Секція «Економічні науки»

Гресь Н.Л., Лубенець Г.В.

Державний ВНЗ «Національний гірничий університет»

 

ОПОДАТКУВАННЯ ДОХОДУ СТУДЕНТІВ

 

Наразі серед персоналу підприємств, організацій, установ нерідко можна зустріти осіб, які поєднують роботу з навчанням у ВНЗ. Працюючі студенти (учні, аспіранти, ординатори, ад'юнкти) отримують доходи, є платниками податку з доходів фізичних осіб (ПДФО) [1, пп. 162.1.1 р. IV], та мають «право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати на суму податкової соціальної пільги» у розмірі, що дорівнює «150 відсоткам суми пільги, визначеної підпунктом 169.1.1» Податкового кодексу України (ПКУ) [1, п. 162.1 р. IV] (у 2011 р. це 705,75 грн.).

Навчання у ВНЗ здійснюється за денною (очною); вечірньою; заочною, дистанційною; екстернатною формами [2, ст. 42], за рахунок бюджетних коштів та на контрактній основі.

Законодавець визначає поняття «студент (слухач)» як «особа, яка в установленому порядку зарахована до вищого навчального закладу і навчається за денною (очною), вечірньою або заочною, дистанційною формами навчання з метою здобуття певних освітнього та освітньо-кваліфікаційного рівнів» [2, ст. 53].

Звідси можна зробити висновок, що незалежно від того, за якою формою особа навчається у ВНЗ, з моменту її зарахування до нього, вона набуває статусу студента й право на застосування податкової соціальної пільги (ПСП).

Розглянемо детальніше порядок застосування працюючими студентами свого права на ПСП.

Зупинимося на студентах, які навчаються за бюджетні кошти й отримують стипендію. Відповідно до пп. 165.1.26 п.165.1 ст.165 р. IV ПКУ «до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається» … «сума стипендії, яка виплачується з бюджету учню, студенту, курсанту військових навчальних закладів, ординатору, аспіранту або ад'юнкту, але не вище ніж сума», «що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень» [1, пп. 169.4.1 п.169.4 ст.169 р. IV] (у 2011 р. ця сума становить1320,00 грн.). «Сума перевищення за її наявності підлягає оподаткуванню під час її нарахування (виплати) за ставками, визначеними пунктом 167.1 статті 167» ПКУ [1, пп. 165.1.26 п.165.1 ст.165 р. IV]. Законодавець наголошує: ПСП «не може бути застосована до: … заробітної плати, яку платник податку протягом звітного місяця отримує одночасно з доходами у вигляді стипендії, грошового чи майнового (речового) забезпечення учнів, студентів, аспірантів, ординаторів, ад'юнктів, військовослужбовців, що виплачуються з бюджету» [1, пп. 169.2.3 п.169.2 ст.169 р. IV]

Таким чином, студент, який навчається за державні кошти й отримує стипендію з бюджету права на ПСП не має.

Решта студентів, а саме: всі студенти ВНЗ, окрім екстернатної форми навчання, які навчаються за державний кошт, але не отримують стипендію з бюджету, та студенти, які навчаються на контрактній основі мають право на ПСП.

ПСП застосовується до нарахованого працюючому студенту місячного доходу у вигляді заробітної плати тільки за одним місцем його нарахування (виплати) [1, пп. 169.2.1 п.169.2 ст.169 р. IV]. Тобто, надати ПСП може тільки один роботодавець (як юридична особа, так і фізична особа – суб'єкт підприємницької діяльності незалежно від застосовуваної системи оподаткування).

Для реалізації свого права на ПСП, працюючий студент повинен звернутися до бухгалтерії підприємства (організації, установи), з яким він знаходиться у трудових відносинах, із заявою про самостійне обрання місця застосування ПСП [1, пп. 169.2.2 п.169.2 ст.169 р. IV], та довідкою (дозвільної форми), виданою ВНЗ, яка підтверджує той факт, що працівник є студентом і не отримує стипендію з бюджету, грошове або майнове (речове) забезпечення.

Як правило, довідка з ВНЗ працівником подається після кожної екзаменаційної сесії.

На практиці, для отримання такої довідки, принаймні у ВНЗ ІІІ- IV рівнів акредитації, студенту необхідно звернутися до свого деканату, у якому видадуть довідку про те, що ви дійсно є студентом даного навчального закладу, та до бухгалтерій навчального закладу – де нададуть довідку про неотримання стипендії, яка виплачується з бюджету.

ПСП починає застосовуватися до нарахованих доходів  у вигляді заробітної плати з дня отримання роботодавцем заяви платника податку про застосування пільги та документів, що підтверджують таке право [1, пп. 169.2.2 п.169.2 ст.169 р. IV]. При виплаті заробітної плати за першу половину місяця (авансу) ПСП не застосовується.

Отже, всі студенти ВНЗ, окрім екстернатної форми навчання, які навчаються за державний кошт, але не отримують стипендію з бюджету, та студенти, які навчаються на контрактній основі мають право на застосування  за одним місцем роботи ПСП, якщо їх заробітна плата менша або дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень (у 2011 р. ця сума становить1320,00 грн.).

Література

1. Податковий кодекс України № 2755-VI від 02.12.2010 р. // Спецвыпуск газеты «Аргументы недели». (Налоговый кодекс Украины. Справочное пособие). – Донецк: ООО «Издательский Дом «Зенит», 2010. – 194 с.

2. Про вищу освіту: Закон України № 2984-III [Електронні текстові дані]. – Комп’ютерний довідник “Ліга бізнесінформ”. – Ліга: закон версія 7.7.1.