Педагогические науки/2. Проблемы подготовки специалистов

 

Чесніший Р.М., Коломієць Ю.В.

ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди»

Організаційно-методичні умови формування позитивного ставлення до трудової діяльності.

 

Навчання школярів проектно-технологічній діяльності є частиною технологічної освіти, що полягає в оволодінні школярами технологічною культурою, досягнутим рівнем перетворюючої діяльності в матеріальному і духовному виробництві і сфері послуг.

Результативність виховання в підлітків позитивного ставлення до трудової діяльності значною мірою визначається певними організаційно-методичними умовами. Особливістю проектно-технологічної діяльності є те, що учень повинен виявити та вивчити проблему, зібрати і проаналізувати необхідну інформацію, розробити ескіз власного виробу, виготовити його і привселюдно захистити свій проект, тобто організувати свою практичну діяльність у всій проектно-технологічній послідовності – пройти всі етапи: від ідеї до її втілення та реалізації в моделі, виробі.

Здійснений аналіз психолого-педагогічної і методичної літератури, вивчення досвіду вчителів-практиків та власний педагогічний досвід дав нам можливість дійти до висновку, що успішним впливом процес проектно-технологічної діяльності на позитивне ставлення до трудової діяльності в підлітків буде, якщо враховуватимуться наступні організаційно-методичні умови:

-         здійснюватиметься перспективне і поточне планування проектно-технологічної діяльності;

-         створюватиметься банк ідей та інформації про об’єкти проектування;

-         кожному учневі буде забезпечений вільний вибір об’єктів проектування та режим технологічної діяльності;

-         вчитель постійно стимулюватиме проектно-технологічну діяльність учнів;

-         буде постійно здійснюватися нормування на виготовлення об’єктів проектування;

-         вчитель реалізовуватиме особистісно орієнтований підхід на уроках трудового навчання під час виконання творчих проектів;

-         забезпечуватиметься розвиток творчого потенціалу учнів під час виконання проектів;

-         органічно поєднуватиметься урочна та позаурочна навчально-трудова діяльність учнів з проектування і виготовлення виробів;

-         органічно поєднуватиметься індивідуальна, парна та групова форми виконання творчих проектів.

Зміст кожної умови передбачає чітку, послідовну й методично грамотну побудову навчально-виховного процесу на уроках трудового навчання в 5 – 7 класах під час організації проектно-технологічної діяльності. Розглянемо їх детальніше.

Застосування проектно-технологічної діяльності учнів основної школи на уроках трудового навчання передбачає систематичне планування вчителем як своєї діяльності, так і діяльності учнів.

Ми погоджуємось з О.М.Коберником, що планування – це процес розробки плану, який передбачає визначення і виділення з великого арсеналу засобів виховної взаємодії найбільш ефективних шляхів реалізації педагогічних задач, їх багатосторонню оцінку, відбір найбільш доцільних засобів і визначення послідовності педагогічних впливів.

Планування є мислительним процесом, оскільки воно вимагає здійснення певних припущень про наявні реалії, майбутні ймовірності та можливі методи виявлення та оцінки інформації про ці реалії та ймовірності.

План для учня слугує керівництвом під час виконання практичних дій по реалізації задуму, викладеного у вигляді пунктів, етапів. А процес складання плану передбачає необхідність передбачення не тільки процесу праці в основних його деталях, але й кінцевого продукту діяльності.

Планування повинно передбачати: усвідомлення учнями необхідності, корисності і мети планування; поетапне підвищення самостійності учнів і зниження контролю з боку вчителя у процесі планування і виконання завдань. Уміння планувати впливає на формування системи загальних і спеціальних знань, сприяє застосуванню їх в різних умовах трудової діяльності. У процесі планування діти оцінюють результати власної роботи на окремих її етапах та по закінченню. Здійснюючи оцінку власної роботи, вони контролюють себе, перевіряють якість виконаної роботи, вносять необхідні елементи вдосконалення, співставляють на окремих етапах роботи відповідність задуму із виконаними діями. Попереднє планування сприяє якіснішому виконанню учнями запланованих дій з меншими затратами часу.