Педагогические науки/ 3.Методические основы воспитательного процесса

Щоголєв А.Ю.,  Васенко В.В.

ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди», Україна

Значення технологічної культури в розвитку особистості

 

У спеціальній літературі наголошується, що технологізація сприяє гуманізації освіти. Технологічна освіта є засобом технологічного розвитку та становлення особистості, що сприймається як результат розвитку людини як суб’єкта продуктивної та безпечної перетворювальної діяльності з використанням новітніх технологій. Гуманізм технологічної освіти полягає також у тому, що вона сприяє формуванню головних компонентів: життєвого і професійного самовизначення, елементів інтелектуальної, моральної, економічної, професійної, екологічної, естетичної культури.

Успадкувавши гносеологічні наслідки, технологічна культура визначає цілі та завдання освіти підростаючого покоління, надаючи йому знання й уміння перетворювальної діяльності та виховання потрібних особистісних якостей. Це дає підстави зробити висновок, що не пасивне очікування нових форм «культурної дійсності», а її створення на основі знань тенденцій суспільного розвитку, розумної організації культурного життя започатковується системою освіти, де народжується творчість за законами істини, добра, справедливості та краси. З огляду на це, на сучасному етапі актуальним і найважливішим завданням у процесі вузівської підготовки майбутніх учителів трудового навчання виникає необхідність формування у них технологічної культури – головної мети технологічного навчання.

Технологічна культура – важлива частка загальної культури людства, яка віддзеркалює на кожному історичному етапі його розвитку цілі, характер і рівень перетворювальної природодоцільної творчої діяльності людей, яка здійснюється на основі досягнень науки та техніки, етики виробничих відносин. Технокультура визначає світогляд і саморозуміння сучасної людини, єдність і гармонійність матеріальної та духовної культури суспільства.

Технологічну культуру розглядають як соціальне (у широкому розумінні) і особистісне явище. Як соціальне явище технологічна культура – це рівень розвитку суспільства на засадах доцільної та ефективної перетворювальної діяльності людей, сукупність технологій, набутих у матеріальному та духовному виробництві.

Як особистісне явище технологічна культура – це рівень володіння людиною сучасними способами пізнання та перетворення себе та оточення.

Як вищу сферу загальної культури людства, яка віддзеркалює на кожному історичному етапі його розвитку мету, характер і рівень перетворювальної, природодоцільної творчої діяльності людей,  здійснюється на основі досягнень науки та техніки, етики виробничих відносин. Основу технологічної культури, вважає вона, становить перетворювальна діяльність людини, в якій виявляються її знання, вміння, творчі здібності та ціннісні орієнтації. У педагогіці технологічну культуру визначають як рівень засвоєння людиною сучасних способів перетворення оточення і себе, а також ціннісного відношення до них.

В узагальненому вигляді технологічна культура – це рівень розвитку перетворювальної діяльності людини, що є результатом сукупності досягнутих технологій матеріального та духовного виробництва і дає змогу людині ефективно долучатися до сучасних технологічних процесів на засадах гармонійної взаємодії з природою, суспільством і технологічним середовищем.

На думку вчених, головною метою технологічної освіти є формування технологічної культури, яка передбачає оволодіння системою методів і засобів перетворювальної діяльності щодо створення матеріальних і духовних цінностей. Вона передбачає вивчення сучасних і перспективних енергозбережувальних, матеріалозаощаджувальних і безвідходних технологій перетворення матеріалів, енергії та інформації в галузі виробництва та послуг із використанням ЕОМ, соціальних і екологічних наслідків застосування технології, методів боротьби із забрудненням довкілля, засвоєння культури праці: планування й організації трудового процесу, технологічної дисципліни, грамотного оснащення робочого місця, забезпечення безпеки праці, комп’ютерної обробки документації, психології людського спілкування, культури людських відносин, засад творчої та підприємницької діяльності, виконання проектів: визначення потреб і можливостей проектної діяльності, збирання й аналізу інформації, подання ідеї проекту, дослідження її, планування, організація, виконання роботи  та її оцінювання.

Найголовнішим завданням технологічної культури всіх рівнів є формування в суспільстві потреби реформування сучасної техносфери щодо зменшення її негативних наслідків, і найголовніше, розвиток здібностей тих, кого навчають цього реформування, тобто творчого перетворення у напрямі гуманізації техносфери.

Отже, перехід на якісно новий рівень життя та функціонування в технологічно й інформаційно насиченому світі неможливий без здійснення освіти, парадигмою якої є технологічна культура.