Педагогические науки/ 3.Методические основы воспитательного процесса

 

Пильтяй О.М.

ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди», Україна

 

ОСНОВНІ ВИДИ КРЕАТИВНИХ ТЕХНОЛОГІЙ ТА ЇХ ХАРАКТЕРИСТИКА

 

 

Швидкий розвиток останнім часом технічних і програмних можливостей персональних комп'ютерів, а також розповсюдження нового виду інформаційних технологій, що отримали загальну назву «Креативні технології», створюють реальні можливості для використання їх у системі освіти з метою розвитку творчих здібностей людини в процесі навчання.

Педагогічна практика роботи в різних типах навчальних закладів свідчить про те, що використання інформаційних можливостей перерахованих нами найсучасніших технологій, а також їхніх різноманітних поєднань у навчальному процесі створює дійсно технологічний прорив у методології, організації та практичній реалізації навчального процесу під час вивчення різних дисциплін на всіх рівнях системи освіти.

Деякі педагоги досить обґрунтовано доводять, що традиційний поділ шкільного курсу геометрії на площинну та просторову геометрію методоло­гічно не виправданий і навіть не корисний, оскільки не сприяє ефективному використанню здібностей учнів у сприйманні просторових форм навко­лишнього світу.

Таким чином, традиційна система вивчення геометрії у школах, ПТНЗ, ВНЗ вже не відповідає сучасним вимогам до математичної освіти та потребує розробки нових, більш ефективних методів. Інструментальною основою цих методів повинні стати такі нові інформаційні технології, як когнітивна комп'ютерна графіка та проблемноорієнтовані експертні навчаючі системи для розв'язання задач геометричної освіти.

Водночас, комп'ютерні графічні технології можуть бути важливим ефективним засобом для вивчення у вищих закладах освіти нарисної геометрії, яка також викликає певні труднощі у багатьох студентів, що не отримали необхідної геометричної підготовки у загальноосвітній школі або ПТНЗ. При цьому з'являється можливість продемонструвати контури та різні проекції взаємного перехрещення геометричних фігур не тільки у статиці, а й у динаміці, що досить складно зробити звичайними методами.

Досвід свідчить, що і використання геоінформаційних систем (ГІС-технологій) у навчальному процесі є виправданим і ефективним з кількох точок зору.

По-перше, ГІС – технології є досить вдалою ілюстрацією багатьох базових понять Інформатики в школах і ПТНЗ. Під час реалізації ГІС-технологій застосовуються різні види інформації, форми її подання й перетворення, засоби реалізації інформаційних процесів тощо.

По-друге, ГІС-технології є яскравим прикладом сучасної інтегрованої інформаційної технології, використання якої суттєво підвищує ефективність розв'язання досить широкого класу прикладних задач і завдань. Як приклад, таких задач можна назвати геоекологічне районування, оцінку вартості земель та будівель, створення електронних карт для муніципальних служб, вибір територій для нового будівництва, оцінку запасів корисних копалин тощо.

В основу сучасного електронного тексту, наприклад, покладено нову технологію - гіпертекст. Це текст наділений асоціативністю, який імітує людську думку. Такі можливості гіпертексту, реалізуються через спеціальні зв'язки (links), відомі також під назвою «гарячі точки» (hot spots). Зв'язки - це виділені або підкреслені слова, фрази, які утворюють шляхи до певних частин документа або до зовсім інших документів, логічно пов'язаних з певним документом. Таким чином, одним натисканням клавіші користувач переноситься до потрібної йому частини документа або до нового документа.

Комп'ютерні технології створюють нові можливості для розвитку в людей почуття гармонії у сприйманні кольорової гами, вихованні належного художнього смаку.

Мультимедіа - технології, про які вже йшлося вище, стали сьогодні Інструментальною основою нового напрямку в мистецтві, який швидко розвивається, — екранного мистецтва. Вже створено та промисловим спосо­бом тиражовано десятки тисяч оптичних комп'ютерних дисків типу CD-ROM, DVD що популяризують шедеври світової культури, які раніше були доступні для ознайомлення лише під час безпосереднього відвідування музеїв, палаців, картинних галерей, художніх виставок тощо.

При цьому вдається поєднати у загальному тематичному плані не лише кольорові яскраві та досить ретельні зображення творів архітектури, скульптури й живопису, а й супроводжувати ці зображення багатоаспектною довідковою текстовою інформацією, а також відповідними музичними вставками, телевізійними кліпами та анімацією.

Можливості цього напряму розвитку інформаційно-комунікаційних технологій настільки багатообіцяючі, що слід ґрунтовно обговорювати зародження цілого нового напряму в галузі культури - екранної культури, де екраном є дисплей персонального комп'ютера або його зображення, що проектуються на екрани великих розмірів за допомогою такого пристрою, як мультимедійних комп'ютерний проектор. Ці можливості нових інформаційних технологій можна і слід ефективно використовувати в системі освіти .