Шевчик І. Р., Лазур С.П., Лапчук Я.С.

Львівська комерційна академія

РОЗВИТОК КОНЦЕПЦІЙ ГРОШОВО-КРЕДИТНОГО РЕГУЛЮВАННЯ СУЧАСНИХ ЗМІШАНИХ ЕКОНОМІЧНИХ СИСТЕМ

 

Розвиток сучасних змішаних економік вимагає пошуку нових методів грошово-кредитного регулювання. Сучасні підходи грошово-кредитного регулювання економіки ґрунтуються, в основному, на синтезі кейнсіанської та монетаристської концепцій. До них відноситься: неокласичний синтез, неокейнсіанство, сучасний монетаризм, кейнсіансько-неокласичний синтез, сучасне кейнсіанство, теорія раціональних очікувань та багатосекторні моделі.

Неокласичний синтез виник і розвивався на базі кейнсіанства та монетаризму. У  цій теорії  були   закладені   засади  змішаних  економік та їх грошово-кредитного регулювання і зроблені спроби поєднати переваги державного активізму зі свободою поведінки суб’єктів економічної діяльності. Для неокласичного синтезу характерним є намагання розглядати основні ідеї Дж. Кейнса через призму досягнення довгострокової рівноваги в макроекономіці.

Неокейнсіанство ґрунтується на положенні про нееластичність цін, що є підставою заперечувати тезу про нейтральність грошей як у короткостроковому, так і в довгострокових періодах. Принцип державного активізму в концепції неокейнсіанців також використовує ідеї помилки координації та зовнішніх ефектів, які деформують можливості ринкового механізму самостійно відновити стан рівноваги економічних систем.

Розвиток сучасного монетаризму відбувається у кількох напрямах, однак усі вони об’єднуються спільністю поглядів щодо можливостей саморегуляції ринкової економіки і визнання контролю над інфляцією як визначального напряму економічної політики.

 В основі теорії раціональних очікувань покладена мотивація поведінки усіх учасників економічної діяльності, які адекватно реагують на всі зміни економічної кон’юнктури. Визначальне місце в теорії раціональних очікувань займає теза про неефективність будь-якої стабілізаційної грошово-кредитної політики. Представники цієї теорії стверджували, що грошово-кредитна політика не в стані вплинути на реальний обсяг виробництва, а лише призводить до миттєвого зростання цін.

У теорії раціональних очікувань положення про супернейтральність грошей поєднується з принципами проведення передбаченої та непередбаченої грошово-кредитної політики. Передбачена грошово-кредитна політика добре прогнозується суб’єктами економічної діяльності і тому не має жодного впливу на економіку. Лише непередбачена грошово-кредитна політика спроможна вплинути на економічну ситуацію в короткостроковому періоді.  

У кейнсіансько-неокласичному синтезі пріоритетного значення набувають довгострокові стратегічні цілі, а не орієнтація на короткострокові політичні вимоги. Визнана важливість обмежувати суб’єктивні чинники щоб не деформувати проведення грошово-кредитного регулювання і однозначно надається перевага досягнення стратегічних цілей над поточними.

Теорія реального циклу ділової активності ґрунтується на тезі, що виробництво товарів породжує їх попит. Особливістю цієї теорії є використання положення про внутрішні та зовнішні гроші. До внутрішніх грошей належить загальна сума грошей на банківських депозитах. Ці гроші змінюються відповідно до зміни реального доходу, а їх обсяг тільки частково контролюється центральними банками. Динаміка внутрішніх грошей не має суттєвого впливу на рівень цін. До зовнішніх грошей належить пропозиція грошей та банківських резервів, які перебувають поза сферою контролю банків та небанківського сектору. В залежності від співвідношення попиту і пропозиції зовнішніх грошей формується рівень цін. Тому сфера грошово-кредитного регулювання в теорії реального циклу ділової активності зосереджується на контролі зовнішніх грошей.

Сучасне кейнсіанство пояснює нееластичність заробітної плати, як основи нееластичності сукупного попиту, через призму трудових угод. На період підписання угоди розмір заробітної плати визначається на принципах теорії раціональних очікувань. Реальна заробітна плата через певний час буде відрізнятись від її очікуваних значень, проте працівники вимушені дотримуватись умов трудових угод. Нееластичність або обмежена еластичність заробітної плати дає підстави застосовувати методи грошово-кредитного регулювання.

Дедалі більшого поширення у сучасних змішаних економіках набувають багатосекторні моделі грошово-кредитного регулювання, що обумовлено тим, що сучасні змішані економіки функціонують як багатосекторні, де паралельно існують сектори з досконалою конкуренцією та сектори, які знаходяться під жорстким контролем держави і в яких практично не діють ринкові механізми. Усе це руйнує однозначні підходи до грошово-кредитного регулювання. Тому в сучасних змішаних економіках складно віддати перевагу одній єдиній теорії. У багатосекторній моделі економіки може існувати низка теорій, кожна із яких може застосовуватись до якого-небудь сектора.

Література

1.                Майбурд Е. М. Введение в историю экономической мысли / Майбурд Е. М.  – М.: Дело. – 2000. – 558 с.

2.                Миллер Р. Л, Ван-Хуз Д. Д.  Современные деньги и банковское дело / Миллер Р. Л, Ван-Хуз Д. Д. – М.: Инфра-М, 2000. – 820 с.