Підгорецька Василина Миколаївна

Купріянов Олександр Олександрович,

Буковинська державна фінансова академія,

м. Чернівці

 

Механізм формування дохідної бази місцевих бюджетів

в Чернівецькій області

 

В даній роботі розглянуто сутність механізму формування дохідної бази місцевих бюджетів та подано шляхи її реформування. Проведено аналіз здійснення формування дохідної бази за 2008-2009 роки на прикладі Чернівецької області. Висвітлені рекомендації можна врахувати при прийнятті бюджетної політики на наступний рік.

 

We investigated the the essence of the mechanism of formation of the revenue base of local budgets and presents ways to reform. The analysis of the formation of the revenue base for the years 2008-2009 on the example of Chernivtsi region. The known recommendations can consider when making budget policy for next year.

 

Постановка проблеми. В сучасних умовах, адаптація національної фінансової системи до вимог високорозвинених зарубіжних , її подальший розвиток та становлення є важливим елементом розвитку держави та її економічного благополуччя загалом. Так однією з складових ланок фінансової системи є її управління на місцях та органи місцевого самоврядування, діяльність яких регулюється Законом України “Про місцеве самоврядування”. Так,  першочерговим завданням цих публічних органів влади, заради забезпечення своєї діяльності, є ефективне формування місцевих бюджетів, основні положення якого містяться в статтях 61-70 даного закону [1].

До найбільш гострих проблем у сфері форму­вання місцевих бюджетів, а також їхніх відно­шень із Державним бюджетом України, у першу чергу, варто віднести використання вільних бюджетних коштів, нестабільність доходної бази, неефек­тивну систему вилучення надлишків загально­державних податків, недостатнє фінансування з державного бюджету.

Активний вплив місцевих органів влади на формування нових суспільних відносин можливий лише за умови, що вони матимуть у своєму розпорядженні фінансові ресурси. Чинне законодавство України визначає основою самостійності місцевих бюджетів власні та закріплені за ними на стабільній основі законом загальнодержавні доходи. Стан і рівень доходів місцевих органів влади значною мірою визначаються способами їх формування. Отже важливою складовою вивчення фінансів місцевих органів є дослідження способів формування доходів, які зумовлені характером та особливостями економічної системи, котра домінує на тому чи іншому етапі розвитку. В Україні сьогодні основним способом формування доходів місцевих органів влади нині є відрахування від регульованих доходів, нормативи відрахувань від яких щорічно затверджуються центральною владою. Власні ж доходні джерела відіграють незначну роль [9].

Отже, самостійність місцевих бюджетів поки що є декларованою. Перехід до застосування інших способів формування доходів місцевих органів влади України, що надасть змогу мати дійсно самостійні, незалежні, достатні стабільні фінансові ресурси цим органам, є актуальною проблемою сьогодення.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Вивченню механізму формування дохідної бази місцевих бюджетів та його подальшому розвитку присвячено багато уваги вітчизняними науковцями та економістами, до яких можна віднести:  Бабича П.,  Василика О., Кравченка В., Луніна І., Лукінова І., Романкова І., Павлова Л., Пинзеника В., Татаренка В. та ін.

Значна кількість дослідників прослідкують позитивний розвиток за досить малий період системи місцевих бюджетів та їх формування. Та все ж вказують на необхідність подальшого її теоретично-законодавчого та практичного розвитку. Тому вказують на потребі подальшого вивчення сучасного стану місцевого самоврядування, заради можливості врахування даних тенденцій щодо перспективних змін у майбутньому.

Постановка завдання. Механізм формування дохідної бази місцевих бюджетів потребує глибшого дослідження заради узагальнення інформації про сучасний стан науково-методичних основ формування місцевих бюджетів у цілому і виявити основні тенденції та особливості формування бюджету Чернівецької області, зокрема. Необхідно оцінити відповідність діючої в Україні нормативно-правової бази щодо реалізації завдань на національному та регіональному рівнях, обґрунтувати шляхи реформування процесу формування дохідної частини місцевого бюджету для зміцнення його фінансової бази.

Виклад основного матеріалу. Згідно законодавства України, до доходів місцевих бюджетів належать кошти, які надходять до відповідних місцевих бюджетів у розмірах і в порядку, визначених законом, до яких включають: власні (місцеві податки і збори, комунальні  платежі, доходи від майна та землі, що належать місцевій владі, доходи комунальних підприємств, кредити, комунальні позики) та закріплені доходи (частка загальнодержавних податків, закріплених за місцевими бюджетами), відрахування від регульованих доходів (нормативи відрахувань від загальнодержавних податків), дотації, субсидії, субвенції та інші трансферти. Відповідно, доходи місцевих бюджетів розподіляються на податкові і неподаткові. [3].

Що стосується Чернівецької області, то до місцевих бюджетів тільки за січень-квітень 2009 року надійшло 258,7 млн. грн. доходів, що на 16,4 млн. грн. більше, ніж за відповідний період минулого року. До загального фонду мобілізовано 205 млн. грн., що становить 113,8% та на 24,9 млн. грн. більше плану, затвердженого місцевими радами.

Станом на початок листопада 2009 року, до загального та спеціального фондів місцевих бюджетів краю, за даними  Головного управління Державного казначейства України, в Чернівецькій області за десять місяців надійшло (без урахування міжбюджетних трансфертів) 701,2 млн. грн., що на 3,5 млн. грн. більше, ніж за відповідний період минулого року, в тому числі до загального фонду місцевих бюджетів області надійшло 530,8 млн. грн. при плані 518 млн. грн., до спеціального фонду місцевих бюджетів надійшло доходів в сумі 170,5 млн. грн. при плані 197,4 млн. грн. За відповідний період перераховано дотацій вирівнювання з державного бюджету місцевим бюджетам Чернівецької області в сумі 849,2 млн. грн., з яких за щоденними нормативами перераховано Головним управлінням Державного казначейства України у Чернівецькій області – 512,3 млн. грн. та за рахунок коштів Державного казначейства України – 336,9 млн. грн. [11].

Протягом десяти місяців поточного року до Державного бюджету України від Чернівецької області надійшло платежів на суму майже 627 млн. грн., що становить 98% до бюджетних призначень. Зокрема, до загального фонду надійшло 589 млн. грн., що становить 96%, до спеціального фонду – 37,5 млн. грн., що становить 137%. У відповідний період план перевиконано за наступними платежами: податок на прибуток підприємств – 4 млн. грн., збір за спеціальне водокористування – 800 тис. грн., плата за користування надрами – 500 тис. грн., ПДВ з вироблених в Україні товарів (із урахуванням бюджетного відшкодування) – 8,1 млн. грн., акцизний збір із вироблених в Україні товарів – 1,4 млн. грн., збір за геологорозвідувальні роботи – 120 тис. грн.

Порівняно з минулорічними, надходження до загального фонду місцевих бюджетів збільшились на 30,7 млн. грн. Основним джерелом доходів місцевих бюджетів, є податок з доходів фізичних осіб - 66% доходів загального фонду. За цим податком область займає четверте місце в цілому по Україні за темпами зростання. Аналогічна ситуація з надходження плати за землю, де область є абсолютним лідером за темпами надходження. Тенденція виконання плану доходної частини місцевих бюджетів зберігалася ще і в травні - на 22 травня план місцевих бюджетів по доходах вже виконаний на 101,6%. Це зумовлено тим, що всі підприємства області зберегли свою діяльність. Всі інвестори продовжують господарську діяльність, запрацювала спиртова галузь, активізовано залучення інвестицій в рекреацію і сільгосппереробку.

Забезпечено своєчасне та повне фінансування бюджетних установ та про-ведення заходів, заборгованість із заробітної плати на даний момент відсутні.

Обсяг видатків місцевих бюджетів області у І кварталі 2009 року перевищив показник аналогічного періоду минулого року на 89,2 млн грн (20,5%) та майже вдвічі збільшився проти І кварталу 2007 року і склав 523,7 млн грн. У структурі видатків переважали витрати на заробітну плату з нарахуваннями – 54%, субсидії і поточні трансферти населенню – 23%, оплату комунальних послуг та енергоносіїв – 10% тощо.

Водночас обласна влада стурбована рядом питань щодо забезпечення видаткової частини місцевих бюджетів. Зокрема, при плануванні Урядом видатків на оплату праці працівників бюджетних установ, були враховані лише обов'язкові виплати, не заплановані стимулюючі виплати, які передбачені діючим законодавством, а це щонайменше 27 млн. грн. Також при формуванні бюджету видатки на енергоносії не враховували зростання ціни на природний газ майже на 40%, у зв'язку з чим є потреба ще у 14,8 млн. грн. [12].

Не дивлячись на те, що практично всіма районами й областю забезпечено виконання тих планових показників з надходжень до місцевих бюджетів, які приймались місцевими  радами, нині питанням, яке потребує вирішення є те, що область досі не отримала 108 мільйонів гривень дотації вирівнювання фінансової забезпеченості місцевих бюджетів. Це міжбюджетний трансферт, який надходить з державного бюджету і за рахунок якого має бути забезпечено виплату заробітної плати в бюджетній сфері. Таким чином, вчасно виплатити заробітну плату працівниками бюджетних установ в майбутніх періодах буде змога лише у тому випадку, якщо надійде дотація з державного бюджету.

Враховуючи теоретичні узагальнення та практичний аналіз діяльності органів місцевого самоврядування, потрібно використати такі способи подолання проблем у  механізмі формування дохідної бази:

1.           Забезпечення органів місцевої влади стабільними, надійними видами надходжень, спрямованими на ефективне виконання їхніх повноважень, залежить від якості реалізації результатів всебічного аналізу та дієвого контролю за цим процесом. Тому пропонується запровадження у практику організаційної моделі діяльності фінансових, податкових, контрольно-ревізійних органів, згідно з якою Міністерство фінансів має бути керівною ланкою, яка розроблятиме у єдиному центрі основні засади податкової і бюджетної політики та методи контролю за процесами планування, наповнення й виконання місцевих бюджетів [8].

2.           З метою зменшення залежності місцевих бюджетів від офіційних трансфертів, виділених з державного бюджету запропоновано надання органам місцевого самоврядування права на встановлення територіальної надбавки до загальнодержавного податку з доходів фізичних осіб.

3.           Для забезпечення якісного виконання законодавчо визначених повноважень органів місцевої влади, раціональнішого використання залучених коштів та ефективнішого здійснення бюджетних видатків місцевими податками рекомендується  визначити такі загальнодержавні податки, котрі, за своєю економічною природою уже є місцевими та власними обсягами забезпечуватимуть дотримання усіх вищезазначених умов.

Висновки. Заради забезпечення ефективного здійснення державної політики щодо органів місцевого самоврядування у сфері формування дохідної бази місцевих бюджетів, потрібно врахувати, що:

-  відсутній законодавчо-закріплений розподіл доходних джерел за рів-нями бюджетної системи, що призводить до надмірної бюджетної залежності міст та обласних рад від вищих органів влади;

-  щорічна зміна нормативів відрахувань від регульованих доходів, які складають основу доходної бази місцевих бюджетів не дає можливості належного планування місцевих бюджетів;

-  механізм щорічного розподілу нормативів відрахувань регульованих доходів знищує ініціативу місцевих органів влади щодо збільшення доходної бази бюджетів за рахунок власних надходжень;

- діюча система трансфертів, які мають особливо важливе значення для організації міжбюджетних відносин, не врегульована достатнім чином у праві.

Отже, принцип самостійності місцевих бюджетів поки що залишається не до кінця реалізованим. Частка власних і закріплених доходів місцевих бюджетів недостатньо висока. Дохідна частина місцевих бюджетів у значній частині формується за рахунок так званих регульованих доходів, розміри надходження яких регулюється центральними органами влади, що значно обмежує автономну діяльність органів місцевого самоврядування та ефективне здійснення своїх повноважень.

 

Список використаних джерел :

 

1.     Про місцеве самоврядування в Україні: Закон України прийнятий Верховною Радою України вiд 21.05.1997 № 280/97-ВР. Із змінами і доповненням.

2.     Бабич П., Василенко Л. Місцеві фінанси та фінансова незалежність// Фінанси України, 2008.-№8.-С.112-117

3.     Василик О. Державні фінанси України: Навч.посібник.-К.:Вища шк., - 2007.-383 с.

4.     Кравченко В. Місцеві фінанси України: Навч. Посіб.-К.: Т-во «Знання», КОО, - 2009.- 487 с.

5.     Лукінов І. Концептуальні основи регіональної економічної політики// Економіка України.-2003.-№1.-С.3-8.

6.     Луніна І.О. Державні фінанси та реформування міжбюджетних відносин. – К.: Наукова дума, 2006. – 431 с.

7.     Павлова Л. Бюджетные потоки и проблемы бюджетного регулирования// Финансы.-2006.-№4.-С.45-48.

8.     Пинзеник В. Регіональна політика в умовах конституційної реформи. // Економіст. – 2005. – №4. – С. 31-33.

9.     Романків І. Формування місцевих бюджетів// Фінанси України, 2009.- №9  .- С.106-110.

10.                        Татаренко В. Економічні засади місцевого самоврядування.-К., 2004. - 91с.

11.                        http://www.zaxid.net/category/45 - Інтернет-газета „Zaxid.net”.

12.                        http://www.oda.cv.ua/index - Офіційний веб-сайт Чернівецької обласної державної адміністрації.