Резниченко В.В.

Науковий керівник: Новожилова Л.В.

Миколаївський національний університет імені В.О.Сухомлинського

 

Оцінка доцільності вкладення інвестицій в підприємство ВАТ «Південь-цемент» в Миколаївській області

 

В наш час світ зазнав великих економічних втрат, які були спричинені економічною кризою. Вона призвела до того, що гроші знецінюються досить швидко, а люди щоб не втратити їх взагалі шукають шляхи їх збереження, а по можливості й поповнення. Так як банківська система втратила до себе довіру, одним з таких способів є інвестування коштів в перспективні проекти та рентабельні підприємства.

Інвестування є одним з найважливіших аспектів діяльності будь-якого  підприємства, що динамічно розвивається, керівництво якого віддає пріоритет рентабельності з позиції довгострокової, а не короткострокової перспективи. Інвестиції сприяють рішенню організаціями ряду найсерйозніших задач.

У всіх випадках, здійснюючи інвестування, інвестор прагне отримати прибуток, тому перед вкладенням коштів він повинен здійснити аналіз  доцільності вкладення інвестицій в обране ним підприємство. Такий аналіз проведено на підприємстві ВАТ «Південь-цемент»  Миколаївської області. При аналізі були використані наступні показники: модель Альтмана, коефіцієнт фінансової стійкості, коефіцієнт забезпеченості власними обіговими коштами, модель Давидової, коефіцієнт Бівера. Дані для аналізу були взяті з балансу підприємства (форма 1) та зі звіту про фінансові результати (форма 2).

Модель Альтмана  представляє собою функцію з деяких показників, що характеризують економічний потенціал підприємства та результати його роботи за поточний рік.  В загальному змісті дана модель краще підходить для американських економік. Застосування критерію Z для українських підприємств якщо і є можливим, то з дуже великим припущенням. Причин тому декілька. По-перше, модель збудована за даними американських компаній, разом з тим очевидно, що будь-яка країна має свою специфіку організації бізнесу (про це, до речі, свідчать і дослідження британських вчених). По-друге, критерій Z побудований, в основному, за даними 50-х років; за минулі роки економічна ситуація змінилась у всьому світі і тому зовсім не обов’язково, що повторення аналізу за методикою Альтмана сьогодні залишило б структурний склад моделі без зміни. По-третє, модель Альтмана може бути реалізована лише у відношенні великих компаній, що котирують свої акції на біржах. Саме для таких компаній можна отримати об’єктивну ринкову оцінку власного капіталу (показник К3). Однак вже є досвід розрахунку індексу Z для вітчизняних компаній нафтогазового комплексу. Після удосконалення вона дає більш точне представлення про можливість банкрутства підприємства [3]. Базовою нормою для даної моделі є (Z=2,675). Для підприємства ВАТ «Південь-цемент» індекс кредитоспроможності (Z) складає  8,5 на початку року та 6,7 на кінець року. Спостерігається деяке погіршення ситуації, але все ж показник більший за норму, що говорить про  досить  високий рівень  кредитоспроможності підприємства.

 Найбільш точним показником, який характеризує розвиток та фінансовий стан підприємства є двухфакторна модель Альтмана. Ця модель  передбачає розрахунок 2 показників: коефіцієнта поточної ліквідності та коефіцієнта питомої ваги позикових коштів. Коефіцієнт поточної ліквідності  показав, що підприємство може самостійно погасити власні борги без залучення банківських позик [4]. Нормативна база для двухфакторної моделі складає Z менше 0. Після проведення аналізу Z  рахунок на початок року складав (– 4,256), а на кінець року він виріс до (– 12,5), що говорить про те що  підприємство має досить високий рівень поточної кредитоспроможності.

Також одним з основних показників, які характеризують  фінансовий стан підприємства є показники моделі Давидової. Дана модель розроблена для розпізнавання фінансово стійких підприємств та банкрутів. Процент точності класифікації всіх аналізованих підприємств становить 54,3% (при 2,9% компаній з нерозпізнаним фінансовим станом). Проаналізувавши підприємство ВАТ «Південь-цемент» за допомогою даної моделі стало зрозуміло, що дане підприємство має досить високі показник на початок року Z=59,574 та дещо менший на кінець Z=54,302. Ці показники  говорять про те, що підприємство має досить стабільне фінансове положення, не зважаючи на економічну кризу.

 Наступним етапом аналізу підприємства було визначення фінансової стійкості підприємства. Для характеристики фінансової стійкості використали  коефіцієнт автономії, який склав 6,75, що говорить про те 67,5 %  загальних вкладень складає власний капітал [1]. Також був використаний коефіцієнт фінансової стійкості, норма якого складає 0,5. При аналізі підприємства ВАТ «Південь-цемент» було виявлено. що даний показник складає 0,67 на початок року та 0,73 на кінець.

З метою своєчасного виявлення тенденцій формування незадовільної структури балансу у прибутково працюючого суб’єкта підприємницької діяльності і вжиття випереджувальних заходів, спрямованих на запобігання банкрутству,  на підприємстві був проведений систематичний експрес-аналіз фінансового стану підприємств (фінансовий моніторинг) за допомогою коефіцієнта Бівера. Даний коефіцієнт на початок року склав 0,533 при нормі 0,2 – 0,4, тоді як на кінець він дещо зменшився до 0,326, але все ж залишився вище встановленої норми. Це говорить про те, що підприємство в змозі самостійно генерувати потоки грошей для  погашення своїх заборгованостей.

Коефіцієнт забезпеченості власними обіговими коштами при нормі 0,6  у підприємства ВАТ «Південь-цемент» складає на початок року 1,19 та 1,05 на кінець року, що є дуже позитивним для підприємства такої спеціалізації.

Таким чином, можна зробити висновок, що незважаючи на економічну кризу підприємство ВАТ «Південь-цемент» є кредитоспроможним, фінансово стійким та високоліквідним, що говорить про те, що дане підприємство є досить привабливим для  інвестицій. В той же час, враховуючи умови нестійкої економічної ситуації в нашій країні  краще вкласти власний капітал в декілька таких фінансово стійких  підприємств, щоб запобігти  можливості банкрутства.

 

Літератури

 

1.     Савицька Г. В. Економічний аналіз діяльності підприємства: Навч. посіб. – 3-тє вид., випр.. і доп. – К. Знання, 2007. – 668 с.

2.     Гега П. Т. Деякі особливості банкрутства в Україні та недоліки правового регулювання // http://bankrotam.net/ua/prints/article1/

3.     Котик О. В. Діагностика імовірності банкрутства підприємства// http://www.rusnauka.com/DN2006/Economics/10_kotik%20o.v.doc.htm

4.     Матвійчук А. Діагностика банкрутства підприємств// http://me.kmu.gov.ua/file/link/99747/file/matvijchuk_4_07_U.pdf&search_param=%E1%E0%ED%EA%F0%F3%F2%F1%F2%E2%E0&searchPublishing=1.

5.     Судакова О. І. Економічна діагностика банкрутства підприємства// http://www.rusnauka.com/3._KAND_2007/Economics/17386.doc.htm