Мочульська Оксана Юріївна

Науковий керівник: доктор е. н., професор, Хрущ Н.А.

Вінницький торгово-економічний інститут, КНТЕУ

Управління витратами комерційного банку в сучасних умовах

Управління витратами комерційного банку в сучасних умовах господарювання має забезпечувати оптимізацію кожних елементів витрат, які супроводжують здійснення різного виду банківських операцій і послуг. Головним завданням управлінської системи кожного банку має стати впровадження системи зниження витрат та вдосконалення процесів управління ними. Питання зниження витрат залежить передусім від самих комерційних банків, які намагаються формувати якісні управлінські цикли в умовах негативного впливу фінансової кризи. У зв’язку з цим, обрана тема дослідження є достатньо актуальною та сучасною.

Вивченням проблеми управління витратами комерційних банків займались як зарубіжні так і вітчизняні економісти. До їх складу можна віднести: Дж. С. Мілль, А, Сміт, П. Роуз, А. Маршал, Й. Шумпетер, М.Д. Алексеєнка, А. Вожжова, О.В. Васюренка, М. Білика, А. Мороза, О Бутенка, М.І. Савлука, Головач А.В., Захожай В.Б. та інші.

Варто зазначити, що теоретичні дослідження різних підходів вчених-економістів до тлумачення категорії «витрати банку» надали змогу встановити, що витрати банку представляють собою зменшення економічної вигоди у звітному періоді у формі відпливу або використання активів, які призводять до зменшення власного капіталу. При цьому, автори уточнюють, що зменшення власного капіталу внаслідок його вилучення чи розподілу власниками не враховується при визначенні обсягу витрат банківською установою.

Відомо, що в основу оцінювання витрат комерційного банку покладено різні класифікаційні ознаки, за допомогою яких серед всієї сукупності витрат можна виділити такі їх види як: процентні, комісійні, загально адміністративні витрати, витрати на персонал, витрати на податок на прибуток, витрати на формування резерву та інші витрати. Великий різновид та розподіл витрат по статтям пояснюється широким колом діяльності банківських установ [2].

Цілком зрозумілим є те, що в період вивчення витратного механізму банківської установи звертають увагу на ряд чинників, які впливають на розмір прибутку банку. Це можна пояснити тим, що прибуток комерційного банку визначається як різниця між його валовими доходами та валовими витратами. Звідки видно, що витрати банківських установ обернено-пропорційно впливають на розмір прибутку, тобто чим вищий рівень витрат банку, тим менше значення прибутку і навпаки. Тому досить важливим є момент по розробці певних заходів, які б зменшували рівень витрат у банку [4].

Пакет Постанов Правління Національного банку України, які регламентують порядок формування витрат включено наступні: Інструкція про порядок регулювання діяльності банків в Україні; Інструкція про порядок складання та оприлюднення фінансової звітності банків України; Постанова НБУ «Про правила бухгалтерського обліку доходів і витрат банків України» та Положення про порядок формування та використання резерву для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями банків. Саме зазначена нормативно-правова база дає можливість здійснити аналіз витрат комерційних банків, так як за допомогою нормативних значень можливо провести порівняльний аналіз та визначити рівень витрат комерційного банку.

Дослідженнями доведено, що існує багато методик аналізу витрат комерційного банку. Це пояснюється тим, що кожен з видів аналізу дає можливість виявити більш конкретні причини зміни витрат банку. Серед існуючих методик можна виокремити балансовий метод, графічний, метод порівнянь, факторний аналіз, метод групувань та порівнянь тощо [1].

Саме, проведення різних видів аналізу витрат комерційного банку дозволяє з’ясувати причини зміни витрат, прослідкувати тенденцію цих змін тощо. Це в свою чергу допоможе раціонально управляти витратами банківських установ. Управління витратами є досить об’ємним і складним процесом. Головною метою управління витратами є зменшення рівня витрат комерційного банку, що, в свою чергу призведе до підвищення рівня прибутку комерційного банку. Також можливо зробити прогноз та виявити чинники, які впливають на обсяг витрат комерційного банку.

Як підсумок зазначимо, що достатньо вагомим напрямком зниження витрат комерційних банків зарубіжні фахівці вважають впровадження системи страхування кредитів. Крім того, до складу основних методів оптимізації витрат комерційного банку можна включити: планування витрат; управління тарифною політикою; пряме скорочення витрат; проведення банківського моніторингу та оптимізацію податкової бази шляхом планування.

Цілком зрозумілим є те, що з огляду на сучасні умови господарювання комерційні банки мають розробляти політику управління поточними витратами враховуючи один з двох підходів, з одного боку, пріоритетна орієнтація на оптимізацію поточних витрат, яка передбачає практичну реалізацію будь-яких витрат, визнаних доцільними з позиції їх окупності або інших критеріїв, а з іншого боку, орієнтацію на мінімізацію поточних витрат, яка передбачає економію на будь-яких можливих статтях планованих витрат і попередню диференціацію їх на декілька категорій - об'єктивно необхідні, підлягаючі раціональній мінімізації, здійснювані лише за залишковим принципом. За таких умов комерційні банки мають змогу отримати окремі аспекти якісного управління витратами із урахуванням впливу різних змін викликаних впровадженням ринкових регуляторів.

 Література:

1. Способи і методи оптимізації витрат банку [Текст] // Банківський менеджмент. – 2009. – №1. – С. 24-29.

2.Вдосконалення методів оптимізації витрат банку [Текст] // Банківський менеджмент. – 2009. - №2. – С. 20-23.

3.Кіндрацька Л. М. Бухгалтерський облік у банках: методологія Монографія. — К.: КНЕУ, 2002. — 286 с.

4.Снігурська Л.П. Методичні підходи до аналізу доходів і витрат банку // Економіст. —2002. — № 12. — С. 61_63.