Мещерова А.О.

Буковинська державна фінансова академія, Україна

Малий та середній бізнес як перспектива економічного розвитку України

Розвиток малого та середнього бізнесу є одним із як стратегічних напрямів подолання економічних негараздів та вирішення соціально-економічних проблем і суперечностей перехідної економіки України.     

Сьогоднішній стан малого та середнього бізнесу не можна розглядати як задовільний. Малий бізнес поки, що не є повноцінним провідником ринкових інновацій і рушієм економічного зростання. Для прикладу в Німеччині близько 70% загального об’єму продукції створюється саме малим та середнім бізнесом. В США малі та середні підприємства забезпечують три чверті, а в Японії – 68% валового національного продукту; частка малих та середніх підприємств у виробництві валового внутрішнього продукту країн ЄС становить 63 – 67%.

За підсумками 2009 року стан малого підприємництва характеризувався такими показниками: кількість малих підприємств на 10 тис. населення – 72 проти 300-500 у розвинутих країнах, обсяг виробленої продукції – 16% від загального обсягу ВВП проти 45-65%, кількість зайнятого у малому бізнесі населення – 20% від загальної кількості зайнятих проти 60-80% [4].

Для наочного прикладу ситуації щодо малого та середнього підриємництва розглянемо ситуацію в м. Чернівці. Мале підприємництво м. Чернівці – це 28,0 тис. суб’єктів підприємницької діяльності, 2559 малих підприємств. У розрахунку на 10 тис. осіб наявного населення в місті припадає 104 малих підприємств(в області 49, в державі 70). На малих підприємствах зайнято 16,1 тис.осіб. Загальний обсяг надходжень від здійснення підприємницької діяльності до місцевих бюджетів становить 39,9 млн.грн. (у 2007р. – 32,9 млн.грн.).[1]  

Як видно з цих цифр, що наведені вище, можна однозначно сказати – малий бізнес в Україні потребує термінової підтримки з боку держави та органів місцевого самоврядування.

На загальнодержавному рівні дана підтримка закріплена Законом України «Про національну програму сприяння розвитку малого підприємництва в Україні». Дана програма передбачає такі основні напрямки підтримки підприємництва:

  - вдосконалення нормативно правової бази у сфері підприємницької  діяльності;

 - формування  єдиної  державної  регуляторної політики у сфері підприємницької діяльності;

 -   активізація    фінансово - кредитної  та   інвестиційної  підтримки  малого підприємництва;

  -   сприяння створенню інфраструктури розвитку малого підприємництва;

 - впровадження регіональної політики сприяння розвитку малого підприємства.

     Не можна сказати однозначно, що в Україні дана підтримка не проводиться. Це можна пояснити хоча б тим, що в Україні поступово створюються центри підтримки малого підприємництва, комерційні банки надають кредити для малого бізнесу. Наприклад,      підтримка малого підприємництва в Чернівецькій області здійснюється відповідно до  заходів регіональної, районних та міських програм розвитку малого підприємництва на 2009-2010 роки, затверджених рішеннями відповідних рад. [5]

       З метою забезпечення прозорості та рівності умов при одержанні дозвільно-погоджувальних документів, спрощення та оптимізації порядку надання дозвільних документів, створення зручностей для підприємницьких стуктур міста забезпечено функціонування міського Дозвільного офісу з надання документів дозвільного характеру. Організована державна реєстрація суб’єктів господарювання за принципом «єдиного вікна».

Але для того, щоб малий та середній бізнес розвивався і надалі потрібно забезпечити підтримку малого та середнього   бізнесу з боку місцевих органів влади, не тільки у окремо взятому місті, а по всій Україні. Тому місцевим бюджетам потрібно надати більшої незалежності, для того щоб можна було створювати окремі фонди розвитку малого підприємництва.

На мою думку, всі ці заходи, що передбачені  державою носять лише поверхневий характер, адже вони не приносять потрібної користі вже протягом декількох років. Потрібно докорінно змінювати систему підтримки малого та середнього бізнесу, я вважаю, що більша незалежність місцевих бюджетів дозволить різко збільшити темпи зростання суб’єктів малого підприємництва в Україні. Більша незалежність місцевих бюджетів і органів місцевого самоврядування дасть можливість пристосовувати нормативні акти по підтримці малого та середнього бізнесу до свого регіону, можливість надання кредитів для розвитку малих підприємств органами місцевого самоврядування шляхом стоворення спеціалізованих фондів, більша мобільність щодо вирішення проблем підприємців, та ін. Наприклад відомий науковець, що займається проблемою розвитку малого та середнього бізнесу Ігор Комарницький запропонував для сприяння розвитку малого та середнього бізнесу в регіоні слід розробити рекомендації щодо участі підприємств у формуванні «Страхового фонду підтримки малого та середнього бізнесу». З цією метою можна скористатися з ідеї визначення часткового внеску кожного підприємства у такий фонд, для чого можна запропонувати спочатку платіжний потенціал підприємства за допомогою формули(1):  

 

                                                                                   (1)  

 

де  ПвА – платіжний потенціл підприємства;

ДвАі – дохід малого підприємства за місяць;

ДвNі – доходи малих підприємств у регіоні за місяць;

n кількість місяців у році;

        На основі вирахованого платіжного потенціалу є можливість визначити ставку платежу до даного фонду в залежності від платіжного потенціалу кожного, окремо взятого, підприємства за допомогою формули(2):

 

                                                                             (2)

 

де СППв – ставка платежу для підприємств;

ПвА – платіжний потенціл підприємства;

С – базова ставка платежу, що встановлюється органами місцевого самоврядування, щорічно до обороту малих та середніх підприємств;

        На мою думку даний фонд дозволить створити більшу кількість малих підприємств і забезпечить суттєву фінансову підтримку вже існуючих, надання їм пільгових кредитів, інвестування важливих галузей виробництва, але це можливо досягти лише за рахунок надання органам місцевого самоврядування додаткових повноважень.

 Підсумовуючи, варто підкреслити, що  реалізація зазначених напрямів значною мірою сприятиме подальшому розвитку малого підприємництва як чинника ринкової трансформації економіки регіонів та основи зміцнення їхнього ресурсного потенціалу.

Література:

1.       Звіт міського голови М.Т. Федорука про роботу міської ради та її виконавчого комітету за період з 1 січня 2008 року по 1 січня 2009 року // Чернівці.-11.03.2009.- Спецвипуск №5.-С.2

2.       Канінський М.П., Збарський В.К. Тенденції розвитку малого підприємництва  // Економіка АПК. – 2009. - №8. – С. 50-53;

3.       Майсюра О.М. Сутність та проблеми розвитку малого підприємництва в економіці України // Економіка та держава. – 2010. - №2. – С.61-63;

4.       www.ukrstat.gov.ua.;

5.       www.rada.gov.ua.