Богдан О.І., к.е.н., доцент

Холодний В.Ю.

Кременчуцький державний університет імені Михайла Остроградського

 

Рівні економічної мотивації персоналу

 

Правильна мотивація персоналу є запорукою успішної роботи та розвитку підприємства. На її основі можлива реалізація стратегії та організація успішної діяльність підприємства на сучасному ринку.

При визначенні основних підходів щодо мотивації персоналу необхідно розглянути сутність та основні рівні мотивації персоналу. Майже всі існуючі підходи до вивчення мотивації мають системний характер. Системний підхід включає управління мотивацією працівників на окремих рівнях з використанням всіх видів мотивації: в залежності від часових меж – довгострокової, середньострокової, короткострокової; в залежності від стимулів – матеріальні і нематеріальні, грошові.

Мотивацію персоналу доцільно розглядати на трьох взаємопов’язаних рівнях, кожний з яких має свої особливості. До таких рівнів можна віднести: особистий, груповий, організаційний рівні.

На особистому рівні здійснюється довгострокова, середньострокова, короткострокова мотивація кожного працівника. На даному рівні діють всі три типи мотивації: залучення, утримання і ефективної праці. До відмінних особливостей даного рівня мотивації можна віднести:

- потребу працівника продати свої навики та уміння для забезпечення матеріальних умов життєдіяльності;

- потребу працедавця в залученні, утриманні і використанні зусиль працівників для досягнення мети організації;

- потребу працівника реалізовувати інші очікування в межах організаційної діяльності і можливість працедавця задовольняти не тільки матеріальні потреби працівників.

Окрім пошуку балансу матеріальних інтересів працівника і працедавця, системний підхід до мотивації на особистому рівні включає:

- забезпечення результативної діяльності працівника і розвитку його впевненості в досягненні позитивного результату;

- своєчасну оцінку і адекватну реакцію керівництва на успіхи і невдачі працівника.

На груповому рівні здійснюється мотивація результативної і ефективної групової роботи. Така мотивація зводиться до визначення кола завдань, ефективне виконання яких можливе груповим способом, і створення оптимальних умов для групової взаємодії. Ключовими факторами ефективної групової мотивації є групові характеристики, лідерство і стиль управління. Основними принципами групової мотивації є продуманість, довіра та відкритість.

Групова взаємодія і групова робота важливі як для співробітника, так і для працедавця. Спеціалісту групова взаємодія дозволяє реалізовувати численні особисті мотиви (наприклад, мотиви приналежності, поваги, визнання), а для працедавця групова робота є обов’язковою умовою реалізації намічених планів.

Мотивація групової роботи має свої особливості. Правильно організована групова робота є невід’ємною умовою мотивації на груповому рівні. Створення умов для групової роботи включає продуманий вибір групового способу роботи як оптимального в конкретній ситуації. Така робота використовується в наступних випадках:

- завдання безпосередньо зв’язане з інтересами багатьох членів групи, а проблеми, рішенню яких присвячене завдання, стосується всіх;

- для прийняття оптимального рішення за проблемою необхідним є великий обсяг різної інформації, до пошуку якої підключені члени групи;

- ефективність виконання завдання залежить від компетентності членів групи;

- наслідки виконання завдання стосуються багатьох членів групи, а члени групи ідентифікують себе з груповим завдання;

- група має досвід сумісної діяльності і проявляє великий інтерес до розвитку взаємодії, а умови дозволяють вирішити проблему груповим способом.

На організаційному рівні мотивація персоналу здійснюється за допомогою економічних і політичних методів стимулювання. Важливими факторами ефективної мотивації на організаційному рівні є імідж організації і репутація керівників, а також її адекватність стратегічним цілям і організаційному середовищу. Результативність мотивації визначається її соціальною оцінкою і очікуваннями працівників. Принципами організаційної мотивації є відповідальність, керованість і збалансованість інтересів всіх категорій працівників.

На організаційному рівні актуальні проблеми довгострокової і середньострокової мотивації залучення і утримання персоналу, а також ефективності праці.

Ефективність мотивації персоналу на організаційному рівні залежить від здатності керівництва до підтримання цінності матеріальних і нематеріальних стимулів всіх категорій працівників завдяки вибору  оптимальних форм, способів і режиму стимулювання з точки зору особливостей ситуації, організаційних цілей і очікувань персоналу.

Таким чином, основою мотивації персоналу є системний підхід, який передбачає мотивацію працівників на особистому, груповому і організаційному рівнях. Він включає в себе сукупність взаємозв’язаних елементів, які є результатом організованої взаємодії працівників і працедавця.

 

Список використаних джерел

1. Ткаченко В.А. Інтелектуальний потенціал в основі розвитку виробничих сил і виробничих відносин: Монографія / В.А. Ткаченко. – Д.: Моноліт, 2008. – 274 с.

2. Гаращук О.В. Основи формування мотиваційних чинників трудової діяльності: Монографія / Гаращук О.В. – Д.: ДУЕП, «Моноліт», 2009. – 368 с.