Сучасні принципи проектування інтер'єру дитячих дошкільних установ з точки зору розвиваючого середовища.

Епоха гнітючьо одноманітних типових будівель та інтер'єрів соціальних об'єктів відходить у минуле. Сьогоднішні тенденції архітектури та дизайну припускають різноманітність як зовнішнього вигляду будинків, так і планувальних рішень інтер'єрів.

Тісний взаємозв'язок десятиліттями визначав відмінності, які характеризували дитячі садки в соціалістичних і капіталістичних країнах. Сьогодні, коли набирають сили процеси глобалізації, пом'якшуються соціально-політичні та економічні межі, виникає все більша спільність у підходах до проектування будівель для дітей. В її основі - бачення дитячого садка не тільки, як місця безпечного перебування дитини, але як освітньої, розвиваючої установи, в числі першочергових завдань якої - особистісне формування, виховання, соціалізація дітей.

На сьогоднішній день типовим проектам, за якими будувалися дитячі садки на території України, вже більше 30 років. Якісь корективи вносилися, проте базова технологія була родом з 80-х і функціонально застаріла - не кажучи вже про архітектурну складову, про яку, здається, взагалі ніхто не замислювався.

Але сучасні дошкільні освітні комплекси в мегаполісах зарубіжних країн встановлюють нові стандарти, не тільки екологічно стійкі (при будівництві використовуються екологічні матеріали та енергозберігаючі технології), але й педагогічні, коли архітектура стає частиною процесу.

Особливу увагу в ДОУ приділяють естетичному оформленню приміщень, оскільки середовище відіграє велику роль у формуванні особистісних якостей дошкільнят. Дитина перебуває в дитячому садку весь день і навколишнє оточення повинно радувати його, сприяти пробудженню позитивних емоцій і вихованню гарного смаку.

Розвиваюче середовище дитинства - це система умов, що забезпечує можливість здійснення дитячої діяльності і передбачає ряд базових компонентів, необхідних для повноцінного фізичного, естетичного, пізнавального та соціального становлення особистості дитини.

Найзначнішу роль у проектуванні ДОУ грає інтер'єр. Внутрішній простір прямо пов'язаний з успішним розвитком особистості дитини. Правильно створений інтер'єр в такій же мірі забезпечує безпеку, як і рішення функціональних зон, правильно розташованих, відносно один одного. Також він регулює такий важливий чинник як емоційний стан дітей в приміщенні. Тому інтер'єри ДОУ можна вважати одним з головних аспектів розвиваючого середовища для дітей.

Мета організуючою функції - запропонувати дитині всілякий матеріал для його активної участі в різних видах діяльності. У певному сенсі зміст і вид розвиваючого середовища служать поштовхом для вибору дошкільнят того виду самостійної діяльності, який відповідатиме його перевагам, потребам або формувати інтереси.

Основні принципи побудови розвиваючого середовища

1. Принцип дистанційної позиції при взаємодії - орієнтований на організацію простору для спілкування дорослого з дитиною:

• Використання різновисоких меблів (гірки, подіуми, куточки).

2. Принцип активності - це можливість спільної участі дорослого з дитиною в створенні навколишнього середовища:

• Використання великих модульних наборів,

• центрів піску і води,

• майстерень,

• інструментів для прибирання.

3. Принцип стабільності - динамічності орієнтований на створення умов для зміни відповідно до смаку, настрою і можливостей. Ігрові кімнати для дітей кожної вікової групи - це зона стабільності:

• Використання збірно-розбірний меблів,

• іграшкових меблів,

• ємностей для зберігання іграшок,

• м'які площині, подіуми для відпочинку.

       Бажано, щоб всі ігрові блоки мали вихід в універсальну ігрову зону - це приміщення з високим ступенем трансформації простору, з великою різноманітністю предметного наповнення, тут же можливе створення тематичних зон (наприклад, м'яка кімната, як частина ігрової)

• Використання ігрового спортивного обладнання,

• ігрових столів складної конфігурації,

• меблі - трансформер,

• вертикальних роздільників,

• лялькового театру.

4. Принцип комплексування і гнучкого зонування - реалізує можливість побудови непересічних сфер активності і дозволяє дітям займатися одночасно різними видами діяльності, не заважаючи один одному:

• Ігрові та тематичні зони, що охоплюють всі інтереси дитини,

• місце відпочинку,

• місце усамітнення.

5. Принцип поєднання звичних і неординарних елементів в естетичній організації середовища. Дуже часто цей принцип недооцінюється. Адже не секрет. Що основну інформацію людина отримує за допомогою зору. Саме тому слід приділяти особливу увагу візуальному оформленню предметного середовища:

• Використання великих яскравих іграшок з вінілу і шкіри, тканини, пластика,

• елементів образного декору.

6. Принцип «статевих і вікових» відмінностей, реалізує можливість для дівчаток і хлопчиків проявляти свої схильності відповідно до прийнятих в нашому суспільстві норм:

• Створення спеціалізованих ігрових зон.

8. Предметно-просторова середу повинна орієнтуватися на зону «найближчого розвитку»:

• Утримувати предмети і матеріали відомі дітям,

• предмети і матеріали, якими діти опановуватимуть за допомогою дорослого,

• зовсім незнайомі предмети і матеріали.

Створюючи умови для гармонійного всебічного розвитку дитини, не варто забувати і про естетичну складову організації простору. Тому в оформленні приміщення бажано дотримуватися єдиного стилю і використовувати тільки високохудожні твори. Відомо, що вибір кольору для стін, меблів, аксесуарів безпосередньо впливає на емоційний стан, а, отже, і на інтелектуальний розвиток вихованців.

Дитина жадібно вбирає враження від навколишнього світу. Гострота емоційних відчуттів і сприйняття дитини зобов'язує дизайнерів і педагогів при створенні інтер'єру приміщень, де перебувають діти, максимально враховувати можливу реакцію дитини. Красиво оформлена, приємна за кольором групова кімната, спальня і приймальня - все це пробуджує у дітей любов до прекрасного, створює комфорт, зручність.

Колірні рішення дитячого садка слід розглядати і у зв'язку з віковими особливостями дітей. Так малюки дуже сприйнятливі до яскравих простих кольорів. Для фарбування приміщення, де перебувають діти молодшого віку, можна рекомендувати дуже світлі теплі (помаранчеві, рожеві, персикові, жовті) тони, з виділенням зони для ігор з більш яскравими, насиченими тонами.

При оформленні дитячих приміщень слід враховувати, що написи, символи, форми предметів повинні привертати увагу. Певну роль тут відіграє контрастне фарбування, розміщення предметів.

Велике значення має в оформленні прикрасі - естампи, вироби декоративно-прикладного мистецтва, які повинні яскравими плямами доповнювати колірну гамму інтер'єру.

Оснащення кожного ДОУ має формуватися наступним чином:

• Матеріали та обладнання повинні створювати оптимально насичене (без надмірного достатку і без недоліку), цілісне, багатофункціональне середовище;

• Матеріали повинні підбиратися збалансовано, згідно педагогічної цінності;

• Предметна середа повинна включати матеріали, що забезпечують кожен з цих видів діяльності.  

Діти молодших груп, розвиток яких знаходиться на межі переходу від предметної до ігрової діяльності, повинні отримувати від середовища можливості розвитку саме цих видів діяльності. У відповідності з закономірностями розвитку мислення, пам'яті, уваги, мови і т.п. тут повинна бути потужно представлене середовище предметної діяльності і пов'язаних з нею умов сенсорного виховання та розвитку дітей. Таким чином, розвиваюче середовище молодшої групи повинна містити всі види діяльності, але спрямованість їх зв'язується з предметної та ігрової діяльністю. У їх змісті повинні реалізовуватися всі завдання розвитку дітей цього віку.

Завдання дизайнерів створювати такі оригінальні інтер'єри, які дозволяють позбутися зайвої захаращення. Для цього рекомендується використовувати такі дизайнерські рішення, як модульні меблі, які є також і ігровою одиницею; поєднання в одному предметі меблів функцій відразу декількох предметів; правильне зонування простору. Все це крім своєї багатофункціональності має сприяти всебічному розвитку дітей, так першочергове завдання ДОУ- це саме розвиток усіх здібностей дитини.

Список використанох літератури :

1.                 Харченко Л.Н. Современные тенденции в проектировании детских дошкольных учреждений [Текст] // Градостроительство, архитектура, искусство и дизайн: тез. докл. международ. науч.-практ. конф., 6 – 9 октября 2009 г. – Ростов н/Д: Ин-т архит. и иск-в, 2009. – С.352-355.

2.                 Чумичева О.М. Дитина у світі культури . - М. , 1992

3.                 Соловйов С.П. , Астрова Т.Є. Колір в інтер'єрах загальноосвітніх закладах . - М. , 1978