Экономические науки/7.Учет и аудит

 

Рошко Н.Б.

здобувач Київського національного університету ім. Т.Г.Шевченка

викладач ПВНЗ «Буковинський університет», Україна

 

Місце Буковини в розвитку туризму в Україні

 

Чернівецька область, що зветься Буковиною, за радянських часів була найменшою за розмірами й найменш індустріально розвиненою, тому їй приділялось найменше уваги. Хоча відсутність розвиненої промисловості тепер дає плюси для розвитку туризму на Буковині – «чиста» природа відрізняє її від інших областей країни.

Сьогодні для просування бренду необхідно працювати всім - як туристичним підприємствам, так і владі. Хоч представники туристичних фірм зосереджують увагу на тому, що Івано-Франківська область змогла позиціонувати себе набагато краще. Ця область зовсім недавно почала реалізовувати проект «Знаємо куди йдемо. Співпраця органів самоврядування у сфері розвитку Карпатської системи туристичної інформації», при цьому залучивши до співпраці Львівську та Чернівецьку області. В рамках проекту проводитимуться навчальні сесії для представників областей, районних державних адміністрацій, суб’єктів туристичної діяльності, що, в свою чергу, сприятиме розвитку туризму в Карпатському регіоні (на прикладі Івано-Франківської області) та забезпечить своєрідну систему контролю з боку влади в даному регіоні. За підсумками 2009 року найбільшу популярність для туристів мала Івано-Франківська область, потім - місто Київ,  потім Крим.

В цілому середньостатистичний українець обирав місце відпочинку виходячи із своїх фінансових можливостей -  відбиток світової кризи українці теж відчули, тому відпочивали на території країни (усередині країни відпочило понад мільйон українців).

Серед інших країн, яким українці віддали перевагу для відпочинку, лідирували (що стало традиційним) Туреччина і Єгипет. В Туреччині в минулому році відпочило 380 тисяч чоловік, в Єгипті - 252 тисячі. З великим відривом від дуету лідерів йде Греція (27 тисяч). Серед громадян України, які подорожували самостійно, 36% відвідали Росію, 26% - Польщу, 12% - Угорщину, по 7% - Білорусію і Молдову. 

Громадян інших країн, які приїхати на відпочинок до України,  15 мільйонів. Але, як виявилося, велика їх частина - громадяни країн ближнього зарубіжжя: 34% - росіяни, 21% - молдовани, 14% - білоруси, 12% - поляки, 5% - румуни, 4% - угорці, 3% - словаки, 1 % - німці, 0,6% - громадяни США.

Різні туристичні оператори по-різному ставляться до організації турів. За оцінками якість туристичних послуг, що надаються всередині країни, в основному прийнятна.

Туроператор несе фінансову відповідальність за всілякі форс-мажори - але тільки в тому випадку, якщо вони прописані в контракті. Тому особливо уважно варто читати документи, пропоновані туроператорами, «особливо тими, хто недавно працює на ринку, ще не мають свого імені та професійної історії».

Перш ніж оплатити послуги туроператора, треба звернути увагу на наступні обставини: контракт (а його наявність є обов'язковою) повинен повністю відповідати вимогам Закону України «Про туризм». Це означає, що в контракті повинні бути прописані: характеристики країни перебування і її особливостей; вартість туру; місце проживання; інформація про харчування; інформація про спосіб переїзду; перелік консульських установ, посольств з їх прямими телефонами; прогнозовані варіанти форс-мажорів (наприклад, затримка авіарейсу у зв'язку з виверженням вулкана).

Якщо туроператор дозволив собі невиконання зобов'язань з надання послуг, можна і треба звертатися до Державної служби туризму і курортів.

Актуальною темою для України є підготовка до Євро-2012 . Для гостей Євро-2012 придумали 105 туристичних маршрутів по Україні. По Львову і Львівській області розроблено 36 туристичних маршрутів. Крім маршрутів, готуються для гостей Євро-2012, розроблено ще 336 «національних туристичних маршрутів регіонального плану».

Хоча Чернівецька область не приймає гостей на Євро 2012, вона має можливість прийняти велику кількість туристів літом 2010 року, на що впливають переваги області:

ü    унікальна природа, чиста екологія;

ü    архітектура Чернівців;

ü    можливості для оздоровлення;

ü    національні традиції та домашня кухня;

ü    етнотуризм.

Крім переваг існує і відповідна кількість недоліків:

ü    «нерозкрученість» туристичного бренду, брак коштів на рекламу;

ü    погані дороги та інші особливості специфічної інфраструктури;

ü    острах сільських мешканців займатись зеленим туризмом;

ü    небажання багатьох представників туристичної сфери працювати на розвиток внутрішнього продукту.

За даними головного управління статистики в області основні показники туризму на Буковині такі див. табл.1.

Таблиця 1

Туризм на Буковині

 

Рік

Кількість туристів, обслужених турфірмами

Іноземні туристи

Буковинці,

які виїжджали

за кордон

Внутрішні туристи

Кількість

екскурсантів

2005

61567

5165

17436

38966

18196

2006

66627

7801

18342

40484

19595

2007

75758

8017

26615

41126

16856

2008

80987

6729

32312

41946

16729

2009

63112

5828

20063

37221

15900

По всім показникам відбулось зменшення чисельності туристів у 2009 році в порівнянні з 2008 роком, основною причиною є економічна криза та зменшення фінансових можливостей українців та іноземних туристів  у зв’язку зі світовою економічною кризою.

Більшість країн, що роблять ставку на туризм, вкладають величезні кошти в рекламу, та на Буковині, як і по Україні в цілому, фінансування здійснюється за рахунок туристичних фірм, хоча підтримка влади в цьому питанні не завадить.

Аналогічна ситуація відбувається в інфраструктурі – терміново необхідно навести лад з дорогами, громадськими вбиральнями та транспортом, стихійними сміттєзвалищами тощо.

Крім цього на рівні області нема жодного інтернет-проекту , що містить вичерпну інформацію про всі туристичні можливості Буковини.  На базі області розробляється багато цікавих та раціональних туристичних проектів, та, на жаль, вони не реалізовуються. Хоча кожного року відбувається Буковинська ярмарка за підтримки людей зайнятих в туризмі, цього року в заході прийняли участь представники 14 областей, що відкрило нові перспективи.

 

Література:

1.[Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.tourizm-carpathian.com.ua.