Экономические науки / Государственное регулирование экономики

 

К.е.н, доцент кафедри обліку та аналізу Федоришина Л.І., асистент кафедри обліку та аналізу Глазко Н.Д., студентка 4 курсу факультету економіки та підприємництва Іванова Г.М.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

 

Особливості нарахування амортизаційних відрахувань в податковому обліку

У сучасній системі податкового обліку доходів і витрат підприємств при формуванні об’єкта оподаткування податку на прибуток обов’язковим його елементом та вагомим компонентом є амортизаційні відрахування, які згідно з своїм функціональним призначенням забезпечують зниження цього податку. Тому чим більша частка прибутку підприємств може віднестися на амортизацію, тим менше податків воно сплачує і більше доходів залишається у його розпорядженні.

Питання амортизаційних відрахувань розглядається в працях як зарубіжних так і вітчизняних науковців та практимків, зокрема: Дулік Т.О., Юшко С.В., Маринич І.А., Іщенко Н.А., Приймак Н.С. та ін.

Закон України “Про оподаткування прибутку підприємств” стверджує, що під терміном "амортизація" основних фондів і нематеріальних активів слід розуміти поступове віднесення витрат на їх придбання, виготовлення або поліпшення, на зменшення скоригованого прибутку платника податку у межах норм амортизаційних відрахувань.

Для застосування вартісного критерія (до 1000 грн.) при розподілі цінностей між основ­ними фондами і малоцінними та швидко­зношуваними предметами, у вартість об'єктів, що надходять, включають витрати на придбання, транспортні та інші витрати, страхові платежі, що пов'язані з придбанням об'єктів, без урахування податку на додану вартість (далі - ПДВ), якщо платник податку на прибуток зареєстрований платником ПДВ. Неплатник ПДВ сплачену його суму враховує у балансовій вартості придбаних основних фондів.

Приклад 1. Куплено мобільний телефон за 1050 грн. (у тому числі ПДВ - 175 грн.). У платника ПДВ він не буде зарахований до основних фондів, бо його ціна без ПДВ 875 грн. (1050-175=875), а  у  неплатника  ПДВ  цей  телефон

включається до складу основних фондів у сумі 1050 грн.

В податкового обліку амортизації підлягають витрати на:

-           придбання основних фондів та нематеріальних активів для власного виробничого використання;

-            самостійне виготовлення основних фондів для власних виробничих потреб;

-           проведення всіх видів ремонту, реконструкції, модернізації та інших видів поліпшення основних фондів.

Не підлягають амортизації та повністю відносяться до складу валових витрат звітного періоду витрати платника податку на:

-           придбання і відгодівлю продуктивної худоби;

-           вирощування багаторічних плодоносних насаджень;

-           придбання основних фондів або нематеріальних активів з метою
їх подальшого продажу іншим особам чи їх використання як комплектуючих (складових частин) інших основних фондів,  призначених для подальшого продажу іншим особам.

З метою нарахування амортизаційних відрахувань основні фонди поділяються на такі групи:

- група 1 - будівлі, споруди, їх структурні компоненти та передавальні пристрої, в тому числі жилі будинки та їх частини (квартири і місця загального користування), вартість капітального поліпшення землі;

- група 2 - автомобільний транспорт та вузли (запасні частини) до нього;

меблі; побутові електронні, оптичні, електромеханічні прилади та інструменти, інше конторське (офісне) обладнання, устаткування та приладдя до них;

група 3 - будь-які інші основні фонди, не включені до груп 1, 2 і 4;

група 4 - електронно-обчислювальні машини, інші машини для автоматичного оброблення інформації, пов'язані з ними засоби зчитування або друку інформації, інші інформаційні системи, комп'ютерні програми, телефони (у тому числі стільникові), мікрофони і рації, вартість яких перевищує  вартість

малоцінних товарів (предметів).

Балансова вартість групи основних фондів (окремого об'єкта основних фондів групи 1) на початок розрахункового кварталу визначається за формулою:

Б(а) = Б(а-1) + П(а-1) - В(а-1) - А(а-1)

де, Б(а) - балансова вартість групи (окремого об'єкта основних фондів групи 1) на початок розрахункового кварталу;

Б(а-1) - балансова вартість групи (окремого об'єкта основних фондів групи 1) на початок кварталу, що передував розрахунковому;

П(а-1) - сума витрат, понесених на придбання основних фондів, здійснення капітального ремонту, реконструкцій, модернізацій та інших поліпшень основних фондів, що підлягають амортизації, протягом кварталу, що передував розрахунковому;

В(а-1) - сума виведених з експлуатації основних фондів (окремого об'єкта основних фондів групи 1) протягом кварталу, що передував розрахунковому;

А(а-1) - сума амортизаційних відрахувань, нарахованих у кварталі, що передував розрахунковому.

Норми амортизаційних відрахувань за групами основних фондів наведені в таблиці 1.

Таблиця 1

Норми амортизаційних відрахувань за групами основних фондів

Основні виробничі фонди

Норми (%)

1 група

2

2 група

10

3 група

6

4група

15

 

Приклад 2. На початок IV кварталу 2009 року  балансова вартість II групу

становить 300 тис. грн.. На протязі кварталу було проведено ремонт на суму 25 тис. грн. і реалізовано основних фондів на суму 50 тис. грн. Балансова вартість II групу становить 245 тис. грн. (300+25-50-300*10%=245).

Узагальнюючи результати дослідження, можна зробити такі висновки:

1.      Ефективність використання амортизації можливе тільки за умови чіткого партійного апарату.

2.      Під амортизацією слід розуміти комплексну економічну категорію, яка характеризує процес систематичного, поступового перенесення вартості засобів праці на вартість готової продукції підприємства, виготовленої з їх використанням, з метою забезпечення планомірного відновлення  засобів праці внаслідок їх морального і фізичного зносу.

3.      Нарахування амортизації здійснювати виключно пооб’єктно за групами основних фондів, сформованими виходячи з реальних термінів корисного використання об’єктів відповідної групи.

4.      Держава повинна здійснювати контроль за цільовим використанням сум нарахованої амортизації, тому що річні амортизаційні відрахування представляють собою досить вагоме джерело фінансових ресурсів як окремого підприємтва так і держави в цілому.

5.      Відновити амортизаційний фонд, який повинен мати цільове призначення – оновлення основних фондів.

6.      Створити такі умови для підприємств, щоб вони були реально заінтересовані в оновленні основних фондів за рахунок коштів власних амортизаційних фондів.

Список використаних джерел.

1.        Про оподаткування прибутку підприємств: Закон України вiд 28.12.1994 № 334/94-ВР.

2.        Юшко С.В. Амортизація основних фондів у податковому обліку: критичний погляд на проблему// Фінанси України.-2008.-№10.-с. 80-88.

3.        Сук П. Амортизація в оподаткуванні// Бухгалтерія в сільському господарстві.-2008.-№14.-с. 2-4.