розподілення щільності населення по території міста. З даного рисунку можна зробити висновок, що найбільш заселеними є зони розташовані вздовж центральної магістралі міста та частково на периферії міста. Для даних територій окрім великої щільності населення характерна наявність великої кількості центрів тяжіння населення.

 

 

Рис. 5. Найбільш небезпечні перехрестя ВДМ м. Вінниця

 

Згідно обстеження транспортної ситуації м. Вінниці було виявлено, що саме на ділянках з великою щільністю населення розміщенні вісім найбільш проблемні перехрестя ВДМ міста, які зображені на Рис. 5. Оцінка даних перехресть здійснювалась за такими критеріями:  добова інтенсивність руху, робота, еквівалентний рівень шуму, показник відносної аварійності. Відповідні дані наведені в табл. 1.

Таблиця 1 Характеристика перехресть

 

№ перехрестя

Добова інтенсивність руху, авт./доб.

Робота,

авт.·км

Еквівалентний рівень шуму, дБА

Показники відносної аварійності,

ДТП/1 млн. авт.

1

24024

4,8

82,8

0,13

2

18489

2,8

85

0,15

3

25860

3,88

87,07

0,41

4

43993

13,9

87

0,087

5

30591

44,5

87,3

0,24

6

29920

9,4

82,1

0,28

7

37190

35,95

85,4

0,41

8

21966

10,68

86,25

0,27

 

Для даних перехресть характерні часті заторні ситуації, велика щільність потоку та аварійність, а також висока інтенсивність руху, що пояснюється великими потребами населення у користуванні даними елементами ВДМ. Покращення транспортної ситуації на них можливе за рахунок їх розвантаження з допомогою дорожньо-будівельних та організаційно-технічних заходів.

 

Література:

1.    Васильева Е.В. Оптимизация  планирования и управления транспортными системами / Васильева Е.В., Игудин Р.В., Лившиц В.Н. – М: Транспорт,1987.

2.    Вильсон А.Дж. Энтропийные методы моделирования сложных систем / Вильсон А.Дж. – М: наука,1978.

3.    Алиев А.С. Моделирование транспортных потоков в крупном городе с применением к Московской агломерации / Алиев А.С., Стельников В.И., Швецов В.И., Шершевский Ю.З – М: Автоматика и Телемеханика – 2005 - №11 – с.113-125.