Романко Д.

Науковий керівник: Новожилова Л.В.

Миколаївський національний університет імені В.О.Сухомлинського

 

Підвищення маркетингового потенціалу агропромислового підприємства як важливої складової його експортного потенціалу

 

Підприємство при  виході на світовий ринок зустрічає сьогодні жорстоку конкурентну боротьбу. Щоб вижити в цій боротьбі і досягти успіху, необхідно використовувати можливості маркетингу. Саме на основі маркетингової діяльності проводиться більшість комерційних операцій на світовому ринку. Спеціальними дослідженнями встановлено, що більше 75% комерційних невдач відбувається через помилки в маркетинговій діяльності [4].

Формування маркетингової стратегії розвитку експорту – один з найбільш істотних і складних етапів процесу організації господарської діяльності підприємства. Складність зумовлена постійною зміною факторів зовнішнього й внутрішнього середовища, тому нагромадження й розгляд всіх результатів діяльності підприємства важливо проводити на динамічній основі. Значна частина підприємств сільськогосподарської галузі перебуває в умовах обмеженості фінансових ресурсів, що пов'язано з несприятливою загальною економічною обстановкою й нестачею обігових коштів. На цьому етапі розвитку важливо забезпечити стабільність функціонування підприємства  й здійснювати спроби розширення масштабів виробництва. Очікувати максимізації прибутку передчасно, тому важливим є підвищення рентабельності експортних операцій підприємства.

Критерієм ефективності експортної діяльності є  максимум чистого доходу від експортних операцій. Згідно цього критерію, слід обирати найліпші варіанти співробітництва з зовнішніми торговельними партнерами. Кількісна оцінка цього критерію здійснюється на основі порівняння сукупного ефекту тих чи інших варіантів зовнішньоекономічного співробітництва підприємства та сумарних витрат, пов’язаних з його реалізацією.

Використання систем управління маркетинговою діяльністю на підприємствах агропромислової сфери є дуже актуальним аспектом діяльності, необхідним кроком для успішної ринкової діяльності будь-якого підприємства при виході на зовнішні ринки, оскільки від організації та впровадження управління діяльністю підприємства саме за рахунок застосування маркетингових методів залежить координованість, організованість і спрямованість усіх можливостей підприємства на максимальне підвищення ефективності господарювання та досягнення поставлених цілей.

Особливості маркетингового менеджменту в аграрній сфері визначаються специфікою самого сільського господарства: залежністю економічних результатів від природних умов; особливим значенням продовольчих товарів; неспівпаданням робочого періоду та періоду виробництва; сезонністю виробництва та отримання продукції; різноманітністю форм власності і організаційних форм господарювання; впливом світового ринку; участю державних органів в розвитку та підтримці агропромислового комплексу і його окремих галузей. Окрема особливість визначається тим, що виробництво сільськогосподарської продукції пов'язане з використанням землі як основного засобу виробництва. Все це вимагає від агромаркетингу в цілому та менеджменту агромаркетингу окремо специфічних вимог [2].

Враховуючи вищесказане, для ефективної організації маркетингової складової експортного потенціалу треба враховувати нові риси діючого механізму господарювання:

а) відсутність зовнішнього адміністративного тиску і можливість приймати господарські рішення на багатоваріантній основі;

б) свобода вибору підприємством постачальників, а також каналів збуту продукції;

в) створення для підприємств правових умов для праці на зовнішніх ринках [1].

Елементи маркетингової діяльності забезпечать стабільність, конкуренто­спроможність і ефективність роботи сільськогосподарського підприємства. Маркетингова стратегія в сільськогосподарському підприємстві складається з двох основних складових комерційного успіху: ефективне просування продукції на ринку і аналіз ринку, що передбачає вивчення вимог рийку до товару; ретельне вивчення економічної кон'юнктури; аналіз ринкової сегментації; дослідження форм і методів, прийнятих в торговій практиці для певного товару, аналіз соціально-психологічних особливостей покупців конкретних товарів і т.д. Але єдиної універсальної системи, а тим більше програми маркетингу в агропромисловому виробництві поки що не існує. Для кожної ситуації господарство повинно виходити з основних принципів та конкретних умов господарювання.

Литература:

 

1.     Вачевський М.В., Долішній М.І., Скотний С.Г. Маркетинг для менеджера. - Стрий: Просвіта, 2003. 139 с.

2.     Войчак A.B. Маркетинговий менеджмент. - К.: КНЕУ, 2008.   268с.

3.     Дроздова Г.М. Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності підприємства : Навч. посібник / Г.М. Дроздова . – Вид. 2-ге, перероб. та доп . – К. : ЦНЛ, 2004 . – 247 с.

4.     Пахомов С.Б. Международный маркетинг: опыт работы заграничных фирм. - М., 1993.– 586 с.