Аспірант Борисюк О.Б.

Національний університет біоресурсів і природокористування України

Використання комп’ютерних навчальних програм в медичній освіті

Системне впровадження комп’ютерних технологій – потреба, яка вже давно назріла в освіті. Проблемою залишається те, що активне використання комп’ютерних технологій вигідно вирізняє європейського студента від нашого. І це насправді так – за кордоном вже тривалий час здобуття освіти та виконання професійних обов’язків немислиме без комп’ютера. Саме тому в Україні слід розпочати реалізацію широкомасштабної і планової політики по формуванню освітянського інформаційного простору, ядром якого повинні стати Web-портали університетів.

Наведемо огляд навчального програмного забезпечення, яке відіграє важливу роль у освіті США.

Навчальна програма “Основи інфузійної терапії”. Під час підготовки до занять ряду навчальних модулів в університеті Південної Кароліни використовується навчальна програма “Основи інфузійної терапії” (спільна розробка фірми Veritech Corporation та організації Infusion Nurses Society). Програма складається з наступних розділів:

Анатомія та фізіологія. Містить відео- та графічний матеріал разом з аудіо супроводом - поясненням викладача до розділів анатомії та фізіології, необхідних для засвоєння курсу інфузійної терапії: шкіра, венозна та артеріальна система, кровообіг.

Попередження передачі інфекцій.

Основи парентерального призначення (головні принципи, гіперволемія та гіповолемія, метаболічні процеси).

Визначення та вибір місця для ін’єкції.

Прилади та пристрої для периферичних інфузій. Тут розглядаються прилади доступу до периферичних та центральних судин: різні типи контейнерів, трубок, вентилів, фільтрів та насосів; правила обслуговування приладів.

При вивченні курсів неврології (особливо в медсестринських школах) використовується віртуальна навчаюча програма “Неврологічне обстеження: черепно-мозкова травма” (Williams & Wilkins products).  Технічно програма побудована на основі інтерактивного комп’ютерного відео. На певних етапах перегляду фільму користувач програми повинен приймати рішення та заповнювати дані моніторингу пацієнта [1].

Програма розпочинається з життєвої ситуації – альпініст (він же майбутній пацієнт) обривається під час піднімання на скелю і отримує черепно-мозкову травму.

Користувачеві програми слід приймати рішення щодо подальшої роботи з пацієнтом (в даному випадку – пальпувати переломи; лікувати ссадини; зробити неврологічне обстеження) [1].

Продемонстровано складові неврологічного обстеження (розпізнавання реальності, виконання команд, реакція на подразнення, перевірка зіниць, показники життєздатності).

Показано, яким чином оформлюється запис неврологічного обстеження пацієнта.

Усю необхідну інформацію неврологічного обстеження для  пацієнта, який розглядається в програмі в якості прикладу, в поточний час можна отримати в спеціальному вікні, яке називається “Набір інструментів неврологічного обстеження ”.

Отримані таким чином дані регулярно заносяться в спеціальний журнал записів пацієнта.

Між різними етапами неврологічного обстеження зручно переміщатися за допомогою спеціальної карти.

Програма також містить словник термінів та список рекомендованої літератури [1].

При вивченні курсу “Фтизіатрія” використовується інтерактивна навчальна програма “Туберкульоз” (ACT3). Програма складається з двох модулів – навчаючого та контролюючого, які доповнюють один одного. При роботі з програмою користувач з метою оцінки знань проходить спеціальну реєстрацію. Навчаючий модуль містить висвітлення основних питань курсу фтизіатрії (аудіосупровід, відеофрагменти, мікрофотографії та схеми) та словник спеціальних термінів. Контролюючий модуль містить інтерактивні запитання по ходу викладення навчального матеріалу [2].

Основні питання курсу фтизіатрії, викладені у програмі: історія туберкульозу; мікробактерія туберкульозу; неактивний та активний туберкульоз; симптоми туберкульозу; туберкульозні палички; фактори, що спричиняють захворювання; туберкульоз та ВІЛ; туберкульозний шкірний тест; діагностика; лікування неактивного(активного) туберкульозу; опірність до медикаментів; скринінг пацієнта; ізолятор; вентиляція; HEPA-фільтри; спеціальні маски [2].

Висновки. На сьогодні всі медичні ВНЗ України представлені власними Web-сторінками. Як правило, Web-сторінки медичних університетів України виконують лише рекламно-інформуючу функцію. І, на жаль, все ще недооцінюються можливості, які надає Інтернет, комп’ютерні навчальні програми та університетська комп'ютерна мережа при вирішенні питань організації навчального процесу, забезпечення якості та прозорості медичної освіти.

Список використаних джерел

1.       Нейро науки теоретичні та клінічні аспекти. / Донецький державний медичний університет ім. М.Горького, Том 1, №2, 2005 р. – 120с. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://topreferat.znate.ru/pars_docs/refs/3/2658/2658.pdf

2.       Медичний науково-практичний журнал «Проблеми ендокринної патології». / Харкiв, 2009. – 127с. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://archive.nbuv.gov.ua/portal/chem_biol/pep/2009_3.pdf